UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Festival AFO slavnostně uvede restaurovaný scifi film Ikarie XB 1

Festival AFO slavnostně uvede restaurovaný scifi film Ikarie XB 1
26.04.2017

V rámci 52. Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů AFO bude 30.4.2017 slavnostně uveden restaurovaný film Ikarie XB 1 a jeho vydání na DVD a Blu-Ray.

AFO: Ikarie XB 1

KDY: 30. duben v 16:00

KDE: Kino Metropol, Sokolská 25, 779 00 Olomouc

Večerem Vás provede Johana Švarcová spolu s Martinou Nalevankovou

  • Ikarie XB 1
  • Československo 1963, 88 minut, černobílý širokoúhlý
  • žánr: scifi film


Režie: Jindřich Polák. Scénář: Pavel Juráček, Jindřich Polák. Kamera: Jan Kališ. Střih: Josef Dobřichovský. Hudba: Zdeněk Liška. Architekt: Jan Zázvorka. Hrají: Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Miroslav Macháček, František Smolík, Jiří Vršťala a další.

Je 2. polovina 22. století a kosmická loď Ikarie XB 1 putuje k Alfě Centauri za průzkumem mimozemských forem života. Její posádka, složená z vědeckých kapacit různých oborů, je daleko od sluneční soustavy vystavena neznámým, nepředstavitelným hrozbám. Ale veze si s sebou i řadu svých všedních lidských starostí a radostí. Kališovy černobílé obrazy v širokoúhlém formátu, Liškova novátorská elektronická hudba a přesvědčivé kulisy i kostýmy vytvářejí stylisticky vytříbený fikční svět daleké budoucnosti. Civilní výkony české herecké elity mu pak dodávají nečekanou přirozenost a psychologický rozměr. Autoři se při psaní scénáře volně inspirovali románem Stanisława Lema K mrakům Magellanovým. Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že se ubránili prvoplánové a dobově poplatné politizaci, které žánr sci-fi často podléhal. Nepostavili proti sobě dva konkurenční systémy, žádný pomyslný východ a západ, nýbrž naději v lepší, morálně vyspělejší lidstvo a „sebranku“ 20. století, která po sobě zanechala jen samou zkázu.

Důležité odkazy

Tento článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné erotické fotogalerie na stránce EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.