UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Drak, rytíř a dítě v prvotině Jana Marvela Horna Valard & vejce na draka

Drak, rytíř a dítě v prvotině Jana Marvela Horna Valard & vejce na draka
21.07.2020

Tváří se to jako legrace, pane, ale Pratchett to není. Co to je?

Nakladatelství Straky na vrbě vydává knihy našich domácích autorů. A Michael Bronec ve svém edičním plánu dává často také prostor těm doposud nepublikovaným. Jedním z nich je libeňský kovář a zámečník Jan Marvel Horn se svou převážně humornou fantasy taškařicí Valard & vejce na draka.

Příběhy o přátelství rytíře a draka nejsou nic nového, vzpomeňme si třeba na film Dračí srdce. Ovšem Valard a jeho přítel drak Damián jsou z trošku jiného těsta než Bowen a Draco. Spíš připomínají film Tři muži a nemluvně. Jejich příběh je totiž poměrně prostý. Drak, mezi jehož nepřeberné kousky patří také schopnost měnit se v člověka, se (v lidské podobě) spustil s jistou vesničankou a navzdory všem předpokladům zplodil dítě. Ale v království, v němž je drak na černé listině, není pro dračí holčičku bezpečno. Takže se Damián a s ním jeho věrný přítel rytíř Valard ujímají malé Prskavky a vydávají se na cestu. Kam, to neví ani oni sami a ani autor. Prostě pryč od pomstychtivého krále Jiřího. A v patách jim je samozřejmě královo vojsko vedené velice zarputilým velitelem. A jak do toho všeho zapadají řecká bohyně lásky a její muž? To ví snad jen sám autor.

Valard je především humorná fantasy, a ačkoliv jsou v ní přítomny i temnější podtóny, jde autorovi především o to čtenáře pobavit. Ano, některé vtípky jsou až infantilní a některé vedlejší postavy se na scéně objeví jen proto, aby na nich mohl autor vystavět další vtipnou, ale pro příběh zcela nepodstatnou scénku. Mnohdy jsou vtipy prvoplánové a hloupé. Ale kniha odsýpá a eskapády nedobrovolných opatrovníků malého dráčete pobaví. Tedy pokud nečekáte sofistikovaný Adamsův či Pratchettův humor. Příběh, který Horn vypráví, je plný absurdit a svérázného humoru, který nemusí vyhovovat každému. Příkladem budiž autorova vsuvka o Sluníčku, které se dívá na dění na Zemi a vzápětí budí ospalý Měsíc, protože je stiženo paranoiou. Ovšem pokud čtenář přistoupí na autorovu hru, užije si příjemnou oddychovku, na kterou si nejspíš za rok nevzpomene, ale po níž nezůstane ani trpká pachuť na jazyku.

Hodnocení: 67%

Jan Procházka

Jan Marvel Horn - Valard & vejce na draka

Série

Valard 1.

Žánr

Literatura českáFantasy

Vydáno

2020, Straky na vrbě

 

Počet stran

458

Jazyk vydání

český

Edice

Česká fantastika (142.)

Ilustrace/foto

Vláďa Satran

Autor obálky

Vláďa Satran

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-88346-03-6Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.