UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Focení s Amulett není pro dámičky

Focení s Amulett není pro dámičky
19.05.2020

Amulett je obyčejná, lehce odrostlá holka ze Sudet, fotografka, která nedávno nafotila promo pro nakladatelství Epocha. A to zdaleka není všechno...

Již několik let vystupuješ pod přezdívkou Amulett foto. Jak vůbec vznikla a koho si pod tímto jménem máme představit?

Hledala jsem vhodnou a trefnou značku pro mé cínované šperky. Chtěla jsem něco špetkou tajemna a mystiky. Amulety mě provází celý život (ten současný mi visí na krku již dvacet pět let). Amulette totiž ve francouzštině znamená šperk, a proto jsem vytvořila vlastní pseudosloženinu a to z méně prozaických důvodů. Amulett se dvěma T se totiž lépe vyhledává na internetu. Značka se ujala a já neviděla důvod, proč vymýšlet jinou pro focení. A tak jsem za Amulett přidala foto a bylo to. Pokud si ale chcete pod tímhle jménem někoho představovat, tak pouze obyčejnou, lehce odrostlou holku ze sudet se slabostí pro pohádky.

Se slabostí pro pohádky? I proto se věnuješ focení s fantasy tématikou? Vzpomeneš si na svoje úplně první?

Ano, v naprosté většině fotím žánr fantasy a to převážně venku… což znamená v dešti, ve sněhu, blátě, v kopřivách… tedy nic pro dámičky. A na moje focení si vzpomínám. Moje kamarádka čekala mimčo, tudíž jsem ji vytáhla na vycházku. Blbnuly jsme s foťákem celej den a fotografie se nakonec použít nedaly. Nám to bylo ale jedno, měly jsme krásnou společnou vzpomínku. A doufám, že na mimču ta výprava nezanechala žádné následky a na kamarádce také ne, protože se od té doby stala nedílnou součástí mého týmu.

Takže díky focení jsi získala spolehlivou parťačku. Jakou má roli? A zaujala mě poznámka, že focení není pro dámičky… jaké nejdrsnější si zažila? A co všechno takové drsné focení obnáší?

Ano… mojí Míšu, která se stala skvělou vizážistkou, pomocnicí, osvětlovačkou, modelkou a asistentkou. Teď se nějaký čas budu muset obejít bez ní, protože čeká dvojčátka... dost se toho děsím, i když mám tu kolem ochotné pomocnice… Míša je jen jedna. Daly jsme si to spolu od začátku a jako tým jsme fungovaly skvěle.

Nejdrsnější focení… to nevím. Já mám ty mantinely posazený dost nízko. O pohodlí při focení se mnou opravdu nejde. Vždycky předem na to všechny upozorňuju. Na druhou stranu dávám pozor, aby se modelkám nic nestalo, aby nemrzly déle než je nezbytně nutné a aby vše přečkaly bez zdravotních následků. Z tohohle hlediska pro mě asi nejdrsnější focení bylo s těhulkou, která mermo mocí chtěla fotit v jezírku pod naším místním vodopádkem. Kluzké kameny, zima, špinavá voda, kopřivy a termín porodu na spadnutí. To jsem měla opravdu strach...ale dopadlo to dobře. Nejmokřejší a nejšpinavější byla opět fotografka... :o)

Myslím ale, že tady jde hodně o psychologii, přípravu a seznámení se s modelkou... Je nutné poznat hranici, kam až můžu zajít a kde je pro focenou hranice mezi dobrodružstvím a "vopruzem". Chci, aby si holky z mého focení odvezly príma zážitek a nikoliv noční můru. Pevně věřím, že zatím se mi to daří.

Když tě tak poslouchám, tak mě napadá, jestli máš za Míšu nějakou náhradnici? Budeš pokračovat i tak dál? Přeci jenom ti odchází člověk, s kterým jsi začínala. Jak jsi popisovala drsné focení, vzpomněla jsem si na naše první, kdy jsem absolutně netušila, do čeho jdu a až na místě se seznamovala s danou situací a vzniklo z toho jedno nejlepší focení vůbec. Nutno podotknout, že se jednalo o TFP focení. Vysvětlíš nám rozdíl mezi TFP a normálním focením?

Míša nahradit nelze. To je, jako kdybych chtěla nahradit pravou ruku. Nebylo by to ani fér vůči holkám, abych je nazývala náhradnicemi. Mám zkrátka vizážistku a kamarádku, která mi občas pomůže s focením, bude-li to situace vyžadovat. Ale časem se budu muset stát ještě větším ferdou mravencem než jsem dosud a zvládnout všechno svépomocí. TFP focení je focení neplacené… slouží jako reklama nejenom pro fotografa, ale taky modelku, aby potencionální zákazník viděl, co jsou schopni nabídnout.

