UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Hořící kůň a zapálený čtenář

Hořící kůň a zapálený čtenář
22.11.2017

Žhavá recenze Hořícího koně, nejnovějšího počinu z pera Františky Vrbenské a Lucie Lukačovičové

Hořící kůň byl napsán ve stejném duchu jako jeho předchůdce Stín modrého býka, a proto si předchozí fanoušci přijdou na své. Historická fantasy našeho světa vypráví o krvavých bojích, dobrodružstvích na cestách, lidském soužení, dívčí a zvířecí kráse a prastaré magii. Před čtením je dobré se posadit, bude to dlouhá jízda.


Autorky si vzaly do rukou autentické prostředí arabského Španělska okolo roku 1017 se všemi dějovými událostmi, válečnými taženími a důležitými mocnáři, okořenily je troškou fantastiky a svázaly do jedné úchvatné knihy. Veškeré události v knize jsou skvěle podané a nelze dobře určit, kde autorky popustily uzdu fantazie a kde se držely dějinné předlohy. Snad tedy až na čaroděje a pár dalších mystických bytostí. Mezi těmito všemi intrikami a čárami můžeme mezi řádky pozorovat, jak mohl vypadat vznik chovu majestátního Andaluského plemene.

Kniha nás ze začátku velmi rychle uvrhne do okolního dění. Velmi rychle. Čtenář je v první kapitole poněkud zmaten množstvím názvů, jmen a postav. Jednu chvíli člověk neví, jestli se mluví o nějaké zemi nebo jejím vladaři… či je to město? Pohledy se rychle střídají a zanechávají nás poněkud… slepě pátrající. S dalším čtením se ovšem obraz stává jasnějším a přehlednějším. V tomhle pomohla malá mapka nakreslená hned na prvních listech před samotným příběhem. Velmi jsem ji ocenila, jelikož jsem Španělsko nikdy nenavštívila. Mapka taky pomohla osvětlit, co znamenají jednotlivá jména kapitol, tedy jména jednotlivých míst, v jejichž okolí se daná kapitola odehrává.

Na druhé straně knihy připravily autorky seznam většiny slovíček v původních jazycích, které občas obohatily dějové vyprávění. Nenajdou se tam všechna, ale to vyprávění moc nevadí. Z textu jde jasně poznat, které slovo má nahradit krátké názvy napsané kurzívou a čtenář si tak ledacos domyslí.

Sledujeme několik napínavých dějových linií, které se nestále proplétají jedna s druhou a zase rozpojují. Vytváří dohromady pěkné klubko. Ne však zašmodrchané, ale řádně spletené. Můžeme sledovat příběh Egokiñeho Hroma a arabské dívky Abdy nebo Guillerma, pána Ribagorzy, či abatyše Egerii a spoustu dalších. Žádný z příběhů není nadbytečný a každý má svůj účel a místo.


O kom se mluví…

Hlavní příběhy patří Baskickému lučištníkovi Iranzovi, osiřelé zemanské dceři Brisce a démonickému čaroději Spin de Mulovi.

Iranzu se snaží postarat o Leyalu, grošovaného koně, který si při obléhání hradu vysloužil těžké popáleniny, když byl uvězněn v hořící stáji. Jeho přítel mu pomáhá s jeho léčením a zůstává s ním doma, zatímco Iranzu cestuje a shání potřebné léky a peníze na vyžití. Shání je za jakoukoli cenu, i kdyby se kvůli tomu měl stát lupičem koní.

Démon Spin de Mul si hraje s osudy jednotlivých lidí i velkých zemí a jejich vládců. V postupném odkrývání jeho minulosti nalezneme, že ne všechno zlo je zlé, protože to tak prostě je.

Kdo se mu však svým způsobem postaví do cesty, je mladičká Brisca, která zasáhne do jedné z jeho her, a od té doby utíká a bojuje o svůj holý život. Sama přitom neví, jestli má vyhledat pomoc svého milého, nebo jej uchránit před démonovým hněvem.


Překvapeni do poslední řádky

Kniha ubíhá velmi příjemným a napínavým tempem a nenechá jednoho chvilku oddechnout. Když si je čtenář ovšem jist, že zná konec, který se skrývá na poslední stránce, je rychle vyveden z omylu a on kouká, div mu oči nevypadnou.

Škoda, že se do určité míry nedá taková kniha použít jako učebnice dějepisu. K počtu událostí by jich ovšem muselo být nezměrné množství, což by mi nevadilo. Hodiny dějepisu by byly zajímavější.


HODNOCENÍ 5/5

Františka Vrbenská, Lucie Lukačovičová – Hořící kůň

Nakladatelství Epocha

Autor obálky: Žaneta Kortusová

Redakce: Boris Hokr

431 stran, formát

- - - -

Recenzi pro Vanili.cz napsala Barča VrobelováKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.