UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jsou Superholky super?

Jsou Superholky super?
10.01.2019

O tom se přesvědčila na vlastní oči dcera našeho kolegy Hanča Procházková.

Anna Marie Kyšová – Superholky

Superhrdinských komiksů máme u nás díky přísunu ze zahraničí pomalu víc, než zločinců v arkhamské věznici. Ale knih, které se o superhrdiny alespoň lehce otřely, máme v našem fantastickém rybníčku zhruba dvě.  Žambochovo Megapolis  a především knihu Lovci Františka Kotlety. To je dost málo. I proto je dobře, že se nakladatelství Epocha rozhodlo vydat třetí knihu, která se superhrdiny inspiruje. A jistě není náhodou, že je její autorkou dcera autora druhé výše jmenované superhrdinské knihy Anna Marie Kyšová.

Děti dětem.

Autorce je deset let. Zcela nepřekvapivě jsou tak Superholky především knihou pro děti.

Naty a Lia jsou dvě obyčejné páťačky. Jedna chodí na karate a druhá na atletiku. Hrají rády Dračí doupě, v létě byly na Larpovém táboře. Zkrátka klasická děvčátka tohoto století. 

Když holky po cestě ze školy přepadne cizí chlap a ukradne Naty batoh, ve kterém byl mimo jiné i plyšový tygr, dárek od její nedávno zesnulé maminky, je jen jediná cesta. Obrátit se na policii. A když ve stylu „fakt na takové prkotiny nemáme čas“ policie nepomůže, je třeba vzít spravedlnost do svých rukou.

Tak se zrodí Bojovnice a Runnerka, maskované superhrdinky.

Superholky jsou v podstatě krátký, přímočarý, dobrodružný příběh s detektivní zápletkou. Takže nic nového pod sluncem. Přesto se mojí osmileté dceři líbil víc, než příběhy z pera pánů Lewise či Tolkiena.

Když jsem se Hanči ptal proč jí Superholky přijdou lepší než Narnie, dostal jsem upřímné hodnocení: „Jsou to normální holky jako já a moje spolužačky. Kamarádky a pomáhají jedna druhé. Nakopou všem zadek.“

Myslím, že to shrnula celkem dobře. Ale já bych šel přeci jen trošku hlouběji.

I když jsem se na začátku knihy trochu lekl, že se příběh ponese ve stylu „dospělákům vytřeme zrak, nebo je přinejmenším obejdeme a budeme ignorovat“, nedošlo k tomu. Obě hrdinky jsou si vědomy svých limitů a vědí, že bez pomoci dospělého stejně nemají šanci. Navíc je v knize několikrát jasně řečeno (a to i ústy obou děvčat) „Tohle radši vůbec nezkoušejte, protože riskujete nejen zaracha, ale především vlastní kůži.“  To mi jakožto rodiči přišlo na knížce pro mládež hodně důležité. Zároveň je dobře, že se kniha dotýká i takových témat jako jsou šikana ze strany spolužáků či učitele. Hezké je, že i z těchto příhod si dětský čtenář může odnést naději, že i takové problémy mají řešení.  Zároveň knížka nepostrádá humor a akci, takže se při čtení rozhodně nenudí ani dítě, ani dospělý. Naopak, jakožto fantastikou postižený rodič, jsem si užil každou narážku na toto téma, která se v příběhu vyskytla. A poselství o síle a potřebě opravdového kamarádství je samo osobě nadčasové, že?

Závěrem bych se rád zastavil u ilustrací a obálky. Ty si vzala na starost tatérka a ilustrátorka Zuana Čajtanová alias Striga. Její obálku musím (nejen pro její komiksové vzezření) pochválit. Naopak u černobílých ilustrací, jež místy působí vážně strašidelně (Nemohl jsem se ubránit srovnání s obrázky Lubomíra Kupčíka v sérii Amélie.) jsem měl pocit, že do knížky pro děti moc nepasují. Ale je fakt, že děti to možná vnímají jinak.

Možná, že se Anna Marie Kyšová časem zařadí po bok Lucie Lukačovičové, Julie Novákové či Zuzany Strachotové. A i kdyby se tak nestalo, tak to nevadí. Přesto může být její útlá prvotina pěkným a inspirativním čtením pro děvčata od osmi let. A to nejen kvůli dobrodružství dvou superholek.

Hodnocení: Dcera 95% Otec 75%%

1. vydání originálu: 2018 (ČR, od r. 1989)
Ilustrace/foto: Zuzana Čatajová
pevná / vázaná s přebalem
ISBN 978-80-7557-157-1Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.