UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jan Potměšil v jedné ze svých životních hereckých rolí, tentokrát jako narátor

Jan Potměšil v jedné ze svých životních hereckých rolí, tentokrát jako narátor
20.08.2020

Recenze na Růži pro Algernon

Pokud řeknete Daniel Keyes, mnoho lidí vám asi spolu s Charliem Gordonem řekne, že „chlápka toho ména vůbec nezná.“ A to nemusejí mít IQ 68. Pokud však řeknete (i před čtenáři fantastikou nepolíbenými) Růže pro Algernon, rozsvítí se jim oči a vykřiknou. „To je ten smutný příběh o tom pekařském pomocníkovi, který byl mentálně retardovaný, ale protože měl obrovskou touhu stát se chytrým, tak v rámci vědeckého experimentu podstoupí operativní navýšení inteligence. Jenže časem zjistil, že vysoká inteligence sebou nese i osamění a nepochopení ze strany těch průměrných.“

 Dojemný příběh, který je zároveň obžalobou nezodpovědného přístupu vědců k lidskému jedinci, znají nejen fanoušci sci-fi, ale také milovníci filmového plátna.

 Ti první by mohli přidat informaci, že povídka Růže pro Algernon získala cenu Hugo a román který z jejího rozšíření posléze vzešel, obdržel cenu Nebula. Ti druzí pak jistě zmíní Oscarem ověnčený snímek Charly, či televizní film z roku 2000.

Já však mám příběh Charlieho Gordona spojený se stejnojmennou divadelní hrou, v níž již od roku 1993 září herec Jan Potměšil.

Právě proto byl pro tým audio vydavatelství OneHotBook jasnou volbou pro roli narátora. A pod režijním vedením Michala Bureše se jí zhostil stejně jako na divadelních prknech na výbornou. Tady bych asi klidně mohl skončit. Ale já dodám, že Potměšil díky své zkušenosti z divadla zvolil cestu, která je pro příběh vyprávěný jednou postavou nejlepší. Protože všechny děje i postavy vnímáme Charlieho optikou, zvolil narátor pro vyprávění jeden tón hlasu. Málo kdy se stane, že by použil pro nějakou postavu jiný, než Charlieho chraplavý hlásek. Snad občas a to pouze ve chvílích kdy text knihy jasně naznačuje, že Gordon danou osobu paroduje. Zároveň Potměšil skvěle zvládá všechny polohy jeho osobnosti a projevů. Ať již jde o toho retardovaného mladíka z počátku knihy, nebo Charlieho sice již s vyšším IQ, ale přesto stále ne „úplně chytrého, až po zoufalstvím, nepochopením a samotou zužovaného muže.

Tahle audiokniha se vážně povedla a já si ji za nějaký čas rád poslechnu znovu.

Hodnocení: 85%

Jan Procházka

Katalogové č.: AK315
EAN: 8594169483153
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 8 hodin 20 minut

Překlad: Richard Podaný

Datum vydání: 30. července 2020

http://www.onehotbook.cz/audioknihy/ruze-pro-algernon/

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.