UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Františka Vrbenská přitahuje hororové situace

Františka Vrbenská přitahuje hororové situace
24.07.2017

Rozhovor s první dámou české fantastiky, Františkou Vrbenskou

Františka Vrbenská patří ke klasikům české fantastiky. Na kontě má nespočet odborných článků a to nejen ve fantastice. Dále vyšla v mnoha sbornících - naposledy Žena se sovou.  Doma na polici má i několik, vlastně už jedenáct, slovy: 11, svých knih, které se obecně těší velkému zájmu a především velké přízni. Byl by od nás nerozum, nepokusit se z paní Vrbenské vytáhnout nějaké zajímavosti ze své tvorby i života.
 
Pojďme nejdřív zaútočit na mužskou část sboru nadšených čtenářů Vanili.cz. Co Vy a agent JFK? Zajímá nás všechno, jak jste se k této drsné knižní sérii dostala a třeba i to, jak se Vám spolupracovalo s pány zakladateli Procházkou a Žambochem?
Dostalo se mi té cti, že Zakladatelé mě oslovili a domluvili jsme se na samostatném svazku v sérii. Myslím, že s drsnými scénami nemám (jako ostatně většina autorek) nejmenší problém.  A jak Mirek Žamboch, tak Jirka Walker Procházka jsou výborní spisovatelé a skvělí, vlídní kolegové. Nabídka takové literární spolupráce se prostě neodmítá, i když tehdy přišla ve snad nejnáročnějším období mého života. Potíž je, že mě výzvy baví; vypravila jsem se do Conanova světa i na intergalaktické dobrodružství kapitána Marka Stonea.
Tak vznikly „Naganty a vlčí máky“.  John Francis Kovář ocitá v revolučním Rusku a Mongolsku a dostává se do střetu s obávaným krvavým baronem Ungern-Sternbergem. Jen o vlásek se míjí s českým spisovatelem Jaroslavem Haškem, který skutečně tou dobou pobýval na stejných místech.  Ve sbornících JFK vyšly povídky „Tichá noc, svatá noc“ („Svůj svět si musíme zasloužit“), v níž JFK čelí anarchistům, a „Hodina kralovraha“ („Soumrak světů“), kde náš hrdina odhaluje atentát na Zikmunda Lucemburského.
Jsem velice ráda, že se svolením Zakladatelů se smím za Kovářem ještě jednou v románu vypravit.
 
Jak vypadá Váš spisovatelský den? Vstanete, uvaříte si heřmánkový čaj a sepíšete odborný traktát o dracích, načež odpoledne zajedete na nějaký fantasy con, kde přednášíte? Trefil jsem se?
Poslyšte, to je krásná představa, to bych někdy ráda zažila! Až na to, že heřmánkový čaj fakt nemusím. Píšu, jak jen zbude volná chvíle.  Taky mám své povinnosti a jiné role, než je autorka a lektorka  - ačkoliv bez těchto aktivit bych těžce strádala steskem po přátelích scifistech a zázračných světech fantastiky.
 
Když by si Vás chtěl případný zájemce načíst, kterou knihou může začít?
Doporučila bych „Stín modrého býka“, společného dílo Leonarda Medka a moje.  Jedná se o historickou fantasy ze 4. století n. l., jejímž protagonistou je keltský válečník. A povedla se nám!
 
Máte při své dlouholeté praxi oblíbenou radu pro začínajícího spisovatele sci-fi/fantasy?
Kdysi dávno (chodila jsem první rok na gymnázium a už nějaký ten pátek skládala fantasy povídky) jsem sebrala odvahu a odvlekla své literární pokusy panu Vojtěchu Kantorovi. Legendární redaktor MF a editor fantastiky mi sice rukopisy vrátil, zato přidal pár povzbuzujících vět. Nakonec řekl: „Pište dál, dopřejte si!“
K tomu mohu dodat jednoduchý pokyn: číst, naslouchat a dívat se, držet se své cesty. Dnes už nehrozí politický dozor a předlouhé lhůty v tiskárnách, naskytnou se i jiné příležitosti, jak publikovat. Začínající autoři ovšem procházejí obtížnější situací kvůli kritériím komerční efektivnosti a přetlaku nabídky na knižním trhu. I tak platí, že pokud jim na jejich tvorbě záleží, nesmějí se vzdávat.
 
