UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jak zní Oblast X

Jak zní Oblast X
10.07.2018

Recenze Jana Procházky audioknihy Anihilace

Jeffry Scott VanderMeer vydal Anihilaci roku 2014 jako první díl trilogie Jižní zóna. Argo ji na náš trh uvedlo hned v následujícím roce. A letos podle této knihy natočil Alex Garland stejnojmenný film s Natalií Portman v hlavní roli. O tom zda se film drží předlohy, či nakolik je kvalitní, si můžete přečíst v recenzi kolegy Michala Březiny zde: http://www.vanili.cz/scifi/clanek/?svetu-hrozi-totalni-anihilace-912 Já se však budu věnovat stejnojmenné audioknize, kterou rovněž letos vydalo audio vydavatelství Tympanum.

O čem Anihilace je?

To je složitá otázka. Na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém. Ten brzy opanoval část USA a postupem let změnil celou oblast v něco, co jen na první pohled připomíná přírodu. Pro většinu smrtelníků je toto místo předmětem dohadů, spekulací a konspiračních teorií. Výzkumem Oblasti X se již několik let zabývají výzkumné týmy nejmenované vládní agentury. Jedenáct expedic  již oblast navštívilo. Některé se vrátily s nadšenými zprávami o rajských zahradách, jiné s rakovinou, další s depresemi vedoucími k sebevraždám. Nyní se do Oblasti X vydává dvanáctá expedice. Anihilace je vlastně osobním deníkem jedné ze čtyř žen, které se této expedice účastnily. Že Oblast X přetváří nejen přírodu, ale především lidskou mysl a vnímání reality, zjistí antropoložka, geodetka, psycholožka a bioložka (která se velice záhy stane zároveň vypravěčkou příběhu). Ale tím, co všechno změní, jsou především tajemství, která účastnice expedice skrývají před sebou navzájem...

Kam se hrabe Natalie Portman.

Pokud jde o audio knihu Anihilace, musím říci dvě věci. Na její vysoké kvalitě má svůj podíl nejen režisérka Zuzana Pitterová, ale především herečka a členka činohry Národního divadla Pavla Berettová. Její přednes byl bezchybný a posluchače ihned vtáhla do děje. Jemným odstínem svého hlasu přitom dokázala zřetelně, ale zároveň nenuceně předvést všechny vypravěččiny emoce. Ovšem stejnou měrou ke skvělému poslechu přispěli také autor hudby Jakub König a mistr zvuku Jan Bláha. Právě znepokojivý hudební doprovod, jímž se prolínají nedefinovatelné a záhadné zvuky, které může vyluzovat pouze a jen Oblast X, dělají z poslechu Anihilace stejně nevšední zážitek jako bezchybný přednes narátorky.

Pokud se stane Anihilace Piknikem u cesty (nebo Stalkerem) pro nové tisíciletí, pak její audio verze by měla aspirovat na Audioknihu roku.

Na obal CD byl logicky použit stejný krásný a znepokojivý obraz Pablo Declana jako na obalu knihy, což je milou třešničkou na dortu.

95%

Autor: Jeff VanderMeer
Čte:Pavla Beretová
Režie: Zuzana Pitterová
Stopáž: 1 mp3CD Celková délka cca 8 hodin
Download 269 Kč, CD 349
Vydalo: TympanumKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.