UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jurský svět - Zánik jaké říše?

Jurský svět - Zánik jaké říše?
27.06.2018

Barča Vrobelová se nám vrátila z promítání Jurského světa. A její dojmy?

Do kina opět přichází pod vahou dunivých kroků skupinka našich oblíbených ještěrek. Tentokrát se ovšem místo dinosaurů vydávají na lov lidí. Pohodlně se usaďme a při chroupání popcornu a srkání coly sledujme běhání hlavních hrdinů mezi cvakajícími zuby a klapajícími drápy.

Vyrážíme do pravěku
Dinosaurům opět hrozí vyhubení, tentokrát v podobě aktivní sopky a společnost stojí před otázkou… Zachránit nebo nechat být? Claire (Bryce Dallas Howard), bývalá manažerka parku, nyní v roli záchranné aktivistky má jasno. Potřebuje jen vhodnou příležitost. Tu ji nabídne Eli Mills (Rafe Spall), možný dědic Benjamina Lockwooda (James Cromwell), a ona se tak bezpečně, i když nelegálně může dostat na ostrov Isla Nublar.

Po přemluvení Owena (Chris Pratt) se společně vydávají na ostrov zachránit Blue. Druhého nejinteligentnějšího tvora na planetě. Kdo by ovšem čekal, že jejich největší problém nebude vybuchující sopka ani hladové čelisti predátorů, ale lidé samotní. A ti si opět nepoučitelně hrají s genetickými modifikacemi.

Krok vpřed ze stereotypu
Jurský svět: Zánik říše vybočil od svých předchůdců a v druhé polovině filmu opouští zničený park a přechází na burzu černého trhu. Režisér Juan A. Bayona chtěl ve filmu vyjádřit syrový instinkt lidí… chamtivost. Které jiné prostředí by mohlo být lepší než temné, surové a trochu klaustrofobické. Burza je tím ideálním místem.

Film tak v sérii získává nový čerstvý nádech a příjemný spád.

Ovšem i tak se najde něco, co by se dalo filmu vytknout.

Drobné chyby, pořád chyby
Nemůžeme si nevšimnout kolik faktických a logických děr ve filmu je. A přitom úplně zbytečně. Chápu, že napětí a akce patří k Jurskému světu, ovšem nic by se nemělo přehánět.

Sopka začne vybuchovat, oni jsou ovšem uvězněni, nemohou ven! Odemknou jedny z nepoškozených dveří, ale co se nestane! Alosaurus (aspoň myslím, že to byl Alosautus) a chce je sníst. Stropem začne protékat láva. Naštěstí objeví ještě jeden východ, KTERÝ TAM BYL CELOU TU DOBU, a dostanou se ven jen s trochu oslintanými botami.

Myslím, že i nějaký ten dinosaurus by měl mít trochu sebezáchovy a snažit si zachránit život. Možná není tak inteligentní, aby věděl, jak to vypadá venku, ale když strká hlavu pod tekoucí lávu, ožehne si lebku, zakvičí, oklepe se a zkouší to znovu a znovu se stejným výsledkem… Přijde mi to přehnané a nelogické. Ten kousek netrénovaného masa za to nestojí. Hlavní instinkt každého tvora je přežít, proč by tomu u dinosaurů měla být jinak?

Zabít zabít zabít… nemám nohu? Nevadí! Zabít zabít zabít.

Takových chyb je tam poměrně hodně, ale byla tam ještě jedna, která mě trápila ještě víc a to čistě díky mému oboru. A jen bych k tomu chtěla říct, že bych paní doktorce dala pětku z transfuziologie.
 
I přesto jsem odcházela z kina spokojená. Film měl příjemnou atmosféru, několik nových prvků a především krásné provedení velkých plazů. Zvláště indoraptor svým způsobem bral dech a jde vidět, že se na něm někdo skutečně vyřádil. Musíme být ovšem féroví a hodnotit film celý, ne jen na základě pár šupin a rozkošných ještěrčích zvuků. Chyby má a proto má takové hodnocení, které si podle mě zaslouží. Film i tak stojí za zhlédnutí, protože s přivřením jednoho očka dostanete opravdu parádní podívanou. A navíc, kde byste dneska jinde hledali dinosaura.

Hodnocení: 7/10
 
UIP – Universal, USA, 2018
Režie: Juan Antonio Bayona
Scénář: Colin Trevorrow, Derek Connolly
Kamera: Oscar Faura
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Jeff Goldblum, Ted Levine, Toby Jones, Rafe Spall, Justice Smith, Daniella Pineda, James Cromwell, B. D. Wong, Isabella Sermon, Geraldine Chaplin

- - -
Pro Vanili.cz napsala Barča Vrobelová
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.