UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Kdo se bojí, nesmí vymítat

Kdo se bojí, nesmí vymítat
24.04.2018

Náš redaktor Jan Procházka si poslechl novinku - audioknihu, při které se budete bát!

Když v roce 1971 vydal W. P. Blatty svůj román, způsobil tím slušný poprask. Příběh démonem posedlého děvčátka byl na svou dobu plný neobvykle brutálních scén. Během pár let se stal i díky filmu Vymítač ďábla (1973) kultovním a dnes je považován vedle Draculy Brama Stokera za nejdramatičtější horor všech dob. Pojďme si přesto ve stručnosti připomenout jeho děj.

Malé děvčátko Regan onemocní. Nejedná se však o chřipku nebo spalničky, ale o její duši, které se zmocní samotný ďábel. Nejprve se z dívčina pokoje ozývají podivné zvuky, její postel se sama od sebe otřásá, Regan chodí ve spánku a povídá si s neviditelnými lidmi. Její matka filmová herečka Chris ji s podezřením na náměsíčnost či epilepsii vezme na několik vyšetření, která však nic neprokážou. Později začne dítě po lékařích plivat a častuje je těmi nejoplzlejšími výrazy. Koňské dávky všemožných prášků nezabírají. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní a stav mladé dívky se neustále zhoršuje. Zoufalá matka obrací na Damiena Karrase, jezuitského kněze a psychiatra v jedné osobě. Chris je posedlá představou, že se Regan zmocnil ďábel. Tato myšlenka se skeptickému  Karrasovi  nezamlouvá – tedy alespoň do chvíle, kdy ho děvčátko pozdraví hlasem jeho nedávno zesnulé matky. Karras s vykonáním exorcizmu stále váhá. Ale když při svých návštěvách u nemocné spatří, jak její obličej získává stále hrůznější podobu, hrubým nelidským hlasem vykřikuje rouhavá a oplzlá slova, vznáší se nad postelí a hlava se jí otáčí v nepřirozených úhlech, pozve si Damien na pomoc zkušeného exorcistu, Otce Merrina. Tím vším se navíc proplétá detektiv snažící se vyšetřit vraždu režiséra filmu, jehož natáčení v Georgetownu se Chris zúčastnila, vraždu, o které tuší že by mohla s malou Regan souviset.

A jak se adaptace této klasiky zhostili pánové Walker a Volf? Já myslím, že na jedničku. Role vypravěče a zároveň hlasů všech mužských postav se ujal pan Jiří Klem. Ten s audio vydavatelstvím Walker & Volf spolupracoval na nejednom projektu (namátkou třeba Hvězdní Honáci či Ken Wood a válečné zvony Rhótů). Jakožto profesionál a jeden z nejlepších narátorů u nás pojal pan Klem každou mužskou postavu jedinečným způsobem a na jeho Colombovsky znějícího vyšetřovatele Kindermana jen tak nezapomenu.

Ženských partů se ujala herečka a dabérka Jitka Moučková, jejímž hlasem mluví například Penny v sitcomu The Big Bang Theory.  Chris a Regan jsou v jejím podání více než uvěřitelné. A byť u ostatních ženských postav jsem měl pocit lehké zaměnitelnosti, zas tak moc to nevadilo.  

Ovšem největší chválu si tentokrát zaslouží mistr zvuku pan Radek Volf.  Právě on je tím, kdo z Exorcisty udělal to, čím tato audiokniha je. Excelentní hororový zážitek. Díky němu zní Regan posedlá ďáblem tak, až z toho budete značně otřeseni. Její rozhovory s jezuitou Karrasem či exorcistou Merrinem považuji za majstrštyk mezi tím, co mistři zvuku dovedou.

V závěru své recenze bych chtěl podotknout, že jsem si díky téhle audioknize uvědomil jednu věc. Exorcista není jen skvělý horror, ale také skvělý příběh o víře, pochybnostech a sebeobětování. Příběh, který ve mně bude ještě dlouho rezonovat.
93 % 

Titul: Exorcista: Souboj s ďáblem
William Peter Blatty
Horor
Jiří Klem a Jitka Moučková
23. dubna 2018
12 hodin 1 minuta
Vydal: Walker & Volf Audio vydavatelství

- - -
napsal Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.