UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Draci nad Gdaňskem - stará novela v novém audio knižním kabátku

Draci nad Gdaňskem - stará novela v novém audio knižním kabátku
30.11.2020

František Kotleta vás zve na tříhodinovou jízdu válkou zmítanou Evropou.

Před osmi lety v časopise Pevnost 2012/9 vyšla novela tehdy ještě ne tak známého Františka Kotlety Draci nad Gdaňskem, fantasy příběh, k němuž se autor nechal inspirovat reáliemi první světové války. Novela vyšla také v antologii Společenstvo Pevnosti a nyní vychází potřetí, tentokrát ve formě audioknihy.

Když Kotleta naverbuje do své armády národy a rasy z Tolkienovy Středozemě.

Hobiti, skřeti, elfové a čarodějové. To zní jako pěkný základ tradiční fantasy. Ale zasadit je do Evropy zmítané První světovou válkou? To zní dost šíleně, že? Jenže ono to funguje překvapivě dobře. Kotleta nic moc nevysvětluje, prostě vás vhodí doprostřed válečných zákopů a vy sledujete boj na bodáky. Boj mezi polskými vojáky a germánskými elfy. Vzhledem k rozsahu textu nelze ani sáhodlouze vysvětlovat, jak se stalo, že proti sobě na evropských bojištích stojí právě tyto rasy. Autor se soustředí na boj, a především na tajnou diverzní akci speciálního komanda vedeného hobitím generálem Bekem. Ten se za pomoci skřetů, litevské čarodějky a půlčického dua vynálezců snaží zlikvidovat líheň draků. Protože, kdyby se Germánům povedlo vypěstovat si letku, takových potvor, spojenecká vojska by válku prohrála dřív, než bys řekl Galadriel.  Zkrátka, tohle je skvělá věc. A navíc (jak by řekla Kristýna Sněgoňová) „Ó můj bože, jsou tam vzducholodě!“

Jak už vyplívá z předchozích řádků, tahle novelka je hutná jako koňský guláš a může za to nejen dobře napsaný text, ale také přednes Filipa Švarce. Herec, který několik let strávil v angažmá v Divadle ABC, se nyní věnuje především dabingu a práci v rozhlase. Své zkušenosti s těmito médii zúročil při narátorské práci na sto procent. Přesně odměřené dávkování emocí vám zaručí, že při poslechu nebudete dýchat a k hrdinům přilnete natolik, že hořce opláčete smrt každého, kdo v akci zahyne.  Navíc jeho polština je takřka stejně dobrá, jako kdyby byl rodilým mluvčím. To ještě umocňuje pěkný zážitek z téhle příjemné jednohubky.  Tahle audiokniha se Epoše vážně povedla a já bych poprosil rodáka z Bruntálu, aby zalezl někam do svých rodných Sudet a nevylezl, dokud nám nenapíše plnohodnotný román. Děkuji pěkně.

Jan Procházka

Hodnocení: Příběh 85%  Audiokniha 85%

Audioknihu pořídíte buď přímo v Epoše, nebo na Audiotéce.

https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-draci-nad-gdanskem-prvni-vydani-cd/

https://audioteka.com/cz/audiobook/draci-nad-gdanskem

Draci nad Gdaňskem

Délka:2 hodiny 43 minut

Autor:František Kotleta

Interpret:Filip Švarc

Kategorie:Fantasy a sci-fi

Vydavatel:AudiotékaEpocha

Typ:Audiokniha

Formát:MP3 ke stažení

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.