UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor se spisovatelem Ivo Fenclem o jeho nových knihách a žánru scifi

Rozhovor se spisovatelem Ivo Fenclem o jeho nových knihách a žánru scifi
24.10.2017

Ivo Fencl má rád tvrdou scifi a tvrdí, že mimozemšťané nebudou brát zajatce!

Jaký máš vztah k fantazii?

Klíčový, i když tohle slovo zní jako pěkný klišé. Tak například při sexu je fantazie důležitá, a to i v případě, když je tvou manželkou Angelina Jolie.

Co pro tebe znamená žánr science fiction?

Tvrdou sci-fi. To je třeba Arthur Charles Clarke, o kterém mám přednášet 14. prosince v Polanově síni Městské knihovny Plzeň. Sci-fi by měla generovat „pocit úžasu“; I bez uvozovek. Za příklad bych dal sekvenci románu Setkání s Rámou, kde astronouti postupují nitrem Rámy, nad hroznou propastí onoho nitra a jako malí mravenečkové.

Jaké máš za sebou realizované tvůrčí projekty, na které jsi hrdý?

Nejsem renesanční a mám ambice hlavně v oblasti knižní. Tak třeba jsem hrdý na knihu, kterou jsme udělali s Ondřejem Neffem (Královská zábava), nebo do značné míry; i když ne na fotografickou její přílohu (kterou nedělal Neff).

Podceněn je můj fantaskní román Smíš zůstat mrtev, který čerpá z Raymonda Moodyho (ten pán zrovna byl či ještě je v Čechách na návštěvě) i jemu podobných autorů.

Jenže nakladatel vydal Smíš zůstat mrtev v pomyslném balíčku s dvěma mými knížkami pro edici Krimi, takže si řada lidí myslí, že taky kráčí o nějaký krimální thriller nebo detektivku, ale to ne, je to milostný příběh stavěný právě na Moodym.

Co bys dělal, kdyby tě unesli mimozemšťani?

Mám nihilistický názor, že nebudou brát zajatce.

Chtěl bys být superhrdinou s nějakou super schopností?

V tomto směru by mi stačilo být buďto Romanem Ondráčkem, nebo jeho kamarádem Pokorným. Jo, anebo Hynkem Čermákem z hitu na posledním jejich CD.

Na čem nyní pracuješ? Chystáš novou knihu?

Tři najednou. 1. Sny. Hrdinkou je třiadevadesátiletá Alenka, cestující na různé planety Sluneční soustavy i do podzemí; ale z Buličova nekradu, i když se Alenka v některých kapitolách stane holkou a nato třicítkou. Kniha se bude možná jmenovat Babička, ale pod názvem Sny by měla začít vycházet na pokračování v měsíčníku Plzeňský literární život.

2. Ochránci morčete. Opět fantastika, ale i pokus o surrealistický román o dvou milencích, kteří mají naprosto po právu pocit, že je kdosi pronásleduje a sleduje.

3. Občan Starého Plzence. To vlastně jsou jen vzpomínky na dětství v úsporných odstavcích (asi 180 stran) a pokusil jsem se psát „pravdu a nic než pravdu“. Zdá se to lehké, ale často je právě to skoro nemožný; jak poznal každý, kdo se o něco takového pokusil.

Jaké máš oblíbené scifi či fantasy filmy?

Zítra vstanu a opařím se čajem. Na hraně zítřka. Sérii Návrat do budoucnosti. Televizní seriál Dallas´63. Stručně řečeno mě baví příběhy o putování časem a pokusech změnit současnost.

Co si představíš pod pojmem fantastická dovolená?

Setkali bychom se s hrdinkou mé knihy Lektorka z galerie na rohu a navštívili bychom tak na týden Znojmo.

Chtěl bys být na 1 den neviditelný?

Ano. Málokdo si ovšem uvědomuje, že někomu s horším morálním profilem a jen trochu vyšší inteligencí by to stačilo ke zničení naší civilizace.

Myslíš si, že je pero silnější než meč?

Ne.

Vyjádři se prosím k mimosmyslovému vnímání, mimozemšťanům a mimoděložnímu těhotenství.

Mimosmyslové vnímání existuje a blízko jsme mu ve snech. Mimozemšťané jsme často my sami. Mimoděložní těhotenství je protimluv a reálné je těhotenství v umělé děloze.

Co bys na závěr vzkázal fanouškům magazínu Vanili.cz?

Aby si jej vážili, poněvadž není přehnaně vyvážený. Ahoj!

Ivo Fencl

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.