UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jak zní Šedí bastardi? (Audiokniha)

Jak zní Šedí bastardi? (Audiokniha)
22.03.2020

Tohle není Warcraft. Díkybohu.

Poloorci v Souzených zemích to nemají lehké. Poloorčí válečníci na jednu stranu chrání lidské království Hispartu před útoky krvelačných orků, na druhou stranu se snaží přežít měsíc co měsíc se opakující krvavé masakry koňomrdů a na stranu třetí se snaží užívat si. Ostatně jejich heslo „Žít v sedle! Zemřít na mazlovi!“ přesně vystihuje jejich život.

Šakal se spolu se svým jezdeckým divočákem a svými přáteli snaží chránit nejen Souzené země, ale především své kopyto (klan) – Šedé bastardy. Ctižádostivý kříženec plánuje svrhnout šéfa klanu, protože současný náčelník je podle něj neschopný a slabý. To samo by vydalo na solidní příběh. Ovšem když se v sídle Šedých bastardů objeví tajemný čaroděj, začne teprve ta správná jízda. Jaké plány má náčelník Jílmistr s čarodějem? A co plánuje tajemný magik? Když se Šakalův pokus o převrat provalí, je náš hrdina nucen opustit klan. Šak se vydává na cestu, při níž se setká a utká nejen s orky, ale také s démonem z bažin a šílenými kentaury. A přestože je kniha prvním dílem série Země Lot, jde o uzavřený příběh, což je v době vyprávěnek na pokračování více než milé.

Šedí bastardi Johnathana Frenche jsou čistokrevnou fantasy plnou skvělé akce, hrubozrného humoru, drsných hlášek a překvapivých zvratů. A přestože je to především příběh o cestě jednoho poloorka za poznáním pravdy, dokázal kolem něj autor vybudovat svět, v němž vedle sebe žijí orci, lidé, poloorci i elfové, a přitom není jen dalším klonem Warcraftu. Za mě jde vedle knih Píseň oceli a Králové Wyldu o nejlepší fantasy minulého roku. Je vidět, že v brněnském Hostu mají na kvalitní fantastiku nos.

Když promluví poloork.

Není novinkou, že knihy záhy po svém uvedení na trh dostanou svůj audioknižní protějšek. Nejinak tomu je i se Šedými bastardy. Audiokniha vznikla pod produkční hlavičkou audiotéka a role narátora se ujal cenami ověnčený a ostřílený vypravěč Pavel Soukup. Možná by se mohlo zdát, že se jeho jemný a kultivovaný hlas bude bít se všemi těmi koňomrdy, kurvami a dalšími sprostými výrazy, jichž je slovník poloorčích válečníků plný. Ale opak je pravdou, překonáte-li předsudky, zjistíte, že si je narátor s gustem užívá. Stejně tak si ale vychutnává hrátky s hlasy postav. Ať už jsou to Šakal, Kaňour a další poloorčí válečníci a nebo skvěle slizký čaroděj, který má v příběhu velké slovo. Je vidět, že Šedí bastardi Pavla Soukupa bavili, a je škoda, že se nepodařilo vychytat těch několik přeřeknutí, kterých jsem si při poslechu všiml. Celou nahrávku citlivě doplňují hudební vstupy, které od sebe oddělují jednotlivé kapitoly.

Zkrátka a dobře, Šedí bastardi stojí nejen za přečtení, ale také za poslech.

Hodnocení:  Příběh 97 mazlů

                     Audiokniha 89 mazlů

Formát: MP3 ke stažení

https://audioteka.com/cz/audiobook/sedi-bastardi

Autorem recenze je Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.