UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Já být Desmond Sommers tak si to hodím

Já být Desmond Sommers tak si to hodím
24.05.2019

Vydali jsme se za Světlem pulsaru ve space opeře Aleše Pitzmose.

Nakladatelství Brokilon se již nějaký ten pátek věnuje propagaci evropské space opery. Ve stejnojmenné edici vydává díla především domácích autorů. Jedním z nich je i Aleš Pitzmos, jehož série Vesmírná asociace čítá už tři díly. Prvnímu z nich se podíváme na zoubek právě teď.

Píše se rok 2027 a Koloniální války jsou již deset let minulostí. Přesto jejich důsledky doléhají jak na zaměstnance pozemských megakorporací zastupované Vesmírnou asociací, tak i na občany Extrasolárního společenství, které vzniklo odtržením vesmírných kolonií od Vesmírné asociace. Ne každý chce žít pod nadvládou nadnárodních korporací, víme?

Jedním z těch, kteří naopak věří, že Vesmírná asociace je jedinou správnou volbou pro šťastný život, je vdovec, otec a bývalý velitel záchranného týmu Desmond Sommers. Ten přilétá se svou osmiletou dcerou a starým přítelem na stanici Lighthouse, která se nalézá v planetárním systému pulsaru PSR 1257+12 převzít funkci velitele stanice a konečně se usadit a najít mír a klid.  Ovšem novopečený velitel i jeho blízcí mají jaksi smůlu. Nejenže Sommerse začnou ihned po příletu na stanici sužovat podivné vize, ale záhy na stanici dojde k sabotáži. A když pak na Ligthouse zaútočí lodě Extrasolárního společenství, může si to Sommers rovnou hodit.

Jenže Desmond je sympaťák a charakter, takže si to nejen nehodí, ale postaví se k problémům čelem. No a to, co při pátrání po příčinách podivných událostí na stanici Lighthouse zjistí o své zesnulé ženě, vlastní minulosti a Vesmírné asociaci mu pěkně zamotá hlavu.

Světlo pulsaru je svěží dílko. Takřka detektivní pátrání autor okořenil svižnou akcí a místy i hororovou atmosférou. Je vidět, že má načteno a nakoukáno dost aby věděl, co mají fanoušci dobrodružných příběhů z vesmíru rádi. Technické popisy omezil na minimum (což ortodoxní fanoušky žánru nejspíš zamrzí), ale o to větší dává prostor příběhu. Jeho konspirační zápletka kupodivu drží pěkně pohromadě, o akci a zvraty není nouze a linie otce a dcery je prostě skvělá. Vlastně strach Desmonda o malou Floru a její využití v příběhu (alespoň pro mě), přidávají knize pár procent k hodnocení na víc. A to i přesto, že Desmondův charakter je sám osobě vlastně jedno velké klišé. Je to prostě ten sympaťák, kterému musíte držet palce. Také odbíhání do minulosti mohlo být trošku méně. Stejně tak i hlavní záporák nemusel být tak dementní a hlavní hrdina takřka nezranitelný.

Naopak UI (umělá inteligence) stanice je zábavnější než mělké charaktery hlavních postav a narážky na ikony současného konzumního světa vzbudí úsměv na rtech. A to myslím jako poklonu autorově imaginaci. To že je svět Asociace jakousi alegorií současného světa však asi ocení málokdo. Pro většinu čtenářů zůstane jen akčním dobrodružným příběhem, který pobaví, ale v paměti neuvízne.  

Světlo pulsaru asi není tou nejlepší knihou, která v edici Evropská space opera vyšla, ovšem na prvotinu není vlastně špatná. Nečetl jsem zbývající dva díly Vesmírné asociace, ale věřím, že se v nich autor poučil z chyb a jsou ještě čtivější, než jejich prvorozený bratříček.

Příběh Desmoda a Flory je zasazen do hodně zajímavého světa, z jehož historie a tváře v románu uvidíte jen opravdu malou část. Chcete li se o něm dozvědět víc, určitě se podívejte na autorovy stránky: https://www.alespitzmos.cz/news/vesmirna-asociace-timeline/

Hodnocení: 70%  Jan Procházka

Série: Vesmírná asociace
Žánr: Literatura česká Sci-fi
Vydáno: 2015, Brokilon
Počet stran: 336
Edice: Evropská Space Opera (6.)
Ilustrace/foto: David Hess
Autor obálky: David Hess
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7456-244-0Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.