Jak velký je Váš podíl v sérii Žena s lvem a Žena se sovou?
Zmiňujete první dva tituly z projektu Lehké fantazijno, čtyřdílné antologie fantastických povídek psaných českými a slovenskými autorkami.  Ke čtenářům se dostanou ještě „Žena s drakem“ a „Žena s labutí“. Největší zásluha patří hlavní editorce Zuzaně Hlouškové, její obrovské energii, vytrvalosti a nasazení. Přiznávám, že společně jsme dostaly hazardní nápad, projekt nastartovaly, spolupracujeme jako editorky. K prvním svazku jsem napsala doslov, v druhém se ocitla moje povídka „Zlaté mlhy na pobřeží“. Příběh s tajemstvím se odehrává v současnosti na severoamerickém pacifickém pobřeží.
Dál budu pomáhat Zuzce Hlouškové a podílet se na editování i propagaci. Ale musím zdůraznit, že  Lehké fantazijno by se nezrodilo bez nakladatelství Fortna a přispění fantastických lidí – třeba  Jany Maffet Šouflové, která pro antologii vytváří úplně zázračné obálky.
 
Tradičně se ptáme, zda naši spisovatelé vědí, jak zavolat hasiče v asijských zemích. Dosud nikdo neodpověděl správně. Budete tou, která to konečně rozštípne?
Voláním „Hoří!“, byť v odpovídajícím jazyce a s přesnou místní výslovností, zalarmujeme jen sousedy, a to ještě není zdaleka jisté. Potřebujeme správné telefonní číslo.
Takže vytočíme 119 v Čínské lidové republice, v Japonsku, Jižní a Severní Koreji, Taiwanu.  V Mongolsku 101, platí i pro policii. Macao a Hongkong 999 pro jakékoliv krizové situace.  V Bangladéši a v Afganistanu volejte přímo policii, ale v obou zemích je to složitější.  Pro Bangladéš platí čísla 999-2222 nebo 95551188 nebo 9514400 nebo 01713398311. Afganistan také 119, jenže se tak dovoláte jen v Kábulu, Kandaháru a v Laskar Gah, jinak se nutné obrátit se na místní služebnu. Číslo 110:  Bhútán a Srí Lanka, tady ovšem na stejné lince přivoláte i záchrannou službu.  Indie a Nepál 101… Mám vypočítávat dál? Ještě zbývá skoro dvacítka zemí :)
 
K čemu používáte Facebook?
Především k setkávání se s přáteli, když se nezdaří kontakt jiným způsobem. Alespoň je pozdravit… Pokud se mohu zastavit na trochu delší dobu, sbírám věcné informace.  Archeologie, historie, film, mykologie, bylinky, záhady, vesmír, literatura - je to skoro nebezpečné; člověk by snadno uvízl mezi zprávami.
 
Máte v řadách českých spisovatelů svůj vzor?
Lidsky, nebo literárně? Vlastně ani jedno, protože na vzory nedržím. Je mi blízká Božena Němcová, mimo jiné už proto, že první z českých spisovatelek inklinovala k fantastice. Mám ráda dílo Karla Poláčka, skláním se před tvorbou Karla Čapka; oba jsou rovněž autoři z našeho žánru. Samozřejmě guru scifi Ludvík Souček. A pak mistři historické prózy: Vančura, Schulz, Kubka, Winter, Kožík, Loukotková, Vladimír Neff.
 
Jaké je Vaše životní moudro?
Každé ráno vychází slunce znovu.
 