Takže máme dva druhy focení, tvoje cínované šperky, a tak mě napadá otázka: Podle čeho vybíráš modelky a jak probíhá příprava před focením?

Tak ono se focení neplacené od placeného zase tolik neliší. Snad jenom tím, že zákaznice se často neumí hýbat a tvářit, čímž se dostávám k druhému bodu otázky. TFP modelky se v první fázi prosijou samy. Pokud mají o focení se mnou zájem, tak se musí dopravit ke mně do Sudet. Musí mít vztah k přírodě, být schopné ujít pár kilometrů a samozřejmě nemít problém se trochu ušpinit (namočit, zmrznout). Z těch pár dobrodružných duší, které tímto sítem projdou, tak si pak vybírám především ty vlasaté (bez mučení přiznávám úchylku na dlouhé vlasy) a ty, které se podle mě na fotkách umí tvářit. To jsou vesměs jediná kritéria, která mám. Tělesné nedostatky jako například pár kil navíc nebo velký nos pro mě ve výběru nehrajou žádnou roli.

A když tedy modelka splní všechna kritéria, a to včetně dopravení se k tvé maličkosti, tak kde focení probíhá? Zaregistrovala jsem, že máš již dokonce vlastní fotoateliér.

Fotoateliér je taková má novinka… dali jsme s mužem dohromady starou dílnu a už ji pozvolna zabydluju a mám z toho ohromnou radost. Všechny fotokrámy se tam vejdou, takže se s modelkou můžeme krásně vyřádit na přípravě.

Chápu to tedy správně, že ateliér teprve bude zasvěcený? A je to celkem nedávno, co jsi nafotila promo pro nakladatelství Epocha. Jak vůbec takové velké focení probíhá a jak ses přitom cítila?

Atík jsme zasvětili tento týden. Bylo to super, akorát jsem kus tý přírody stejně musela přitáhnout dovnitř. Nakonec to v reálu vydalo na dvě hodiny stavění kulis, lampiček a deštníků (ateliérovými světly totiž nedisponuji), hodinu focení a hodinu úklidu. Ale myslím, že v závěru to stálo za to.

Promo fotky pro nakladatelství Epocha… s tímhle focením moc zkušeností nemám a už teď vím, že bych spousty věcí udělala jinak. Nicméně úkol zněl jasně, tak jsem v tu chvíli dělala, co bylo v mých silách. Jinak konkrétně tohle focení probíhalo stejně jako ostatní. Dávka adrenalinu, velká část příprav a plánů a na místě čirá improvizace, když člověk zjistil, že plány úplně nefungují. Měly jsme s sebou dvě zákaznice, modelku i CSVčka (Českoslovenští vlčáci)… knížky levitovaly pomocí drátků atd. Při takové práci je nesmírně důležitá spolupráce všech zúčastněných a někdy je to vážně legrace. Naštěstí mám velkou kliku na lidi, takže se málokdy stane, že by byl z focení průšvih.

Focení je tedy jedno velké čekání a vyžaduje značnou dávku trpělivosti. Je to tak? Co bys tedy vzkázala na závěr případným zájemcům o focení s tebou?

Uff. Tak přiznám, že z tohohle pohledu jsem na to nikdy nenahlížela. Hlavně proto, že já v podstatě žádnou trpělivostí nedisponuju. Ale je fakt, že pohled modelek by asi byl jiný… to už Ti ale musí přiblížit nějaká z nich. Nebo musíš dodat nějaké poznatky z Tvé strany. Případným zájemcům vzkazuji: hlavně si prohlédněte mé fotky a přečtěte si na mých stránkách systém, kterým se u mě fotí. Opravdu ze mě nevyrazíte nic jiného... dělám, co je mi blízké a jak to cítím, a do budoucna bych se ráda vyhranila ještě víc. Pokud to cítíte podobně, tak se neváhejte ozvat, ráda s vámi půjdu na fotovýlet.

Pohled ze strany modelky: Focení s Amulett jsou jedno velké dobrodružství. Sama jsem se naučila na nic se neptat a počkat si, co zase s Míšou na mě vymyslely. A vlastně díky Amulett jsem začala brát focení jinak a šla si svoji cestou. Umí na člověku najít krásu, i když ji sám v sobě nevidí a dokáže z obyčejného momentu vytvořit velkolepý zážitek. A nelituji ani jedné cesty do Sudet. Myslím, že pro obě strany to byl krok vpřed a získala jsem díky tomu spousty nových zkušeností a i přátel.

Ptala se Michaela Voláková

Odkazy na Amulett:Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.