UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jan Procházka pod Hvězdou Roberta Fabiana

Jan Procházka pod Hvězdou Roberta Fabiana
11.10.2018

O čem tedy těch 680 stran je, že si Hvězda zasloužila nejen reedici

Kniha Hvězda prvně vyšla v roce 2011. Tehdy se majitel nakladatelství Straky na vrbě Michael Bronec rozhodl vydat Fabianův čtvrtý román ve dvou svazcích. Nyní vyšel znovu v jednom svazku, navíc doplněný černobílými ilustracemi Rolanda Havrana. O čem tedy těch 680 stran je, že si Hvězda zasloužila nejen reedici, ale také vázané limitované vydání s podpisem autora?

John Dormer je „soukromý konzultant“. V postatě muž, který řeší problémy. Chcete zlikvidovat konkurenta v podnikání, vystopovat ukradené zboží, najít unesenou dceru? Inu, pokud máte správné reference a dost slušný kapitál, můžete si Dormera najmout.

Takovým člověkem je bezesporu pan Heller, majitel Weyland – Yutani.  Jedné z nejbohatších firem ve známém vesmíru. A koho že má Dormer najít a přivést? Nezdárnou adoptivní dceru. A jelikož je tahle zakázka opravdu štědře honorovaná, Dormer se po ní vrhne jako ohař po krvavé flákotě. To ovšem netuší, do jak nebezpečného podniku se pustil. Protože pokud je on honící pes, tak i po jeho stopě se vydal stopař. A ne ledajaký…

Kdo zná Roberta Fabiana a jeho knihy, ví, že je autorem, který píše především military sci-fi. Knihy o přátelství mužů ve zbrani čelícím hrůzám vesmíru ve všech jeho podobách, jejichž esencí je autorův majstrštyk Mariňáci.

Jak už anotace napovídá, Hvězda se od ostatních autorových knih dost liší. První polovina knihy je především temnou neo noir detektivkou se všemi klišé, které tento žánr nabízí. Máme tu vlka samotáře trpícího amnézií, a tudíž oplývajícího temnou minulostí, který má stejně blízko k flašce tvrdého alkoholu, jako k ostře nabité bouchačce. A pak tu máme detektivní pátrání po zmizelé dívce a všehoschopného padoucha.

Dormerův svět je navíc opravdu temný, plný chudinských čtvrtí, heren, barů, feťáckých doupat, mutantů a průmyslem zničených planet. Tedy první část knihy. Ta má pomalejší rozjezd a veskrze hutnou a temnou atmosféru. Ačkoli ani zde nejde hlavní hrdina pro ránu daleko, je v ní mnohem méně akce než v druhé polovině knihy a ortodoxní autorovi fanoušci s ní budou mít možná trochu problémy.

V druhé polovině se však autor vrátil k tomu, co mu jde nejlépe. Poté, co hlavní hrdina spojí své síly nejdříve s bývalými mariňáky, ke kterým má blíž, než by si myslel a pak i s piráty, kteří k nim svou náturou nemají daleko, se rozpoutají krvavé orgie, při nichž zaplesá srdce každého milovníka military sci-fi.

Pokud se zdálo, že se první polovina knihy místy trochu zbytečně vlekla, v té druhé uhání příběh rychlostí raketoplánu vstříc neodvratně výbušnému konci. Pro fanoušky Fabianových knih je navíc příjemným bonusem několik významných odkazů na jiné jeho romány.

Ačkoli by Hvězda mohla mít ve své první polovině větší spád, mně se líbila moc, a to nejen protože slovo noir v jejím případě není, aspoň co se první části týče, jen reklamním tahákem.

Pokud máte jako já rádi noir detektivky, učaroval vám film Blade Runner a chcete vědět, co mohou mít společného Terminátor a Han Solo, tak neváhejte. Fabianova Hvězda září na nebi i pro vás.
89% Jan Procházka


Série: Hvězda
Žánr: Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno: 2018, Straky na vrbě
1. vydání originálu: 2009
Počet stran: 680
Ilustrace/foto: Roland Havran
Autor obálky: David Spáčil
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-87364-82-6Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.