Váš nejoblíbenější sci-fi film?
Hm. Já filmy miluji, to je problém. Mezinárodní filmová databáze eviduje deset a půl tisíce snímků v kategorii SF. Viděla jsem jich jen malou část, i tak jsou to stovky. Jeden jediný nedokážu vybrat. Alespoň zmíním opravdu srdeční záležitosti, ke kterým si člověk vytvořil zvláštní vztah a pustil by si je za všech okolností.
Solaris (1972), Avatar, Galaxy Quest, Predátor, Planeta opic (1968), Terminátor, Automata, Blade Runner (na Blade Runnera 2049 jsem hodně zvědavá), Číslo 5 žije, Lilo a Stitch, Totall Recall (1990), eXistenZ, Animatrix. Také by sem patřila Cesta do pravěku a Pane, vy jste vdova. Seriály vynechávám, byť nerada.
 
Přišel nám na Vás jeden dotaz, zřejmě z fabriky, kde se lisuje papír. Jak byste prý osvětlila toto mudrosloví: „Poctivý-lis, buď mi, bratře, živ, aťsi víra tvá jakákoliv!“
S tímhle rčením byste dneska neměl vystupovat. Hrozí, že vás obviní jako sluníčkáře, pravdoláskaře a multikulturalistu.
 
Ještě jeden dotaz z naší listárny; našeho udatného čtenáře píšícího dotazy pod přezdívkou Hargjugrolurtzlug drze zajímá, jak byste přeložila své příjmení do elfštiny.
Neurčil, do kterého z elfských jazyků. Volím tedy obecnou formu, a překládám celé jméno:  Leitha Tatharvoite.  Uvádím v latince, přepis by působil grafické potíže.
 
Prožila jste někdy v životě skutečně hororovou situaci?
Jistě, a ne jednu. Já je přitahuji. Ale zase ty zážitky poslouží jako materiál pro literární tvorbu.
 
Co považujete za svůj největší úspěch? Nejen na poli literárním.
Ještě na něj čekám.
 
Kdybyste ovládala magii na úrovni třeba pana Brumbála, pokusila byste se s ní ovlivnit českou politickou situaci, která je jakási… no, řekněme zlá?
Proč hned Brumbál? Stačila by čarodějka Kirké. Ta, co si díky kouzlům a Odysseově posádce založila vepřín. Ale vážně, opravdu myslíte, že nějaká nadpřirozená síla dokáže pohnout s lidmi u moci?
 
Co plánujete v nejbližší době, kde Vás můžeme potkat, či je na obzoru další úžasná kniha?
Ráda bych zajela přinejmenším na CONec, Istrocon, Eroticon, Bílcon, Fénixcon, kde už mám domluvená vystoupení. V diáři je zaznamenáno záhadologických setkání u nás a na Slovensku, plus řádka literárních akcí včetně účasti na Dni poezie a vyhlašování ceny E. E. Kische.  
Proč úžasná kniha? Postačí – a moc bych si to přála! – když se bude čtenářům líbit. Pokud všechno dobře dopadne, vyjde na podzim zmíněný „Hořící kůň“. Se Zuzanou Hlouškovou pokřtíme na Fénixconu „Ženu s drakem“. 
Není to zrovna mnoho, ale víc si zatím netroufám stihnout. Porouchal se mi totiž obraceč času.
 
Jakým vzkazem byste na závěr oblažila spoře oděné čtenáře portálu Vanili.cz?
Záleží na tom, proč jsou spoře oděni. A protože důvodů se může vyskytovat nespočet, ponechala bych varianty odpovědi na další příležitost a pouze je ujistila, že léto stále ještě nekončí. :)

- - -
Otázky směle pokládal Michal Březina.

Další Michalovy vykutálené rozhovory či ještě vykutálenější recenze filmů i knih najdete v sekci SCI-FI QUEST.
Vykutálejte se také u Erototemu mistra Jana z Vavřičky.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.