UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Dotkněte se vesmíru

Dotkněte se vesmíru
12.09.2014

Za jakých podmínek může přežít ve vesmíru živý organismus? Jaká tajemství skrývá led z Marsu? Proč Magdeburské polokoule od sebe neodtrhne ani pár koní? A podaří se zachránit posádku Apolla 13 před otravou CO2? To vše mohou prožít, zkusit a zjistit návštěvníci plzeňského Techmania Science Center v nových programech laboratoří a dílen v rámci zVĚDAvého vesmíru.

Fyzikální laboratoř připravila program nazvaný Den na vesmírné lodi. „Návštěvníci prožijí jako by pracovní den na palubě vesmírné výzkumné stanice. Zjistí, zda vzduch něco váží, jak se chová marshmallow v injekční stříkačce při stlačení a při natažení nebo jak dobře chrání různé typy brýlí před UV zářením,“ nastiňuje něco z programu jeho autorka Ilona Gonová. Hravý program odpovídá návštěvníkům také třeba na otázky, jak je možné, že dveře rakety drží zavřené nebo jaké množství slunečních paprsků dopadá na jednotlivé planety sluneční soustavy.

 

laboratoři biologické se návštěvníci ocitnou v roli zachránců života. Píše se rok 1964 a právě bylo zjištěno, že za padesát let zasáhne Zemi obří meteorit a zcela ji zničí. Začíná boj o záchranu alespoň nějakých zárodků života: na jakou planetu je přemístit, aby přežily některé z podmínek, které tu panují? Na Merkur? Venuši? Mars? „Lidé mají na výzkum padesát let symbolizovaných padesáti minutami práce v laboratoři. Testovaným živým organismem jsou kvasinky, které jako důkaz svého přežití nakonec nafouknou balónek,“ říká garantka biologické laboratoře Michaela Černá, která program Život ve vesmíru připravila.

 

Program v chemické laboratoři nabízí malou výpravu na Mars. Účastníci této vesmírné aktivity musejí prozkoumat vzorek polárního ledu, který poslala sonda z Marsu. „Vypadá to jako kus zmrzlé vody s nějakými nečistotami, ale ve skutečnosti je to velmi zajímavá marťanská kronika. Ony nečistoty jsou úlomky hornin, které vznikají nějakými procesy za nějakých podmínek – a tím vyprávějí o tom, co se kdysi dávno na Marsu odehrálo,“ vysvětluje garantka laboratoře Jana Weiszensteinová. V programu Ledový vesmír se návštěvníci dozvědí například, zda na Marsu byla někdy tekutá voda nebo činné sopky.

 

Vesmírná novinka v dílnách Techmanie vychází z reality. Jmenuje se „Houstone, máme problém…“ a udělá z návštěvníků pracovníky NASA, kteří v roce 1970 bojovali o život posádky Apolla 13. „V kabině rakety nebezpečně stoupá hladina CO2. Je třeba napojit kulatou hadici na hranatý filtr, aby se kosmonauti neudusili. K dispozici je jen tohle…,“ uvádí návštěvníky do akce autor programu Ivo Opl a sype na stůl pracovní kombinézu v igelitovém sáčku, izolepu, pár kousků provázku, kus kovové mřížky a další, ne zrovna ideálně technicky vyhlížející předměty. Čas běží a množství CO2 stoupá… Jediná správná varianta řešení neexistuje, každý k tomu přistupuje po svém, kreativně a důmyslně.

Vesmírné programy v laboratořích i dílnách jsou v nabídce každý lichý kalendářní týden, a to v rozdílných variantách pro jednotlivé stupně škol a pro veřejnost. Rezervace je možná standardním způsobem na webu www.techmania.cz.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.