UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Dvojí mysl - duchařské dobrodružství pro teenagery

Dvojí mysl - duchařské dobrodružství pro teenagery
29.05.2020

Lilly je sebevědomá, bezstarostná a trochu unuděná dívka. Po smrti rodičů se prodírá každodenní rutinou, která ji stejnou měrou uklidňuje, jako otravuje.
Dokud se nedozví o nehodě svého bratra. Právě ta se stane spouštěčem děsivých zážitků, o které tak úplně nestála.

Lilyin život se ocitá v ohrožení, což si dívka zpočátku nehodlá připustit. Postupně ji ale obestírá nejistota, na kterou rozhodně není zvyklá. Jistota sama sebou, tím, že sen je jen sen, a že z občasných můr se vždy probudí. Dostáváme se k příběhu, který je mrazivý, ale jak hrdinka, tak i čtenář mu má problém uvěřit.

Martin Rousek si kdoví jak a kdoví roč vybral za vypravěčku své knihy ničím nezajímavou dívku neurčitého věku - "těsně za pubertou". Jako se pracující dospělá žena chová spíše jako malá holčička, její pracovní tým připomíná partu školních dětí se zálibou v hihňání. Určené není ani prostředí – jména nasvědčují tomu, že jsme někde v cizině (v Americe?), podle veškerých dalších indicií jsme ale nejspíš v Česku (zlevněné rohlíky, fronty na ředkvičky…?). I přes absenci dějiště a hlubších charakterů postav má kniha určitou a docela zvláštní atmosféru. Z hororových situací mrazí o to víc, že jsou skoro až neskutečné. Hrdinka se chytá vlastních úvah a nálad i ve chvílích, kdy je pronásledována a ohrožována na životě, což nahrává představě o snu, ve kterém se nikomu přeci nic nemůže stát. Jenže ouha. Mnohdy je to skutečně jinak.

"Jsem uvězněná ve výtahu!"
Nic.
"Pomozte mi, prosím!"
Nic.
...
Parkrát jsem si ještě zakřičela. A odpověď? Žádná. Mrzutě jsem se odvrátila. Nejradši bych něco rozbila nebo do něčeho kopla, ale dělat to takhle nad propastí? To není úplně skvělý nápad. Tak jsem si alespoň silně skousla ret. Heč. (Str. 154)

Čekají nás tbytečné hromady literárního balastu, kdy se dozvíme, jak přesně zalít čaj, jak super je svalit se na gauč a lenošit, ale ani po x zbytečných setkáních se nedozvíme, čím nejvíc vadí dívčin ex, kterého charakterizuje jen údajně přílišné posedávání v hospodě, bezdůvodné stalkování a náhodné a nelogické záchvaty hrdinství.

"A ty jsi co za kašpara, že mi dáváš příkazy?"
"Její přítel, příteli."
...
"To se pleteš, já jsem její přítel," probral mě do reality  bývalý. "Nezapomeň, že já s ní chodil před tebou. To já byl první." (str. 161)

Vůbec se o ostatních hrdinech dozvídáme málo, zatímco u Lily skoro odhadneme, jak často chodí na toaletu. Podobnou chorobnou touhu vyprávět do detailu a dokola nezáživné všední úkony ale trpěly i autorky Stmívání (Stephenie Meyer) či Pravé Krve (Charlaine Harris). I u Martina Rouska je střídají velmi ucházející horrorové scény, občas tak dobře napsané, že by se za ně nestyděl ani Petr Boček (zvlášť ta v kanceláři měla grády).

Položila jsem ruku na kliku a váhavě ji zmáčkla. Dveře se začaly otevírat, čímž do vedlejší místnosti pustily trochu světla. Jinak vedle panovala naprostá tma. Stále zřetelněji jsem rozpoznávala tichý dech, který však rozhodně nebyl můj." (str. 41)

Celá kniha má našlápnuto – ať už námětem či mnohdy perfektními stylistickými obraty – na solidní hororovou knihu, a bombastické finále. To se ale v případě knihy Dvojí mysl nekoná.

Téměř vše lze předvídat a pro autora nedůležitý zbytek zůstal nevysvětlen.

Dospělí či sečtělí čtenáři, kteří budou mít pocit, že se celý děj jen zdál malé holce před spaním po vraždě jejích rodičů, budou zklamaní. A vlastně všichni, kdo čekali něco víc. Velká škoda. Protože autorova slovní zásoba, vyzrálý sloh, i vynikající grafická péče slibovala mnohem, mnohem víc.

Kristina Haidingerová

50%

Martin Rousek: Dvojí mysl

Romány, Literatura česká, Young Adult, mysteriózní

Vydáno: 2019, MaHa

Obálka: Aleš Novák

Vazba: brožovaná

Počet stran: 232

ISBN: 978-80-907508-3-8Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.