UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Karbonové město: Sanguis Carbo

Karbonové město: Sanguis Carbo
12.08.2021

Ostrava ožívá ve fantastických příbězích netradičního literárního projektu

Nakladatelství Mytago téměř mlčky vydalo zajímavou knihu pěti povídek, do které se zapojili čtyři autoři více či méně se pohybující kolem festivalu Fantastická Ostrava. A že dostáli svému zápalu!

Eva Juřenová nás v první povídce Černá smrt seznámí s Ostravou a jejím důlním podhoubím. Nedůtklivý mág a ambiciózní elfka – nesourodá dvojice (trošku připomínající dvojku z Krve pro Rusalku) vyšetřuje zmizení několika žen a lehkých děv. Jejich příběh čtenáře nenásilně a s rozvahou seznámí jak se starobylým městem, tak i s tajemstvím uhelných dolů a štol. Nechybí gnómové a další fantastické bytosti, ale přes to či snad právě pro to je Ostrava jaksi představena, zapíše se do čtenářovy obrazotvornosti a připraví to správné podloží pro další příběhy.

Mea Culpa spisovatele Romana Bílka je svěží steampunkovou jízdou s odvážnou novinářkou a trochu vilným antikvářem (tu a tam některé scénky připomenou Richardovy živé hračky). Hrdinové se připletou do vysoké hry uhlobaronů a čtenář se veze. Kromě dalších střípků historie Ostravy, vůně opia a absinthu si se sympatickými hrdiny užije především napínavé kriminálky plné zvratů až do samotného konce, vybízejícího k pokračování (a doufejme, že se ho třeba dočkáme).

Bitva o nebe povídkářky a ilustrátorky Evy Ronne Lassler je pak vrcholem knihy. Autorka nechala z Ostravy povstat dva zcela odlišné světy. Hned po trochu šokujícím začátku nás seznamuje se dvěma alternativními městy a touhami několika bytostí dostat se na ten druhý. Příběh je unikátní ukázkou fantasie, přes to je podán civilně a velmi čtivě. Svojí nápaditostí čtenáři utkví v paměti (minimálně slovo princezna vám pak už možná nikdy nebude znít tak mile jako dřív). Povídka Bitva o nebe by mohla být nakrásně základem pro originální román.

Medailon Šárky Gongolové je zase o kousek mírnější. Jde o příběh ze současnosti, nabízející paradoxně mnoho z historie hutnictví. Aby ne, když hlavní hrdinkou je antikvářka a vášnivá čtenářka historických knih. Její partner tentokrát není tolik odlišný, jde o spíše nevýrazného dědice tajemného odkazu. I přes to, že je příběh trochu fádní (snad kvůli zasazení do naší známé doby), jeho konec je ze všech povídek nejzdařilejší.

No a co nás čeká v bonusové páté povídce Sanguis Carbo?

Tu má na svědomí opět Eva Lassler a všechny předchozí příběhy spojuje. Jak? To vám samozřejmě neprozradím, ale vezte, že v hlavní roli je opět to zpropadené uhlí…

Kniha Karbonové město: Sanguis Carbo je unikátní ukázkou autorské vynalézavosti, tvůrčího zápalu a snad trochu i vlastenectví. Byť hrdiny je vždy nesourodá dvojice, každý příběh je jiný a reprezentuje i jiný subžánr fantasy, a všechny kromě havířské Ostravy (a citelné lásce k ní) spojuje mnoho poselství. S podobným počinem jsem se ještě nesetkala. Ostravu jsem párkrát navštívila, a vzpomínky na ni kniha báječně oživila. Pro čtenáře fantastiky bude Karbonové město: Sanguis Carbo příjemným zpestřením, které navíc padne do ruky a lahodí oku. Autoři i nakladatelství Mytago odvedli dobrou práci.

Kristina Haidingerová

Hodnocení: 80%

https://www.fantasyobchod.cz/karbonove-mesto-sanguis-carbo

Žánr: Detektivky, krimi, Povídky, Fantasy

Vydáno: 2021, Mytago

Autor obálky: Monika Mlčáková

Vazba knihy: měkká / brožovaná

Počet stran: 504

ISBN: 978-80-87761-69-4Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.