UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jan Kotouč a jeho letci poprvé v audioknize

Jan Kotouč a jeho letci poprvé v audioknize
21.06.2021

Vyplatí se zavzpomínat si, proč Nad Českými zeměmi slunce nezapadá?

Kniha Nad Českými zeměmi slunce nezapadá, vyšla v nakladatelství Brokilon v roce 2016 a to v edici Alternativa. Od té doby se dočkala dalších dvou pokračování. A jak znám jejich autora Jana Kotouče, určitě chystá další díl, prequel, nebo povídkovou sbírku ze světa, v němž se díky potopě stala z Československa námořní velmoc. Je to tak. V polovině devatenáctého století postihla svět katastrofa, v jejímž důsledku se vylily světové oceány a mapa světa se navždy změnila. Po desetiletích hladomoru a vzájemných bojů je ekonomicko politická mapa světa bohatší například o Československé království. To se díky přístavu v bývalém Dukelském průsmyku stalo námořní velmocí. Ovšem ve hře o zdroje jsou i jiní silní hráči. Například Carské Rusko. To disponuje mnohem početnější námořní flotilou. Střet mocností je nevyhnutelný a jestli má Československé námořnictvo zvítězit, musí vsadit na divokou kartu.

My sledujeme příběh o vzniku Námořního letectva, a to hned z pohledu několika hrdinů. Ať už jde o pilota Lukáše Berga a jeho přátele, s nimiž se podíváme do kokpitů bombardérů, či na velitelské můstky válečných lodí. První velký konflikt, jehož se Berg a jeho přátelé na palubě nových strojů zúčastnil, byl čtivý a originální. Možná proto na něj vsadilo i audio vydavatelství Čti mi! Takovéhle tituly ve svém portfoliu jen tak někdo nemá.

Když zní Vltava a hřmí děla

Do narátorského křesla usedl František Florián a já smekám před jeho odvahou. Už jen těch názvů lodí, jejich tříd a jmen kapitánů co autor do své knihy naskládal. To bych si v životě nezapamatoval (ačkoli pozorný posluchač v nich objeví jistý autorův smysl), natož abych je správně vyslovil (je vidět že Florián zakolísal jen ve slově artilerie a to všehovšudy asi jen třikrát). Jinak, zdá se, nezaváhal ani chviličku a patří mu za to můj obdiv. Stejně dobře se popasoval s několika málo ženskými postavami, jež čte zcela přirozeně, a v jejich projevu nijak nepřehrává. To ostatně platí i pro carské důstojníky, které zbavil těžkého rádoby ruského přízvuku a čte je zcela normálně. Dramatickým scénám pak dodává správný drajv i patos. Není to ani zdaleka dokonalé, ale jednotlivé postavy od sebe docela dobře odlišil a posluchač nebude mít při poslechu žádné velké problémy s porozuměním textu. Hudební složkou audioknihy je v tomto případě především lehce upravená část Smetanovy hudební básně Má vlast. To je velice osvěžující a já si myslím, že mohla být využita ještě mnohem lépe. Neboť použitelného materiálu je v ní dost a dost.

Osobně jsem rád, že se Čti mi! Kotoučových knih ujalo a poslech jsem si užil. Pokud si napříště narátor ohlídá výslovnost i těch opravdu těžce vyslovitelných slov a když se zvukaři podaří vytěžit Mou vlast trochu více, budu určitě ještě ještě spokojenější.

Příběh: 81% Audiokniha 80%

Jan Procházka

INFO O AUDIOKNIZE

Vydavatel:

Čti mi!

Autor:

Jan Kotouč

Interpret:

František Florián

Délka:

9h 34m

Rok vydání:

2021

Kategorie

Dobrodružné;

https://www.ctimi.cz/downloads/nad-ceskymi-zememi-slunce-nezapada/Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.