UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jak hluboko se vám může zaseknout do uší parní valaška?

Jak hluboko se vám může zaseknout do uší parní valaška?
04.06.2019

Neuvěřitelná dobrodružství Juraje Jánošíka na souši, moři i v ložnicích krásných dam, tentokrát v audioknize z produkce Tympanum

O knize Svetozára Olovranta Juraj Jánošík proti Dračímu řádu jsem psal nedávno. Takže k obsahu jen ve stručnosti. Příběh udatného bojovníka a skvělého milovníka Jánošíka je vtipnou akční jednohubkou, která oplývá nejen akcí a humorem, ale především květnatým jazykem. To ji předurčuje k převedení do podoby audioknihy více, než mnoha set stránkové tituly.

Knihu jsem četl poměrně nedávno a opravdu skvěle jsem se při jejím čtení bavil. Byl jsem tedy zvědav, jak si s jejím převedením do zvukové podoby poradili režisér Josef Kačmarčík, herec Ladislav Hampl a hudební skladatel Dominik Svoboda.

Hamplův příjemný hlas se k roli vypravěče (protože vševědoucí vypravěč je tím, kdo nás celým příběhem provází) velmi hodí. Nejen že se příjemně poslouchá, ale jeho jemně ironický tón hlasu sedne k tomuto nadsázkou sršícímu příběhu dokonale. Místy to zní, jako by průvodce na hradě vyprávěl peprné historky ze života místní honorace a při tom se usmíval pod vousy, protože ví, že to sice nejsou všechno historicky hodnověrné informace, ale bez nich by byl výklad holá, i když přesná nuda. Ovšem Jánošík není jen o vypravěči, ale také o postavách, které mluví přímou řečí. A to je trošku kámen úrazu. Mužské party Hampl zvládá skvěle a je jedno, jestli zrovna mluví mladý Jánošík, umírající drak nebo třeba francouzský šéfkuchař. Tady si narátor vede skvěle a s jistotou zkušeného borce. Ovšem jeho slabinou (stejně jako Jánošíkovou) jsou ženy. Tedy ne, že by se nesnažil. Hraběnka Nádašdyová syčí v jeho podání jako zmije opravdu skvěle. Ale u ostatních ženských postav často sklouzává do fistule, což nezní moc dobře. Naštěstí toho dámy moc nenamluví a většinou rychle padnou bez dlouhých řečí do Jurajova náručí.

O hudební doprovod se postaral mladý a šikovný hudební skladatel Dominik Svoboda. Obdivovatel filmové hudby a člen Filmové filharmonie i Pražského filmového orchestru zvolil pro Jánošíka hudební doprovod doslova filmový. Jásavý a břeskný zvuk skladeb filmového orchestru připomíná variace na hudbu Johna Williamse. (Já v nich slyšel vzdáleně Raiders March a Imperial March.) Přitom jsou ale Svobodovy melodie originální a k období, v němž se Jánošíkův příběh odehrává, se hodí.

Sečteno a podtrženo, audiokniha Juraj Jánošík je takřka brilantní jednohubkou, které chybí k dokonalosti jen pramálo. A musím přiznat, že se k ní rád ještě několikrát vrátím, tak hluboko se mi zasekla do uší.

Jan Procházka

Hodnocení: 85%

Autor: Svetozár Olovrant
Čte: Ladislav Hampl
Režie: Josef Kačmarčík
Stopáž: 1 mp3 CD /
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: květen 2019
Vydalo: TympanumKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.