UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Festival Letní filmová škola zmapuje zahraniční tvorbu Jiřího Voskovce a představí „řeckou divnou vlnu“

Festival Letní filmová škola zmapuje zahraniční tvorbu Jiřího Voskovce a představí „řeckou divnou vlnu“
10.04.2018

Letní filmová škola, jejíž 44. ročník proběhne 27. července až 5. srpna, se od roku 2014 věnuje ve své sekci Češi v zahraničí tvorbě výrazných českých emigrantů.

Festival svým divákům už představil zahraniční tvorbu Alexandra Hackenschmieda, Ivana Passera a Františka Čápa, v roce 2015 se pozornost zaměřila na tvůrce v britském exilu za 2. světové války. Letos padla dramaturgická volba na Jiřího (George) Voskovce.

Domácí kariéra Jiřího Voskovce je poměrně známá a zmapovaná. Jeho zámořské působení je však stále opředeno spoustou otázek: Co se s ním stalo při jeho druhém odjezdu do Ameriky? Jak se přihodilo, že byl skoro 11 měsíců internován na Ellis Islandu bez možnosti pohybu? Opravdu je jeho role porotce č. 11 v Lumetových Dvanácti rozhněvaných mužích vrcholem jeho herecké kariéry v zámoří? George Voskovec rozhodně nebyl hercem jedné role. V Americe sehrál několik desítek filmových rolí, mnohokrát se coby “guest star” objevil v televizních seriálech a mimořádně zajímavé bylo i jeho působení na newyorských divadelních scénách. Na hercovo rodinné zázemí v kontextu jeho kariéry se zaměří dokument Libuše Rudinské Můj otec George Voskovec.

 Po sekcích věnovaných Berlínské škole, Mumblecore a New French Extremity představí Filmovka další směr současné artové kinematografie.

“Jako jediný český filmový festival se soustavně věnujeme mapování hnutí a trendů v současném artovém filmu v rámci pečlivě připravených sekcí. Jsem velmi rád, že i v rámci LFŠ 2018 můžeme prezentovat podobně koncipovanou sekci, protože během let jsme si již vychovali věrné diváky ochotně konzumující takto připravený program. Současný artový film je džunglí, jejíž pravidla určují dramaturgové velkých festivalů a ve které tvůrci často točí podle jednoho mustru, ať už se jedná o rurální guatemalské drama nebo uzbeckou road movie. O to cennější jsou samotnými tvůrci a následně kritiky a filmovými historiky definovaná hnutí s podobnou estetikou, stylizací a výběrem základních témat,” řekl Jan Jílek, hlavní dramaturg Letní filmové školy.

Filmový směr, na který se letos festival zaměří, je bytostně spjat s politickou, společenskou i ekonomickou situací novodobého Řecka. Řecká krize, ztráta identity a všeobecný chaos v zemi se staly inspirací pro skupinu tvůrců pracujících ve svých filmech s relativizací tradičních hodnot (rodina, vztahy), násilím, černým humorem či absurditou. Vznikla kompaktní skupina filmů definovaná v literatuře i v rámci festivalů jako Greek Weird Wave. V dramaturgicky pečlivě připraveném výběru budou moci diváci LFŠ vidět filmy Yorgose Lanthimose (Špičák), Athiny Rachel Tsangariové (Attenberg) či Panose Koutrase (Strella).Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.