UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Dvě pohlednice z Říše

Dvě pohlednice z Říše
08.06.2020

Roman Bureš vám povypráví, jak moc je těžký život pod vlajkou s hákovým křížem

Alternativní historie druhé světové války lákala autory fantastiky patrně už od doby, kdy zavlála Sovětská vlajka nad Reichstagem. Vzpomeňme Muže z vysokého zámku od Philipa K. Dicka či Milkweedskou trilogii Iana Tregillise. Ani naši domácí autoři však ve zpracování alternativní historie největšího válečného konfliktu moderních světových dějin nezůstávají pozadu. K nezapomenutelným knihám z tohoto soudku patří jistě Peklo Beneš Josefa Nesvadby či Žáby v mlíku Jana Drnka, z těch novějších pak antologie editorského týmu Hokr a Kyša Ve stínu Říše. Do ní svou povídkou O lidském dobytku přispěl Roman Bureš. Ten se nyní k tématu Druhé světové války vrací znovu ve své nové knize Říše. A ačkoliv život v Germánii je rozhodně peklem, není ani zdaleka takové, jako v autorově předchozím románu Inferium. Je mnohem, mnohem horší.

Druhá světová válka oficiálně skončila 14. listopadu 1945, ale fakticky skončila již o měsíc a kousek dříve, a to shozením atomové bomby na Moskvu.

Velkoněmecká říše sahá od hranic s Itálií k břehům Baltského moře, od Středozemního moře až k Hitlerovu valu. Vše ostatní jsou buď Protektoráty Velkoněmecké říše, nebo státy s fašistickou diktaturou. A za Zdí (jak se neoficiálně říká Hitlerovu valu) je už jen radioaktivní pustina a hordy fanatických rudoarmějců, kteří požírají malé děti a souloží s dvouhlavými telaty. Alespoň tak to vypráví matky v centru Velkoněmecké říše svým dětem. V centru Říše si čistokrevní árijci užívají vymožeností civilizace (ať už jde o kavárny, restaurace, automobily, teplé jídlo, plné obchody, anebo třeba o kazetový magnetofon, telefon či možnost studovat na prestižních školách, či dokonce v rámci možností ujíždět na punku a trávě).  V Germánii si zkrátka lidé žijí jako v bavlnce. Pokud jsou ovšem dobré rasy a s kladným vztahem k národnímu socialismu. Pro ty ostatní je tu podle Říšského rasového zákona buď život v nuzných podmínkách protektorátu bez práva zplodit potomky, nebo vyhlazovací tábory.

Jedním z těch, kteří žijí ve stínu Hitlerova valu, je hrdina novely Říše. Píše se rok 1979. Alexandr žije se svou matkou Klárou v gubernii na hranicích s Ruskem. Svět na pokraji středověku, kde si teplou vodu opatříte pouze tak, že si nasbíráte dřevo a zatopíte pod kotlem, a o letadlech či ponorkách tu nikdo neslyšel. Sašovi to ale nijak nevadí. Ano, musí otročit na poli a poslouchat přísnou matku, ale to vše mu vynahrazuje náruč krásné starostovy dcery. Relativně klidný život se však mladíkovi změní poté, co se na něj provalí, že oplývá telekinetickými schopnostmi. Saša je záhy dopraven na dvůr místního vládce a následně prodám kočovným kupcům. S nimi se Alexandr dostane až do hlavního města Germánie. Nebude tam ovšem vystupovat jako jedna z atrakcí kočovného cirkusu, protože Kowalski a jeho parta nejsou žádní komedianti, ale speciální tým SEALS pátrající na území bývalého Ruska po lidech se zvláštními schopnostmi.

Druhá novela se jmenuje Zeď. A byť se odehrává v letech 1962–1963, byla autorem zařazena do knihy jako druhá v pořadí. Příběh středoškolského učitele a jeho mladé ženy se odehrává v Protektorátu Čechy a Morava. Hitler zemřel a na křeslo říšského protektora usedl muž, na něhož před několika málo lety spáchali Čechoslováci atentát. Bude stačit novému protektorovi to, že jsou všichni občané špatné rasy zbaveni možnosti mít děti? Nebo se pomstí občanům Lidic deportací k hranicím Ruska? A co když navzdory Říšskému rasovému zákonu učitelova žena Klára otěhotní? Ano, je to tak. Po pár stránkách čtenář pochopí, že druhá novela je příběhem Alexandrových rodičů.

Obě novely mají poměrně jednoduchou zápletku. Zatímco první příběh vypráví o cestě pomsty a proměně člověka v monstrum a čtenář se v něm dočká nejen několika dějových zvratů, ale i slušné porce akce a brutálního násilí, druhá novela je příběhem muže, jenž je schopen pro svou rodinu obětovat absolutně vše. Navíc je díky vyprávění v ich formě zatraceně sugestivní. A to navzdory tomu, že jej proti vší logice autor zařadil jako druhý v pořadí. Je to stejný problém jako s filmem Rogue One: Star Wars Story. Prostě a jasně víte, že to špatně dopadne, jen čekáte na to, jakým způsobem. A přitom stačilo změnit pořadí a záblesk naděje by byl zachován.

Bureš vymyslel opravdu strašlivý svět, ve kterém není nouze o všechny myslitelné formy násilí provozované totalitním režimem. Počínaje mučením ve sklepích Gestapa přes násilnou sterilizaci žen až po psychický teror. Svět, v němž není prostor pro naději. Zároveň je jeho Velkoněmecká říše uvěřitelná a díky chytře využitým heslům z Wikipedie i v rámci alternativní historie světa logická. Jenže ani ty nejlepší kulisy a skvěle vykreslená nechutná, tísnivá a depresivní atmosféra totalitního režimu nedokážou zakamuflovat, že příběhy, které se v nich odehrávají, jsou stokrát okoukané a předvídatelné jako Hitlerův projev před davem hajlujících mládežníků.

Přitom stačilo oba texty zkrátit a přidat několik povídek, které by nám přiblížily život v centru Germánie, ruské partyzány, nebo naopak čtenářům řekly víc o amerických vojácích. To vše je v knize tu více, jindy méně větami načrtnuto. Mohl to být skvělý povídkový román ze světa, ve kterém jsme mohli žít (a naštěstí nežijeme), kdyby spojenci nevyhráli válku. Ale není. Skvělá obálka, perfektní vnitřní ilustrace, hezká mapa a výborně vymyšlený Stručný přehled dějin Velkoněmecké říše tak doplňují dvě sice atmosférou zmaru čišící, přesto vlastně zcela průměrné novely. A to je zatracená škoda.

Hodnocení: 70%

Jan Procházka

Žánr

RományLiteratura českáFantasy

Vydáno

2020, Epocha (ČR)

 

1. vydání originálu:

2020

Počet stran

400

Jazyk vydání

český

Ilustrace/foto

Žaneta Kortusová

Autoři obálky

Lukáš TumaŽaneta Kortusová

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-7557-246-2Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.