UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jak se žije v Česku pod vládou Rudé věže

Jak se žije v Česku pod vládou Rudé věže
16.11.2018

O tom nás informuje Jan Procházka v recenzi knihy Tisíciletý démon.

Píše se rok 2025.

A Česko je jedinou zemí na světě, v níž funguje magie. Tu v samém středu Jizerských hor před několika lety vzkřísil Radek Rener. Otec dvou synů, milující manžel a obyčejný nadšenec do přírodní magie měl to štěstí, či smůlu, že se mu podařilo napojit se na jeden ze zamrzlých zdrojů magie a stát se tak po mnoha letech jediným temným mágem na světě. Díky tomu se z Česka stala supervelmoc. Pravda, neobešlo se to bez obětí. Sám temný mág přišel o manželku, opustil ho jeden z jeho synů a druhý (jenž jde v jeho šlépějích) jej nenávidí na smrt. Občané Česka si při Purpurové noci protrpěli také svoje, a mnoho jich tehdy při probuzení magie zemřelo. Jenže díky ochranným kouzlům a prokletím se z jejich země stala prosperující a silná velmoc, které se nemůže rovnat ani jeden z jejích sousedů. Proti temnému mágovi tak stojí jeden jediný nepřítel. Jeho syn Jan.

Tak zhruba nějak takto by se dal shrnout první díl série Purpurová noc s názvem Ve stínu rudé věže. Tu napsala Karolina Francová a v roce 2017 vyšla v nakladatelství Brokilon.

Autorka žijící v městě pod Ještědem nám v ní představila naši vlast jako magií prosycené a chráněné království. Seznámila nás s temným mágem Radkem Renerem a jeho cestou k moci. Představila nám jeho syny a několik dalších postav, jež jsou s Rudou věží tyčící se nad Libercem pevně spojeni. Nastavení jejího světa bylo hodně zajímavé a skvěle vybudovaná vztahová zápletka nenechala nikoho z nás do poslední chvíle vydechnout. Závěr knihy pak vzbuzoval očekávání, co přinese druhý díl. Protože Temný mág je mrtev a na trůn usedl nový Temný mág.

Letos na podzim nám tedy autorka přináší fanoušky série dlouho očekávané pokračování.

To se odehrává zhruba čtyři měsíce po převzetí moci. Mrtvola Radka Renera se ještě ani neohřála v hrobě, a už se vyskytly první problémy. V česku (kde díky Prokletí nepoctivých) klesla kriminalita na nulu, se náhle začnou ztrácet mladé ženy. Ba dokonce v hlavním městě Liberci dojde k vraždě. Selhávají snad ochranná prokletí, které díky Radku Renerovi bránila v české kotlině kriminalitě? A čí je to vina? Může za to snad nový vládce Rudé věže? Je Jan Rener méně schopným mágem, než byl jeho otec?

Samozřejmě že vše je trochu jinak, než by se na první pohled mohlo zdát. Jan Rener nejen že ví, co se v jeho zemi děje, ale také se za pomoci svého bratra Nataniela pokouší zjistit, kdo za únosy mladých žen a za vraždou stojí.

Přestože anotace napovídá, že by Tisíciletý démon mohl být fantasy s detektivní zápletkou, není tomu tak.

Jak už jsme u Karoliny Francové zvyklí (a jak to potvrdil předchozí díl) je Tisíciletý démon spíše příběhem několika málo postav, než velkolepou fantasy tolkienovského střihu. Vlastně i úvodní zločin je více než záminkou k detektivnímu pátrání předehrou ke komornímu rodinnému dramatu. Jan velice záhy pochopí, kam se ztrácejí dívky a kdo za tím vším stojí. Takže zhruba po první třetině knihy není čtenář svědkem ani tak detektivního pátrání, jako spíš toho, jak se hlavní hrdinové (nebo spíš antihrdinové) s vyvstalým problémem vypořádají. A to, že k tomu použijí magii, je více než jasné.

Tisíciletý démon se tak nese ve stejném duchu jako první díl série. Ubylo jen flashbacků, které nám v předchozí knize představily minulost hlavních postav. A také erotických scén. Což vlastně není na škodu, protože tak Tisíciletý démon pozbyl cejchu červené knihovny pro fanynky fantasy. Trochu mě zamrzela vedlejší dějová linie, které se mohla autorka věnovat trochu víc. Chápu, že jí šlo především o to vyřešit hlavní zápletku, ale nechce se mi věřit, že by naši sousedé zkusili to, co zkusili jen jednou. Hlavní dějová linie je však čtivá a přehledná. Čtenář opravdu obrací stránku za stránkou a těší se na to, jak Jan a Nataniel celý průšvih vyřeší.

Zároveň je hlavní dějová linka takřka bezezbytku uzavřená. Takže se nabízí otázka, kam bude Karolina Francová a její Purpurová noc směřovat dál.
80% Jan Procházka

Série: Purpurová noc (2.) Žánr: Literatura českáFantasy
Vydáno: 2018, Brokilon
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 289
Edice: Brokilon Alternativa
Autor obálky: Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7456-402-4Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.