UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

František Kotleta: čtyři balady o apokalypse

František Kotleta: čtyři balady o apokalypse
05.02.2020

Trilogie Františka Kotlety Spad a román Řetězová reakce konečně nejen jako knihy, ale také jako audioknihy.

Všichni jsme tyto knihy četli, takže se pokusím celou tuhle záležitost shrnout co nejstručněji.

Rok 2050. Svět po jaderné válce a Evropa navíc i po válce občanské. Na zbytcích starého světa se snaží přežít ti, kteří přečkali jaderný holocaust. Mezi ně patří i válečný veterán plukovník Michálek. Ten šéfuje osazenstvu baru Americká kavárna v centru rozbombardované Prahy.

Když se v jeho hospodě objeví bývalý spolubojovník, smrtelně zraněný a navíc s pronásledovateli v patách, je třeba splatit staré dluhy a vydat se na cestu. Proto se hlavní hrdina a jeho společníci nejdříve vydávají do trosek jednoho z předměstských sídlišť zachránit dceru svého bývalého velitele…

Co se stane, když někdo vezme takové ingredience, jako jsou herní série Fallout, filmová trilogie Mad Max, akční nářez a trocha té ironie, a narve to do splatterového mlýnku na maso se značkou Kotleta? Překvapivě něco, co skalní fanoušky řezníka z Bruntálu a jeho trilogie Bratrstvo krve asi moc nepotěší.

Příběh plukovníka Michálka je prostý a je rozdělen do tří částí: seznámení s hlavním hrdinou a jeho městem a záchrana Hany (výše zmíněná dcera jeho bývalého velitele), sestavení týmu s následnou cestou pustinou do cílové destinace a závěrečná akce v cíli cesty.

To vše je umně provázáno s dosavadní historií světového konfliktu, a to pomocí zpráv The Hokkaido Shimbun Press, které jsou vždy v úvodu každé kapitoly.

Rozjezd plukovníkova dobrodružství se může zdát pomalý a skoro bez akce. Ale myslím si, že je to autorův záměr. Akce zde je (ať už první konflikt v baru nebo samotný průnik na sídliště), ale tady jde především o představení Prahy po občanské a jaderné válce. Ta připomíná vybombardovaný Berlín po druhé světové a myslím, že popis města přesně zapadá do světa, který jako by vypadl ze hry Fallout. Možná by se mohlo nabízet srovnání s románem Ondřeje Neffa Tma. Ale to by silně pokulhávalo na obě nohy, protože Tma popisuje Prahu během pádu a těsně po něm, zatímco Kotleta nám představuje město a svět už notnou řádku let po jaderném holocaustu.

Cesta z Prahy do cílové stanice také není vůbec nudná, kromě několika bojů a bitek nás autor provede nejen značně zdivočelou krajinou, ale i pestrou směsicí městeček a osad. Každá je trochu jiná a o překvapivá setkání také není nouze.

Závěrečná část pak hezky spojuje zprávy od The Hokkaido Shimbun Press s Michálkovým příběhem a nabízí skvělý akční nářez.

Pan Kotleta není žádný nedouk a je vidět, že má nastudovanou nejen geopolitickou situaci ve světě, ale také historii. Zároveň umí zvolit správnou dávku patosu a národní hrdosti v poměru k ironii a černému humoru. A jeho obdiv k československým legionářům je také velice sympatický.

Vlastně jediná věc, která mi na celé knize vadila, bylo nulové procento jakékoliv erotiky. To je u Kotletových knih doposud nevídané. Zvláště když víme, že hrdinky i svět, ve kterém se pohybují, k takovým věcem přímo vybízejí.

Pokud by se zdálo, že mají plukovník Michálek, Alice a ostatní z jeho skupiny dosažením Brna vyhráno, tak s Poločasem rozpadu se tento sen rozplynul jako Slovensko po dopadu jaderné bomby.

