UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Recenze knižní novinky Doctor Who: Generace velkého třesku

Recenze knižní novinky Doctor Who: Generace velkého třesku
15.04.2017

Doktor Hů a teorie velkého třesku aneb Utržená telefonní budka

Na knižním trhu se objevuje dílo, které prý nakladatel Jota rozváží v transdimenzionální telefonní budce. What? Kniha v pevné vazbě a v optimálním rozměru pojednává o mimozemském lékaři časových děr, jenž je v pořadí již… nešikovný truhlář by to na prstech nespočítal a každý jiný by potřeboval k tomu ruku kamaráda – Á, ano, …již dvanáctý doktor, dvanáctý zástupce rasy Pánů času.
 
WHO IS GARY?
Jeho příběh si pro tentokrát vzal na starost jistý Gary Russell (foto zdroj: wikipedia). Gary je známým tvůrcem televizní verze doktora Hů z produkce britské BBC, makal i v redakci časopisu ušitému na míru fanouškům seriálu, ba dokonce přiložil ruku k dílu téměř stejně oblíbeného seriálu Torchwood či Dobrodružství Sary Jane (obojí jako spin-off Doctora Who). Tento činorodý Angličan závdavkem ještě vyprodukoval (během posledních osmi let) nespočet audioknih Doktora Hů a to ještě stíhá přihodit do kapsy nějakou tu libru navíc za herecké kreace v kulisách studia.
IMAGE: Není tedy pochyb o tom, že na textu dělal někdo, kdo je světem hlavní postavy prosycen jak Eduard Manet absintem. A to je na výsledku velmi znát. Zanícený fanoušek, takzvaný Hůviján, vyluxuje z knihy text, který jej zaručeně ubezpečí v erudici svého oblíbeného univerza, a neznalý čtenář zas může mít jistotu, že se neláduje jakýmsi fantasmagorickým příběhem bez hlavy a paty, zkrátka, že se nejedná o nějaký nesmyslný zápis, ale dokonale propracovaný příběh z pera skutečného odborníka na danou problematiku multidimenzionálních děr a jiných časoprostorových nezdarů. Gary jednoduše ví, o kom i o čem píše.
Už při vstřebání úvodních písmenek pak všichni, Hůvijáni & ti ostatní, snadno seznají, že Gary psát prostě umí. Servíruje svůj, jinak celkem zašmodrchaný příběh, s jistou dávkou britské lehkosti. Chvílemi silně evokuje roztomilé vzpomínky na Douglase Adamse. V pasážích plných napětí čtenáře nešetří a, obecně řečeno, vždy si potrpí na stravitelnou stylistiku. Zde samozřejmě patří všechna sláva překladu. Nakladatelství Jota se může poplácat po ramínkách, čte se to vskutku bezvadně. Nejradši bych teď prozradil konec, ale to byste přišli o všechnu legraci.
 
CO JE VÁM, DOKTORE?
V knize Generace velkého třesku spadající do série Doctor Who (snad netřeba obšírněji představovat), kde v televizi zrovna ztvárňuje roli dvanáctého doktora skotský herec Peter Capaldi (*1958), se vrší bizarní události jedna za druhou. Zhůvěřilý časový portál, jenž se rozevře poblíž Sydney, je jen pouhý začátek. Chvíli na to dosedne nedaleko Harbour Bridge zánovní pyramida Eternia sršící čistou energií. Už to je na pováženou. Tuto architektonickou podivnost se rozhodnou obsadit gangster Cyrrus Guča, profesor Jaanson a mimozemská nájemná vražedkyně Kik Zabiják. A pak to jde ráz na ráz. V patách této ekipy drsoňů je skupina podvodníků. Zástupce lidí Dlouhonožka, Psohlavec (bezpečák a střelec), Mrně (zásobování), Lopata (archeoložka a historička) a nakonec Felčar (jeho povinností je uchránit vesmír před explozí, vedle níž vypadá velký třesk jako navlhlá petarda). A když někdo omylem probudí takzvané Prastary vesmíru, což podle Felčara nebylo rozhodně moudré, věci začnou rázem vypadat velmi komplikovaně.
 
UKÁZKY Z KNIHY DOCTOR WHO: GENERACE VELKÉHO TŘESKU
IMAGE: - Planeta se tedy proslavila svým kosmodromem, několika výčepy a velkou spoustou zločinců. Říkalo se jí Legie – což nezní příliš vlídně, ale skutečnost je taková, že to bylo jedno z nejméně vlídných míst ve vesmíru.

- Keri se znovu ponořila do křesla, zaryla drápky do opěrek na ruce a mermomocí se pokusila nevykřiknout. „Víš, jak bys mi mohl pomoct?“
„Jak?“
„Mohl bys mi koupit další sklenici vody. S trochou citronu.“
Doktor se postavil. „Nejsem tu, abych obsluhoval.“
„A to protože nemáš prachy, nebo protože seš mrzout lakomá?“
To ho pobouřilo. „Já nejsem žádný mrzout lakomá. Prostě teď mám důležitější věci na práci než zevlovat po barech na Legii a kupovat lidem pití. A ještě k tomu někomu, kdo si vinou vlastní nemotornosti zlomil nohu.“

- Byl však na pochybách, zda kdy musel čelit něčemu takto prapodivnému – obří pyramidě, která se zčistajasna zjevila v přístavišti přímo před mostem na Kruhovém nábřeží. Krom toho, že zacláněla lodnímu provozu a působila vlnobití, které vyvolalo povyk na všech trajektech a výletních lodích, se zasadila i o hromadnou bouračku, na mostě, když se lidé nechali (z pochopitelných důvodů) zcela vyvést z míry.
 
INFORMACE O KNIZE
Vydalo nakladatelství JOTA
Počet stran: 244
Datum vydání: 29. 3. 2017
ISBN: 978-80-7565-107-5
Formát knihy: 130 x 200
Vazba: Pevná
Překladatel: Tomáš Oakland
Původní název: Doctor Who: Big Bang Generation
 
HODNOCENÍ
9/10
Televizní seriál Doctor Who mě nikdy příliš neoslovil, jsem spíše na jiné věci, jako třeba kriket nebo strangulace zvířat, proto jsem ke knize přistupoval s mírnou skepsí. Avšak již po prvních stránkách jsem věděl, kde se vlastně nacházím a brzy klouzal očima po jednotlivých větách dokonale spokojen. Samozřejmostí pro mě však bylo jakési neznámé prostředí děje a právě zmíněný „nevztah“ k sérii. Jako normální fanoušek bych nepochybně napálil knize plný počet bodů, o tom jsem přesvědčen. Za plus je zde jistá zábavnost děje i pro osobu ničeho „whoovského“ neznalého.
 
- - -

Krátce po zuřivém dočtení knihy sesmolil: Michal Březina

Šmakovala ti recenze a chceš od Michala ještě něco počíst? Klikni na jeho rubriku SCI-FI QUEST.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.