UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Halloween podle Marka E. Pochy

Halloween podle Marka E. Pochy
06.08.2018

Recenze Honzy Procházky

Autoři literárních a filmových hororů se dělí na dvě skupiny. První jsou klasici – Stephen King, Edgar Alan Poe či H.P. Lovecrafrt.
Tito a jim podobní autoři posunuli horor na vrcholné literární umění a jejich díla mnohdy přesahují hranice žánru. Například Kingovo IT není jen obyčejný horor, ale dá se považovat za velký americký román, atd.
Druhou skupinou jsou autoři takzvaných béčkových slasher hororů. Známe je především díky hororovým filmům, jako jsou Pátek třináctého nebo Halloween. K nim patří Rob Zombie, Wes Craven, John Carpenter. A právě posledně jmenovanému režisérovi vzdává svéráznou poctu svým třetím románem Rob Zombie slovenské fantastiky Mark E. Pocha.

Slovenský Halloween?

„Slasher je sub žánr hororu, kde hlavní roli představuje psychopatický masový vrah, jehož oběťmi jsou většinou teenageři nebo mladí dospělí, kteří jsou postupně vyvražďováni.“

Takovým je i hlavní záporák Augustín Angst. Jako malého jej posedlo zlo v podobě vraha a vyvrhele, kterého kolem 3. století před Kristem zapudil Keltský kmen, jenž tehdy žil na území dnešního Slovenska.

„Dál ten příběh známe, dál jej prožíváme. Prý se tomu říká…“

Ten příběh je vlastně velice prostinký a odvíjí se od stokrát zfilmovaného scénáře. V úvodu je nám představeno absolutní zlo. Vzápětí nám autor povypráví, jak se z prostého dítěte stal masový vrah. Poté jsou nám představeny jeho budoucí oběti. A pak (fanfáry) vypukne to avizované brutální vyvražďování. Kdo není ochoten na tuhle hru přistoupit, ten ať prosím přepne na jiný kanál.

Já na autorovu hru přistoupil, a tudíž mu nemohu vyčítat styl vyprávění. Tím je vlastně pokus převést slavný horor Halloween, jenž pojednává o masakrování nadržených amerických teenagerů brutálním vrahem, k témuž – ovšem na autorově domácí půdě.

Přesto pár výtek přeci jen mám. Kniha není film a někdy je ten filmový střih příliš násilný. Tady narážím na vyvraždění Augustinovy rodiny, kterým končí první část knihy. S ohledem na to, že se její druhá část odehrává 17 let po prvním masakru, poskytl autor čtenářům informace o tom, co se těch zatracených sedmnáct let s hlavním psychopatem dělo, poměrně pozdě. Já jsem byl tedy dost dlouho zmaten. Zkrátka a dobře, ve filmu by režisér věnoval pár minut tomu, aby ukázal, jak to s Augustinem po příjezdu policie dopadlo. Také mi nejde na rozum (bez ohledu na to, že nás autor v doslovu nabádá, abychom v jeho příběhu moc logiky nehledali), že by se plachá teenagerka, které se právě zhroutil svět, věnovala erotickým představám a masturbaci ve vaně.

Ovšem na druhou stranu musím autora pochválit za to, jak šikovně narouboval do young adult horror story ze Slovenska keltský svátek Samhain. Zároveň je fajn, že oproti jeho předchozímu románu ubylo zbytečných narážek na politiku a trapných fórků. Přitom skrytých či očividných odkazů na kultovní hororové filmy a popkulturu všeobecně je zde i tak požehnaně. A jako otec musím s nelibostí přiznat, že umí pracovat i s rodičovským strachem z toho, že se můj potomek vymkne kontrole a bude ubližovat jiným dětem.

Já uznávám, že Na Dušičky zomriež je rozhodně lépe napsaná než Krajina kanibalov a Kontakt. Ale jestli se Marku E. Pochovi povedlo převést kultovní horor z amerických reálií do slovenského maloměsta, nebo z toho vznikla parodie, na to si musí každý čtenář odpovědět sám.

80% Jan Procházka

Vydáno: 2018, Hydra
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 224
Autor obálky: Martin Luciak
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-89840-48-9Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.