UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jaký je život s umělou bytostí?

Jaký je život s umělou bytostí?
30.05.2018

Jan Procházka recenzuje audioknihu Umina verze Emila Hakla

Emil Hakl (1958) je autorem takových skvostů jako novela O rodičích a dětech či románu Intimní schránka Sabriny Black. V roce 2016 mu v nakladatelství Argo vyšel román Umina verze. Jelikož v něm autor snad poprvé ve své tvorbě koketuje s žánrem sci-fi, určitě stojí za pozornost všech fanoušků fantastiky. Zvláště pak jeho skvostné podání v podobě audioknihy.

Ale pěkně popořádku. Kdo je vlastně Uma?

Uma je dívka s umělou inteligencí, prototyp, který za dost podivných okolností vstoupí do života zvídavého, samotářského čtyřicátníka Františka.

Příběh sám je variací na frankensteinovské téma, okořeněný romancí a skoro až detektivní zápletkou. Při tom všem ještě autor stačí nakousnout taková témata, jako jsou láska, vztahy či bytí a nebytí v současném světě. Či otázky hranic lidskosti.  „Zoufalství nevzniká jen tak z ničeho. K němu se každý musí pomalu, poctivě propracovat. Spousty nadějí, přechodných zlepšení, slibů, snah, pak zase ran. Trvá dlouho, než si jedinec dokáže přiznat, že je definitivně v řiti. Zvláštní je, že to přináší ulehčení. Teprve ve chvíli, kdy si připustíš, že se z toho už nejspíš nevyhrabeš, najdeš sílu odhodit část křivd, výčitek a jiných toxických sraček, které v sobě taháš dlouhá léta, a najdeš aspoň tolik rozvahy, abys mohl pokračovat.“

Autorův typický úsporný, úderný a svižný styl vyprávění je vhodným materiálem pro převedení příběhu do formy audioknihy.

Toho se chopili na slovo vzatí mistři slova z audio vydavatelství OneHotBook, a to konkrétně Režisér Michal Bureš, jenž je jedním z kmenových režisérů tohoto audio vydavatelství.

Role vypravěče a hlavního hrdiny Františka se ujal skvělý David Novotný ( Richie Tozier –To) a v roli umělé dívky Umy mu zdárně sekunduje Jana Stryková (Mycelium, Atlas mraků).

Novotného přednes je perfektní a svou kadencí se vyrovná geniálnímu Ivanu Luptákovi, který skvěle namluvil kultovní Klub rváčů.  Novotný bravurně vystihl Haklův úsporný styl jenž je neskutečně zábavný, ovšem zároveň dokáže plynule přejít do něžné a romantické polohy. A to považuji za veliké vypravěčské umění.

Jana Stryková pak měla v roli umělé dívky zbavené všech emocí, svou práci ještě o kousíček těžší. Ale i ona ji zvládla na výbornou. Přestože se Uma během příběhu vyvíjí (od loutky bez emocí, přes zvídavou a naivní dívenku, milující a vášnivou dívku až po silnou a ke všemu odhodlanou ženu) dokázala narátorka vystihnout všechny tyto polohy Haklovy hrdinky.

Celý příběh pak pěkně doplňují úderné riffy elektrické kytary a dodávají tak této nevšední a originální romanci ještě větší spád.

Musím říci, že ačkoli mám Hakla rád, Uminu verzi jsem dosud neznal, ale díky skvělému přednesu Strykové a Novotného jsem si ji náramně užil.

100%

EMIL HAKL
UMINA VERZE

Vydal: OneHotBook
Délka nahrávky: 4hod 34min.
Čtou: David Novotný a Jana Stryková
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 4 hodiny 34 minut

- - -
Pro Vanili.cz Jan Procházka



Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.