UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

JABLKO - SKRYTÉ ZLO

JABLKO - SKRYTÉ ZLO
22.06.2018

Fejeton Quynh Trang "Míša" Nguyenové.

Uprostřed letního dne v autobuse směr Brno si leckterý pasažér vytahuje sluchátka, aby si pustil hudbu ze svého telefonu a nerušil tím ostatní. Patřím mezi ně jako cestující s obrovskými sluchátky na hlavě, díky čemuž nevnímám svět. V půlce cesty má spolujezdkyně nepochopila introvertní symbol á la nasazená sluchátka a bodla mě svým nehtem do ruky.
“Nemáš nabíječku?”
Já, podrážděná nutností sociální interakce, jsem nasadila milý úsměv a začala ve své tašce hledat onu nabíječku. Po minutě usilovného hrabání, nabodnutí na něco ostrého a zamotání se do sáčku od svačiny, úspěšně vytahuji nabíjecí kabel a podávám jí ho.
“To není na ajfouny, tak nic, no,” pronese povýšeně a moje první myšlenka je, no, trhni si. Pokrčila jsem ale jen rameny a začala pozorovat rozdíly mezi námi. Ona má upravené a křiklavě růžové nehty, boty, za které bych si s klidem koupila celý tenhle autobus a kabelku od návrháře s nevyslovitelným jménem.
Čím se od sebe ale lišíme dál, jestliže pomineme věk, výšku, barvu vlasů a očí, hodnotu IQ a mateřská znaménka? Odpovědí je malé “ukouslé” jablko na zadní straně jejího “smartfounu”. A to, že moje nabíječka jí není dost dobrá.
Toto světoznámé nejmenované logo ovládá velkou část trhu s elektronikou a existují lidé natolik “oddaní” této značce, že si na ní zakládají svou kariéru například ve formě videí, kdy nakupují a nakupují, aby následně podrobili přístroje zkoušce volného pádu z pátého patra nebo je zamrazili v limonádě. Myslím, že stovky videí volně přístupných na internetu odkazují na jeden skrytý fakt. Jablko znovu útočí.
Již před několika staletími se v jedné knize s názvem Bible člověk zmiňuje o jakémsi “prvotním hříchu”, kdy Eva s Adamem měla kousek hádejte čeho? No, jablka samozřejmě!
Znovu zde vidíme, jak plod jabloně ovlivňuje lidskou mysl a inteligenci. Upřímně, viděli jste někdy někdo mluvícího hada? Co když Eva byla obyčejná žena, která uprostřed letního dne viděla krásné, červené a šťavnaté jablko a zrovna tohle nebylo prolezlé červy? Možná jen chtěla udělat štrúdl, který by si jako dezert dali k obědu.
Záhadou ovšem je, kde se vzal na jabloni had a jak to, že Eva, jako každá jiná žena, neutekla s jekotem, když spatřila tohoto plaza ve větvích. Další možností může být, že had Evu uštknul a ona pod vlivem smrtícího jedu a s vědomím blízkého konce, chtěla zkusit ovoce, které předtím nikdy neměla.
Další případ méně známý nám dokonce „cpou“ do hlavy pořád i samotní ateisté. Všichni jsme slyšeli pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících. Zlá královna se tehdy nejspíše inspirovala Biblí, kde jablko způsobilo vyhnanství Adama a Evy a viděla to jako východisko svého problému, jak se zbavit nadobro Sněhurky. Se svými chemickými znalostmi tehdy právě jablko napustila prudkým jedem a hloupá Sněhurka se místo toho, aby se otrávila, málem udusila, když si sousto vybralo místo hltanu hrtan.
To děvče tehdy mělo obrovské štěstí, že Zlá královna neuměla péct a neudělala koláč, nebo že z toho neudělala džus. Takové nerozžvýkané sousto jablka se dá lehce vykašlat, ale vypumpovat žaludek? V době, kdy projde myslivcům zfalšovaná chladnokrevná vražda?
Jak si tak uvědomuji, i řecké pověsti jsou plné případů, kdy jablko bylo tiché zlo. Paris měl dát jablko nejkrásnější bohyni. Kdyby chlapec přemýšlel a rozkrojil ho, mohla Trója existovat. Bohyně Persefoné ochutnala „jabko“, a byla unesena Hádem. Smrt hada Ládóna umožnila jeho vrahovi Héraklovi, aby si odnesl tyto plody nesmrtelnosti ze zahrady Hesperidek.
A nakonec? Písnička „Měla babka čtyři jabka a dědoušek jen dvě“ je vůči dědečkovi neférová. Proč má mít babka víc a vysmívat se tak dědouškovi? Ten se nakonec cítil tak ukřivděně, že si nevšiml tohoto nepoměru a on ji musel požádat, jestli by se s ním rozdělila a jestli je něco, co si nechci říkat, tak je to „všichni lidé jsou si rovni, ale některé babky jsou si rovnější“.

Autor fejetonu:
Jmenuji se Nguyenová Quynh Trang ale pro mnohé jsem známá jako "Míša" a jsem typický šprťák z gymplu s poruchou pozornosti a bohatou fantasií. Mezi mé koníčky patří, kromě vymýšlení konspiračních teorii, čtení, poslechu hlasité hudby do sluchátek (ano vím, že to není zdravé) a v rámci prokrastinace sem tam píšu povídky nebo si hledám recepty na plněné knedlíky a jablečné koláče…Zase to jabko…
 
- - -
- Pro Vanili.cz připravila redaktorka Kristýna Malinková, zodpovědný redaktor Michal Březina.
- Máte šuplík plný svých fantastických povídek a článků? Pošlete je nám, my je zveřejníme. Bližší informace najdete ZDEKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.