UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Dvojitá rána deštníkem mezi oči

Dvojitá rána deštníkem mezi oči
10.06.2019

Seznamte se s předlohou seriálu Umbrella Academy.

Zatímco výše zmíněný seriál z produkce Netflixu má za sebou ne příliš úspěšnou první sezonu, jeho předloha z pera pánů Gerarda Waye a Gabriela Bá má za sebou dva díly a na třetím se pilně pracuje, neboť by měl v USA vyjít již letos.

Tak trochu jiný super hrdinský komiks.

Gerard Way (frontman rockové skupiny My Chemical romance) napsal scénář super hrdinského komiksu, v němž nenajdete jediný plášť. A přesto v něm o akci není nouze. K zemi se hroutící Eiffelova věž, plameny stravovaný lunapark a nebo Orchesrtr Verdammten a jeho Apokalyptická suita, jež má zničit celý svět. Posledně uvedená pohroma dala podtitul první knize, ale kdo jsou členové Umbrella Academy, která jediná může zabránit všem těmto zvěrstvům? Ptám se. To se musíme vrátit na úplný začátek, stejně jako to udělal Way ve svém scénáři.

Bylo, nebylo. Během nevysvětlitelného celosvětového fenoménu přišlo na svět třiačtyřicet mimořádných dětí, jejichž matky do té doby nejevily známky těhotenství. Náhoda? To si nemyslel světoznámý vědec a zámožný podnikatel sir Reginald Hargreeves alias Monokl. Proto se rozhodl shromáždit co nejvíce těchto výjimečných novorozenců a ukrýt je před světem. Ve finále jich našel sedm a tak vznikla Umbrella Academy – tým který je tu proto, aby chránil svět.

Apokalyptická suita začíná nad Reginaldovým čerstvým hrobem na zahradě jeho rodného domu. Sem se sjíždí pět ze sedmi Monoklem adoptovaných dětí. Teď už jsou dospělí a jeden jako druhý s sebou vláčejí staré křivdy, mindráky a vzpomínky na neradostné dětství strávené pod přísným dohledem muže, jenž se k nim nikdy nechoval jako rodič. Teď však musí znovu najít společnou řeč, protože světu hrozí další apokalypsa.

Ačkoliv je tenhle komiks nabytý akcí, je to především příběh o traumatech a vztazích, které jsou hodně poničené. Přesto je vidět, že autoři nebrali sami sebe a ani příběh příliš vážně.  Hodně tomu pomáhá kartoonová kresba Gabriela Bá. Zatímco příběh sám je poměrně depresivní, mignolovsky hranatá a sytými barvami hýřící kresba vše posouvá do příjemné sebeparodie. Tomu ještě navíc nahrávají vtipné vstupy autorů, kteří nás informují o všem možném od Shrnutí odhadovaného počtu zranění souvisejících s atrakcemi v zábavních parcích po Spojitost mezi počtem jmen na Eiffelově věži a počtem členů Umbrella Academy.

Díky flashbackům a cestování v čase je příběh natolik nepředvídatelný, že zkrátka nedokáže začít nudit. A to je ještě nic oproti druhému dílu, který nese podtitul Dallas.

Pokud Apokalyptická suita dala svým scénářem ochutnat hrátky s časem, v Dallasu se v tomto ohledu Gerard Way utrhl ze řetězu. Protože zatímco to většina sourozenců z Umbrella Academy zabalila (Kosmo například tráví své dny před televizí a tlousne), na svět se řítí další hrozba. Absolutně nejujetější nájemní zabijáci Cha-Cha a Hazel. Ještěže tu je nezdolný Kraken, který se pokusí nejen zastavit šílené zabijáky, ale především zabránit vraždě J.F.K. Nebo je to všechno jinak?

Co se oproti Apokalyptické suitě změnilo, je scénáristova práce s časem. V Dallasu se cestuje hodně a občas se jeden musí vracet o panel či stránku zpět, aby se neztratil. Na první pohled ubylo humoru, zato je ještě ujetější, než byl v první knize. Kresba Gabriela Bá však zůstává stejně dynamická a zábavná.

Obě knihy obsahují kromě bonusů v podobě skic a prvních návrhů také bonusové příběhy, první kniha dva a druhá jeden. Ty ještě více přibližují minulost některých členů Umbrella Academy. Také krásné obálky, jejichž autorem je James Jean, lahodí oku. Příjemným počtením jsou pak předmluva a doslov, které mají na svědomí u Dallasu Neil Gaiman a v Aplalyptické suitě Scott Allie.

Umbrella Academy rozhodně není pro každého. Pokud vám vadí černý humor, nadsázka a z cestování časem se vám dělá špatně, vyhněte se těmto knihám obloukem. Pokud se však nebojíte neotřelých experimentů s komiksem a super hrdinskými příběhy, zkuste si otevřít tyhle krásky. A když vám z očí ukápne trochu krve, nevadí. Z omyvatelných desek, jež se ukrývají pod papírovým přebalem, se dá krev lehce střít.

Jan Procházka
Hodnocení:  Apocalyptická suita 87%
                      Dallas 91%

Série: Umbrella Academy (1.)
Žánr: Komiksy
Vydáno: 2018, Crew
Orig. název: The Umbrella Academy, Vol. 1: The Apocalypse Suite (2007)
Počet stran: 184
Jazyk vydání: český
Překlad: Ľudovít Plata
Edice: Světové komiksy česky
Ilustrace/foto: Gabriel Bá
Autor obálky: Gabriel Bá
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 97-80-7449-533-5

Série: Umbrella Academy (2.)
Žánr: Literatura světová, Komiksy
Vydáno: 2018, Crew
Orig. název: The Umbrella Academy: Volume 2. - Dallas (2009)
Počet stran: 184
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Gabriel Bá
Autor obálky: Gabriel Bá
Vazba knihy: evná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7449-579-3Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.