UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Expresní zásilka pro vaše přehrávače

Expresní zásilka pro vaše přehrávače
30.07.2020

Robert Fabian a jeho pocta čtyřem režisérům, kteří přivedli na plátna kin Vetřelce

Novelu Expresní zásilka (PRO ZOO) napsal Robert Fabian v roce 2016 a hned na úvod musím upozornit, že příběh není nijak objevný.

Máme tu partu žoldáků (a je jedno, že si říkají vznešeně kontraktoři), jednu žoldačku, jednoho nováčka a poměrně prostou zakázku. Dorazit na palubu korporátního přepravníku, zlikvidovat piráty, kteří ho přepadli, a zachránit posádku. Na vše bude dohlížet zaměstnanec společnosti, jež loď vlastní. Nic, co by sehraná parta zkušených žoldáků nezvládla. Jenže to by se na palubě nesměla nacházet zmasakrovaná posádka a speciální a vysoce agresivní zásilka, která není na seznamu pasažérů, zato má vybraný apetit. Nic nového pod sluncem, ale to je naprosto v pořádku, protože tuhle věc napsal Fabian jako svou poctu Ridleymu Scottovi a spol. Takže po nezbytném, ale ultimátně krátkém úvodu, v němž se seznámíte se členy party, vás čeká jen kratinká cesta na palubu přepravníku a pak už jen děs, panika a počítání mrtvých. Jenže je to neskutečná a zábavná jízda, zvlášť když si místo té verze smrdící tiskařskou černí pustíte audioknihu.

Tu vydali hoši z audio vydavatelství Walker&Volf. Role orátorů se ujali Tomáš Mařas a Jitka Moučková. První výše jmenovaný načetl u stejného nakladatelství audioknihu Planeta mezi dvěma slunci a Jitka Moučková spolupracovala s Jiřím Klemem na titulu Exorcista. A jelikož oba herci pracovali i na jiných audioknihách, mají v tomto oboru už nějaké ty zkušenosti.

Moučková propůjčila svůj hlas jediné ženě v týmu, kterou je Martinézová, a palubnímu počítači pojmenovanému nepřekvapivě Matka. Zatímco o zkreslení do neosobního tónu Matky (jakož i o ostatní zvukové efekty) se postaral mistr zvuku Radek Volf, Martinézové vládne Moučková. A musím uznat, že si roli drsné kontraktorky náležitě užívá. Posluchač jí uvěří absolutně všechny emoce, které do svého projevu vložila. Mnohem těžší roli však má Mařas, který se musel ujmout všech mužských postav v příběhu. A ačkoliv se poctivě snaží odlišit od sebe hlasy jednotlivých mužských členů týmu, ne vždy se mu to daří. Zvláště pak nejmladší člen týmu, nováček Owen, zní v jeho podání až příliš dospěle. Z vyprávění sice vyplývá, že nový člen týmu není žádné ořezávátko, přesto mi k němu narátorův civilní a dospělý tón hlasu neseděl. Dokonce mi v některých chvílích splýval s ostatními členy party. To je trochu škoda.

Nedílnou součástí téhle pocty světu Vetřelců je opravdu povedený hudební a zvukový doprovod, který ještě více prohlubuje děsivou atmosféru příběhu. Téhle audioknize chybí k dokonalosti jen málo. Těch více než sedm hodin poslechu za to i přes výše zmíněné nedostatky stálo.

Hodnocení: Příběh – 70%

Zpracování – 87%

Jan Procházka   

Formát:MP3 ke stažení

 

https://www.walkeravolf.cz/expresni-zasilka/

 

https://audioteka.com/cz/audiobook/expresni-zasilkaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.