UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Juraj Červenák - Krev prvorozených

Juraj Červenák - Krev prvorozených
05.03.2019

Když promluví vaše oblíbená kniha.

Vzhledem k tomu, že druhý případ kapitána Steina a notáře Barbariče vyšel v nakladatelství Argo v roce 2014, bylo by nanejvýš vhodné připomenout, o čem Krev prvorozených je.

Krev prvorozených je druhým dílem dnes již pětidílné série historických detektivek z rudolfínské doby. Zatímco první případ se odehrával v královském městě Schemnitz, druhý případ nás zavede do Prahy. Tam z pověření císařova bratra arcivévody Matyáše přijíždí dvojice vyšetřovatelů – kapitán Stein a notář Barbarič. Této dvojici zdatně sekunduje málomluvný kaprál Jaroš. A co že budou naši hrdinové v stověžaté matičce vyšetřovat? Inu, nic menšího, než únosy a vraždy prvorozených dětí významných katolických šlechticů a hodnostářů. A při svém pátrání se setkají nejen s Rabi Löwem, ale také s italskými bandity či rádci samotného císaře Rudofa II. A možná přijde i Golem. Zapeklitý případ má spád a není v něm nouze o překvapení. Juraj Červenák nejenže skvěle ovládá vypravěčské řemeslo, ale má také perfektně nastudované dobové reálie. Díky tomu jeho Praha na sklonku 16. století ožívá se vší barvitostí.

Již poměrně dlouho si myslím, že si knihy Juraje Červenáka říkají o audio zpracování. Takže když jsem se dověděl, že audio vydavatelství Tympanum chystá audioknihu s případem Steina a Barbariče, byl jsem opravdu zvědav, jaký bude výsledek.

Role narátora se ujal herec divadla Na Fidlovačce Marek Holý, který pro Tympanum načetl také kultovní dystopii Konec civilizace.

 „Čekám, kdy prohlásíte, že se od Prahy odvrátil samotný Bůh.“

„Nesmysl. Bůh je všudypřítomný a všemohoucí. To lidé se odvracejí od něj, ne naopak. Nevyhnutelně musí přijít trest.“

„Možná už to začalo,“ nadhodil Barbarič s úpornou snahou zachovat si vážnou tvář. „Ta bouřka může být předzvěstí ještě horších ran. Tak jako nad Sodomou i nad Vyšehradem se roztrhne obloha a břehy Vltavy skropí ohnivý déšť.“

Jak už je vidět z ukázky, rozdíl mezi Steinem a Barbaričem (kromě náboženského přesvědčení) je velký. Věčně nabroušený a nenaložený kapitán Stein je přísný a jeho humor je mnohdy hodně drsný. Jeho protipólem je vzdělaný notář, který netrpí žádnými předsudky a nic lidského mu není cizí. Také jeho humor je jemnější a jazyk vytříbenější.

Marek Holý skvěle vystihl rozdíl mezi kapitánem a notářem. Zatímco Steinův hlas zní jako hodně drsný smirkový papír, Barbarič mluví měkkým a příjemným hlasem. Díky tomu je nadmíru zábavné poslouchat jejich rozhovory. Ostatně ani další postavy (a že se jich rudolfínskou Prahou potlouká docela dost) nejsou v podání Marka Holého zaměnitelné.

Další věcí, které jsem si při poslechu všiml, je narátorova výslovnost cizích jmen. To, že kapitánovo jméno vyslovuje správně, považuji za samozřejmost, ale že si poradil i s výslovností takových názvů, jako je například jméno meče Schiavona, zkrátka musím pochválit.

Výhrady mám pouze ke znělce, která odděluje kapitoly. Ta mi přišla oproti mluvenému slovu dost hlasitá a bylo protivné tlumit hlasitost, kdykoliv zazněla, a vzápětí ji zase zesilovat, abych slyšel narátorův hlas.

Myslím, že i přes tuto drobnou chybičku bude většina fanoušků Juraje Červenáka s jeho první audioknihou spokojená. Škoda jen, že si v pražském audio vydavatelství řekli, že je Praha atraktivnější než Schemnitz. To pro mě bylo jistým zklamáním, ale jak se říká, lepší Krev prvorozených v hrsti nežli Mrtvý na Pekelném vrchu na střeše.

Hodnocení: 88% Jan Procházka

Autor: Juraj Červenák
Čte: Marek Holý
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 1 mp3 CD / 10 hod 5 min
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: 7.2.2019
Vydal: TympanumKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.