Michálek s pomocí svých přátel a japonských spojenců sice pozvedl Brno na vyšší úroveň a Michálkova doktrína slaví úspěchy, přesto ještě není vyhráno. Kult Měnitelů stále sílí a shromažďuje nejen otroky, ale především jaderné hlavice. Dílo zkázy musí být totiž podle jejich mistrů dokončeno ještě v této pětiletce. A tak se hrdina od Istanbulu vydává zničenou střední Evropou zastavit kult, který by mohl uvrhnout svět do ještě větší temnoty. Kotleta na scénu přivádí staré známé, ale také nové tváře. Ať už jsou to amazonkám podobné Divoké, nebo polští a ukrajinští Grabiezci. Cesta hrdiny zavede do Krakova, kde Grabiezci (Měnitelé) shromažďují své vojsko. Podaří se zachránit svět?

V druhém díle Kotleta razantně přitvrdil a ještě více potemněl. Život v pustině je tvrdý a je jedno, jestli jste starostou vesnice, drobným farmářem nebo náčelnicí válečnic z lesa. Přesto si tentokrát našel čas i na v prvním díle postrádanou erotiku. Ale tenhle svět se s nikým nemazlí, a tak se i v Poločase rozpadu nejvíce věnuje dech beroucí akci.

Rázová vlna je přímým pokračováním Poločasu rozpadu, a protože jsme to stejně všichni četli, tak víme, že rakety letí a svět se řítí do zkázy. Přesto, nebo právě proto, je třeba tu hrůzu zastavit. Michálek a spol táhnou jako Napoleon k Moskvě a my, užívajíce si sexu, střelby a vyhřezlých vnitřností, trneme, jestli a jak se mu podaří zkázu světa konečně zastavit. Jak to dopadlo, všichni víme. A ti, kdo to nevědí, by měli mazat do knihkupectví a pořídit si celou trilogii i s přidaným románem. Anebo rovnou všechny čtyři audioknihy. Ale k nim se dostaneme až za chvilku. Nás totiž ještě čeká Řetězová reakce, což je v podstatě román ze světa série Spad.

 Alice ve světě po apokalypse.

Když se podařilo odvrátit katastrofu, jejímž společným jmenovatelem byli Měnitelé, svět se vrátil do starých kolejí. Alice se vrátila do Brna a spolu s Ryanem, Jitřenkou a dalšími nadále uplatňují Michálkovu doktrínu. „Nikdo nemá právo zotročovat lidské bytosti.“ Ostrov svobody na soutoku Svratky a Svitavy láká další a další lidi pod svá křídla. Jenže jídla je málo a farmy plení organizované skupiny nájezdníků. A jejich stopy vedou do Prahy.

Přiznejme si to. Vztah mezi Prahou a Brnem byl problematický už před jadernou válkou, takže je jen logické, že teď je to ještě horší. Přesto se Alice, Ryan a Jitřenka vydávají do Prahy vyjednat mír. Jenže novým vládcům Prahy je Michálkova doktrína nejen u zadku, ale přímo trnem v oku. Je tedy jasné, jak celé jednání dopadne.

Temnota nejtemnější, černota nejčernější.

Řetězová reakce by šla shrnout do jediné věty, kterou Alice v několika různých obměnách pronese během knihy několikrát. „Přeci jsme nezachránili svět od jaderné katastrofy jen proto, aby mu vládli otrokáři.“ Jenže svět se tváří, jako by otrokářský systém byl tím jediným, co v něm může fungovat. A je jedno, jestli jde o Prahu nebo Hamburk, kam se Alice po nevydařeném jednání na pražské radnici dostane.

Řetězová reakce je především ve své první třetině dost depresivní čtivo. Alice na vlastní kůži poznává otrokářský systém a znovu si uvědomuje, že lidé jsou ovce a přizpůsobí se všemu. Ale nebyl by to František Kotleta, kdyby svou hrdinku nechal úpět v otroctví dlouho. A tak znovu dostáváme velkou porci akce a něco málo erotiky. Občas zazní i nějaká ta drsná hláška či popkulturní narážka. Ostatně říční piráti, odboj a sekta, která se za pomocí sexuálních rituálů zkouší prosouložit k vesmírnému vědomí, jsou dost jasnými důkazy, že Kotleta má nápadů na rozdávání. Ale přes všechnu akci a sex je pro mě řetězová reakce především výpovědí o ženě ve světě po pádu.

