UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Hra na smrt má nejasná pravidla

Hra na smrt má nejasná pravidla
21.04.2018

Takže tu máme kousek mrtvoly, který spadl z nebe, a nevíme, kde tu mrtvolu hledat.

S kapitánem Kidem zjistíte, že i detektivka může být pro fanouška fantastiky zajímavá.

Jaroslav Velinský alias Kapitán Kid je znám nejen trampské obci, jako skladatel, textař a zpěvák trampských písní, ale též nám scifistům. Například díky dobrodružstvím vesmírného Jamese Bonda, jímž nebyl nikdo jiný než S.I.MAN Dan Young. Ovšem tohoto všestranného autora znají především milovníci detektivek a to jako duchovního otce „bezděčného detektiva“ Oty Finka. Ale první detektivky, které se zařadily do podvědomí čtenářů, byly příběhy penzionovaného policisty Augustina Velikého a jeho bohémských přátel, malíře Josífka Smetany a sochařky Gréty Hornové. Těm věnoval Velinský v letech 1969 až 1990 čtyři knihy. První z nich (zatím pouze v elektronické podobě) vyšla vloni v progresivním nakladatelství Mystery Press. Nyní vydává druhý román z této série, jímž je Hra na smrt.

Liberec začíná připomínat seriál Vraždy v Midsomeru. A to dokonce i obyčejné dělnické třídě. To si takový fasádník jde po ulici a najednou mu na rameni jeho zánovního kabátu přistane kus lidského masa.

Tak začíná takřka mysteriózní případ, se kterým si neví rady nejen kapitán místního oddělení Pařízek a jeho podřízený nadporučík Dvořák, ale dokonce (po delší dobu) ani bývalý kriminalista Veliký a jeho přátelé Smetana a Hornová. K nim se navíc ještě připojila naděje československé alpinistiky Kristina Danišová.

Takže tu máme kousek mrtvoly, který spadl z nebe, a nevíme, kde tu mrtvolu hledat. Inu záhada hodná velikého Sherlocka Holmese.

A když už se díky Velikému a především Kristině Danišové konečně zjistí, kde je tělo ukryto (a komu patří), je kapitán Pařízek zmatený ještě víc.

Otázek je hodně. Jak se tělo dostalo nejen na střechu místního svatostánku, ale především do obrovského kalichu, který se tyčí k nebesům? Kdo a proč vraždil? Šlo o nějaký zvrhlý sektářský rituál? Nebo o dílo ďábla? A u všech doktorů Watsonů, co s tím má společného ten vermut?

Jen stará kartářka, kroužek spiritistů a kostelník, který slyší anděly, vědí zřejmě víc než by se na první pohled mohlo znát.

Tento případ je řádně zamotaný a zároveň i o dost temnější, než Spravedlivá pistole. Přesto nepostrádá vtipné momenty a to (stejně jako u předchozí knihy) díky šarmu Smetany, Velikého a Hornové. Jejich jemně ironické komentáře hezky prosvětlují tento veskrze temný a smutný příběh.

Po detektivkářské stránce jde rozhodně o majstrštyk. Autor sice rozmístil v knize dost indicií, jež by mohly dovést čtenáře k vrahově identitě, ale zároveň i hojnost falešných stop, které svedou ze správné cesty nejen čtenáře, ale také Velikého a jeho přátele. O morální dilemata není nouze a krev teče proudem stejně jako Velikého oblíbený vermut. Oproti předešlému případu je i práce kapitána Pařízka méně chaotická. Velinský dává také mnohem větší prostor vykreslení charakterů postav, což dělá příběh ještě o kus realističtější.

Absolutně všechno je podřízeno příběhu a ten neztrácí tempo ani na chviličku. Jednak za to vděčíme autorovu vypravěčskému umu, ale také střídání zajímavých lokací a prvkům tajemna, které na čtenáře vyskakují jako pověstný čertík z krabičky. Nejčastěji ve chvíli, kdy už by se „nedej, veliký A. C. Doyle“ začal nudit.

Občas se přihodí, že se lehce protnou literární žánry a detektivkář nahlédne, že ta fantastika není tak hloupá, jak si myslel. Hra na smrt je ten druhý případ. Při jejím čtení si fanoušek fantastiky může prakticky ověřit, že i klasická detektivka může kovaného fantasáka okouzlit prvky tajemna. 85 %

HRA NA SMRT
Jaroslav Velinský
Počet stran: 270
Vazba: pouze ebook (epub, mobi, pdf)
Série: Augustin Veliký
Díl v sérii: 2
Vydal: Mystery Press

- - -
Pro Vanili.cz napsal Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.