UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Jak chutná Pelyněk od Daniela Tučky?

Jak chutná Pelyněk od Daniela Tučky?
07.08.2018

Vše se dozvíte v recenzi Honzy Procházky!

Michael Bronec nemá o kvalitní české autory nouzi. Možná je to proto, že jeho nakladatelství Straky na Vrbě ve spolupráci s ASF - Asociace fantasy pořádá již drahně let literární soutěž Žoldnéři fantazie. Té se (stejně jako mnoha jiných) od roku 2008 účastnil také Daniel Tučka. U Strak mu vyšla roku 2012 jeho prvotina urban fantasy Umrlčí tanec. A roku 2017 vypustil na perutích Strak první díl svého trojdílného steampunkového románu Pelyněk.

Dámy a pánové, vítejte ve světě Archipelagu!

Daniel Tučka stvořil svět, který je velice podobný Evropě za dob Rakousko Uherska, přesto je v mnohém jiný a velice originální. Archipelag stojí na páře. Vzducholodě, horkovzdušné balony, parní lokomotivy a automobily jsou první věcí, které si návštěvník Kapitolu, hlavního města Archipelagu všimne. Tou druhou jsou továrny plné parních strojů, a tou třetí zoufalý nedostatek lesů, stromů, papíru a knih. Zkrátka a dobře knihy jsou vzácné a jejich hodnota je nevyčíslitelná. Proto i bohatství se měří librem, tedy hodnotou knih které vlastníte. Zároveň jsou tu sousedé. V takovém Schwaabském císařství se již vyvíjejí stroje na bázi Pelyňku, jedovaté rostliny, která již mnoho let okupuje nejen souostroví archipelagu, ale především kontinent. Třetí z velkých mocností je Raab disponující magií spojenou opět s výše uvedenou rostlinou.

Na pozadí střetu těchto tří mocností sledujeme příběh mladého šlechtice Nicolase Gordona, jež se se svým přítelem, vynálezcem Christianem Scottem, vydává na dobrodružnou výpravu do země, která podle pověstí oplývá nejen vzácným dřevem, ale je také plná mytických bytostí. To, že je v podpalubí lodi přítomna nerozvážná mladá šlechtična Adelaide, která na útěku před domluveným sňatkem padla do rukou ničemných podloudníků, celou věc jen komplikuje.

Jestliže je Pelyněk poctou Vernovým dobrodružným románům, tak jeho první díl je toho zářným příkladem.  Máme tu geniálního vynálezce, šlechtičnu v nesnázích, mladého, trochu lehkomyslného hlavního hrdinu a dobrodružnou cestu plnou nástrah. Autor zvolna rozvíjí příběh a seznamuje čtenáře se světem, v němž se ocitl. Příběh má spád a chemie mezi hlavními postavami funguje bezchybně. Zároveň je hezké, že se autor nevyhýbá humoru. Ten ovšem vychází především z toho, že má dobře nastudovaný život a vztahy mezi muži ženami ve viktoriánské éře. Někoho by snad mohl odradit květnatý jazyk, jímž je Pelyňek vyprávěn. Ale na ten si čtenář brzy zvykne a než se propracuje k druhému dílu, nejen že mu přestane vadit, ale začne v něm skoro i myslet. Hrdinové dosáhli cíle, ale Bohové, které tím probudili, povstali, a vše se začíná komplikovat.

Zatím co Adelaide se vrací zpět do Kapitolu, Nicolas i Christian zůstávají na Opravdovém jihu. V zemi divů a zázraků.

První část prostředního dílu se věnuje Adelaide a dění v hlavním městě Archipelagu. Monarchie se zmítá ve víru revoluce. A tak spolu s hlavní hrdinkou zažijeme nejen boje na barikádách, ale také několik státních převratů. V druhé části knihy se pak vrátíme na Opravdový jih, abychom sledovali komplikovanou cestu Nicolase a Christiana tajemným kontinentem. Bohové Pelyňku postávají a schyluje se k válce.

Závěrečný díl je nabitý nejen akcí a bojem, ale především svede většinu hlavních hrdinů dohromady a ctěný čtenář se konečně dozví, jestli svět Archipelagu ovládli staří bohové, a kdo vlastně ve válce tří mocností zvítězil.

Musím přiznat, že Pelyňek mě bavil. Nejen že je Tučkův román o třech dějstvích svéráznou poctou steampunku a dobrodružných románů, ale je především čtivý a dobře napsaný. Postavám jsem fandil a bavilo mě sledovat jejich životní vzestupy a pády. Humor, který sem tam probleskne, je tím pravým kořením, které jinak poměrně temnému příběhu dodává šmrnc. Navíc jde o opravdu originální a skvěle propracovaný svět s vlastní mytologií a historií. Jedinou vadou na kráse bylo opravdu velké množství vedlejších postav, ve kterých jsem se jen horko těžko orientoval. Ale to je asi jediné, co mi na knize trochu vadilo. Navíc musím zmínit opravdu krásné obálky Tomáše Kučerovského.

Letos jsme se dočkali dílu třetího a závěrečného, takže pokud vás kniha zaujme stejně jako mě, nemusíte čekat deset let, než autor knihu dokončí a můžete si na stánkách Strak Straky na vrbě  koupit všechny tři díly a pustit se do čtení.

90% Jan Procházka

Série: Pelyněk (1.)
Žánr: Dobrodružné, Fantasy
Vydáno: 2017, Straky na vrbě
více informací...

1. vydání originálu: 2017 a 2018
Počet stran: 416, 508, 485
Autor obálky: Tomáš Kučerovský
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-87364-64-2, 978-80-87364-74-1, 978-80-87364-81-9Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.