 Alice je totiž trochu jiný typ hrdiny než plukovník Michálek. Přestože je ostřílenou válečnicí, je to především žena. Ve chvílích, kdy utěšuje mladého a naivního otroka Hanse nebo prožívá totální beznaděj, je čtenáři svou lidskostí blíž, než by se mohlo zdát. A právě její lidskost a zranitelnost je to, co dělá z pouhého přívěsku k trilogii o plukovníku Michálkovi kvalitní a čtivý příběh ze světa, ve kterém doufám nebudeme muset nikdy žít.

 Dva hlasy v pustině.

Trilogie Spad i Řetězová reakce vyšly v nakladatelství Epocha, stejně jako jejich audioverze.

Role narátora celé trilogie se zhostil rozhlasový moderátor Borek Kapitančik a byla nahrána v brněnském nahrávacím Studiu Škroupova.  Myslím, že nahrávací tým Studia Škroupova na knize odvedl vynikající práci. A ať už jde o úvodní vstupy moderátora The Hokkaido Shimbun Press a jejich znělky, prvorepublikové šlágry nebo technické provedení, zaslouží si za svou péči a profesionalitu nejvyšší možné hodnocení.

Borek Kapitančik si pak roli vypravěče a hlavního hrdiny plukovníka Michálka evidentně skvěle užil a dal do ní všechno. Zároveň dokázal bravurně zachytit i zvuky střelby či vrtulníku, aniž by bylo potřeba sáhnout k nahraným zvukovým efektům. O procítěném zpěvu starých songů ani nemluvě. Jeho „Jen pro ten dnešní den stojí za to žít“ mi bude znít v hlavě hodně dlouho.

Snad proto mě trochu zamrzelo, že nezvládl ženské role. Michálkova bývalá kolegyně a spolubojovnice Alice má zpočátku hlas jako Tina Turner po rakovině hrtanu a teprve po šesté kapitole se to trochu upraví a druhý ženský part, Hanu, pan Kapitančik přehrává skoro až k parodii. Poločas rozpadu a Rázová vlna jsou zpracovány ve stejném duchu. Oproti Spadu však Kapitančik vypiloval ženské postavy, když ne k dokonalosti, tak přinejmenším k spokojenosti citlivých uší posluchačů. Ovšem Poláci, Ukrajinci a všeobecně všichni cizinci, kterých je v obou knihách čím dál tím více, jsou problém. V podstatě všichni znějí stejně parodicky. Zato použití harmoniky a jeho procítěný zpěv písně Czerwone korale zní fantasticky.

 Jak už jsem zmínil, hlavní hrdinkou a vypravěčkou Řetězové reakce je Alice. Takže bylo jen přirozené, že se role narátorky ujala žena. Tou je herečka, zpěvačka a moderátorka Markéta Burešová. Jestliže jsem si Borka Kapitančika jako narátora celkem pochvaloval, Burešová by za svůj výkon musela dostat jedničku s hvězdičkou. Perfektně totiž vystihla obě dvě stránky hlavní hrdinky. Drsné hlášky a velitelský tón jí nedělají problémy, a když se vyloupne na povrch Alice utěšitelka nebo Alice utopená v moři beznaděje, vyhrknou vám málem slzy do očí. Právě díky jejímu přednesu jsem si Řetězovou reakci zamiloval víc než audio trilogii o plukovníku Michálkovi.

Těžko hodnotit. Ale budiž.

Trilogie Spad 9 z deseti atomových bomb.

Řetězová reakce 8 z deseti jaderných hlavic.

Audio knihy: Trilogie Spad 7 z deseti atomových bomb.

Řetězová reakce 9 z deseti jaderných hlavic.

Jan Procházka

Knihy i audioknihy samozřejmě najdete na stránkách Epochy http://www.epocha.cz/knihy/audioknihy/

A audio knihy také na https://audioteka.com/cz/search?query=Kotleta

 

 

 

 

 

 Kam dál?

Objevte blog o intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.