UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Haló! Tady Podlondýn

Haló! Tady Podlondýn
21.05.2019

Vypravili jsme se s Matoušem Rumlem do světa pod Londýnem. A to v audioknize Nikdykde z produkce audiovydavatelství Tympanum .

 „Nikdykde jako román pro mě začalo s tím, jak jsme začali dělat televizní seriál BBC stejného jména, víceméně proto, abych se udržel při zdravém rozumu. S každou scénou, kterou mi vystřihli, s každým řádkem, který zmizel, se vším, co se muselo změnit, jsem jen oznámil: ‚Nic se neděje. V románu to tam vrátím.‘ “

A tak vzniklo Nikdykde v podobě, v jaké ho známe a milujeme dodnes. Jeden ze základních pilířů urban fantasy poprvé vyšel v roce 1998, tedy dva roky po odvysílání stejnojmenného seriálu.

Příběh snílkovského mladíka, který se propadne do Podlondýna, zná asi většina fanoušků fantastiky. Přesto si dovolím lehce nastínit, o co v Gaimanově románu jde.

Richard Mayhew je obyčejný úředníček. Dalo by se říci, že je to jeden z mnoha obyčejných Londýňanů. Má svou práci, má svou sbírku trollů, svou snoubenku a celkem nudný život. Ten se mu dramaticky změní ve chvíli, kdy po cestě na důležitou večeři (místo toho aby poslechl svou rozumnou snoubenku a zavolal záchranku) pomůže dívce v otrhaných šatech. Tou zdánlivou bezdomovkyní je Lady Dvířka z rodu Portiků. Díky ní se Richard dostane do Podlondýna, místa, jež je jakýmsi Londýnem na ruby. Městem, kde můžete potkat mluvící krysy, navštívit dávno zrušené stanice metra či Hraběcí nebo Havraní dvůr. A kde žijí ti, kteří propadli trhlinami v naší realitě. Podlondýn je živoucí rubovou stranou města nad Temží. Má vlastní mytologii, své šlechtice i vrahy. Dokonce tu prý žije i anděl. To vše poznává Richard při svém pátrání po těch, kteří vyvraždili Dvířčinu rodinu. Tady poprvé navštíví Pohyblivý trh. Zde se setká s Markýzem de Carabas, slavnou lovkyní Hunter a možná, možná najde i sám sebe.

Neil Gaiman se do Podlondýna vrátil ještě jednou, a to povídkou Jak markýz získal zpátky plášť, která vyšla roku 2014 v antologii Darebáci, jejímž editorem je G.R.R. Martin.

Když mám mluvit o Nikdykde, musím zmínit nejen grafický román, jenž vyšel v roce 2004 a o kterém snad budu psát více jindy, ale především rozhlasovou adaptaci BBC Radio. V té jsme mohli v roli Richarda slyšet Jamese McAvoye, Dvířku v podání Natalie Dormer a nepřekonatelného anděla Inslingtona namluvil Benedict Cumberbatch. (A to nemluvím o tom, že si zde roli Hraběte střihl Christopher Lee.)

Když jsem v roce 2016 tuhle rozhlasovou adaptaci slyšel, říkal jsem si, jak by bylo krásné, kdyby u nás Nikdykde vyšlo jako audiokniha. A letos jsem se konečně dočkal. Díky audio vydavatelství Tympanum, režisérce Alexandře Bauerové a Matouši Rumlovi je české vydání Nikdykde na světě. Matouše Rumla jsem jako narátora poprvé slyšel v audioknize Prašina a musím říct, že se mi jeho civilní projev dost líbil. Ovšem namluvit tři děti, jednoho starce a dva padouchy je něco úplně jiného než tu spoustu kultovních postav z románu Neila Gaimana. 

Matouš Ruml pojal podle mého názoru každou postavu tak, jak ji Gaiman vymyslel, a přesto dokázal zůstat civilní a svůj. Jeho de Carabas opravdu mluví jako chytrý kocour a vrahouni Vandemar a Croup jsou přesně tím ranařem a mluvkou jako v románu. Navíc Ruml perfektně vystihl změnu v Croupově hlase, ke které dojde ve chvíli, kdy už nemluví se svým zaměstnavatelem, ale pouze se svým partnerem. A takhle bych mohl rozebrat každou z postav, které Podlondýnem projdou, ale to je skoro zbytečné. Protože ačkoliv Ruml není McAvoy ani Cumberbatch, zvládl svou práci na výbornou.

Hudební doprovod a předěly kapitol jsou spíše minimalistické, přesto je jasně odlišeno, jestli se teď bude vypravěč věnovat hrdinům či padouchům. Nicméně nijak zvlášť nevyčnívá ani neruší. Vše stojí především na narátorovi a tomu nemám co vytknout.

Ještě jednu věc bych však zmínit chtěl. České vydání audioknihy Nikdykde obsahuje nejen román s předmluvou a všemi prology, ale také povídku Jak markýz získal zpátky plášť. A to je vážně skvělé.

Takže pokud jste v Podlondýně ještě nikdy nebyli anebo se do něj chcete vrátit, máte teď jedinečnou možnost. Stojí za to ji využít.

Jan Procházka

Hodnocení: 90%

Autor: Neil Gaiman
Čte: Matouš Ruml
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 2 mp3 CD |
Verze: Nezkrácená
Datum vydání: duben 2019

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.