UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Dobrá paměť – dobrý vypravěč

Dobrá paměť – dobrý vypravěč
21.03.2018

Michal Březina recenzuje Hamiltonův počin Okno do času

Dostala se mi do rukou nenápadná kniha s obálkou evokující svou zdařilou koláží sedmdesátá léta minulého století a že prý se jedná o humorné sci-fi.

A co o tom mohu konečně vypovědět? Příběh Julese, poněkud zvláštního chlapce s vynikající pamětí, si velice rychle oblíbíte. Vlastně už z první strany pochopíte, že se to naprosto skvěle čte a co hlavně, je to fakt vtipné. A časem objevíte, že je to i vědeckofantastické.

Nuže, našemu hrdinovi se do hlavy vkrade cizí vzpomínka. Jules má navíc dokonalý systém, jak všechny své vzpomínky vyvolat z jinak fenomenální paměti a tento systém se právě naruší. Bum.

Jules se pokusí vypátrat, odkud vzpomínka přišla, respektive od koho, respektive komu vlastně patří, čímž se dostává do víru bizarních událostí. Jako muška lapená v pavoučí síti se zaplétá do cizích nadějí, tužeb a snů.

Jules mi od samého začátku připomínal jakousi dimenzionální verzi Adriana Molea hovořícího jazykem Douglase Adamse (pakliže by pan Douglas šáhl po ichformě). Tenká kniha se tak stala úžasnou jednohubkou (pardon za omšelý trapnotermín). No, hlavně: Výborně se to čte, ale to už jsem říkal. Příběh je vám předkládán zcela suverénně tak, že za 1) pochopíte jej snadno, za 2) uvěříte mu, za 2b) uvěříte mu fakt hodně, za 3) budete kroutit hlavou a říkat, to není možný, to není možný, tomu se nedá věřit. Nakonec za 4) otestujete na sobě, zda máte nadhled nebo jste suchaři.

Od naprosté extáze čtenáře dělí snad jen jistá ambivalence celého záměru, totiž to, že třináctiletý chlapec zvládá (svým způsobem) cestovat v čase, zabývá se vskutku složitými záležitostmi, ale také řeší prkotiny se svými spolužáky. Celkově je vyprávění takové, že se někomu bude líbit, někomu ne – jak jinak, že?

Kniha je počinem Petera F. Hamiltona (1960), známého britského autora sci-fi, kterému u nás vyšla například série Úsvit noci (Triton 2005) či série Sága Společenství, na jejichž vydání pracuje taktéž Nakladatelství Epocha a Planeta9.

Na vanilácké stupnici 0 – 10 bodů dávám upřímných 8 bodů za obsah a další rovněž upřímný bod za parádní look knihy. Celkové hodnocení 9/10

UKÁZKA:
Po pohřbu se mě táta zeptal, jestli bych nechtěl zajít za terapeutkou. Řekl jsem, že ne – samozřejmě. Psychiatři mohou pomoct jen tehdy, když jsou chytřejší než jejich pacienti. Nikdo z nich by mě nerozebral, takže promluvit si by byla jen ztráta času. A taky trapárna. A táta právě řekl, že za ní zašel – za mými zády. Paráda!
„Jen jsem se s ní poradil,“ řekl táta. „Nic víc. Podle ní může chvíli trvat, než se přes to přeneseš.“
„Nikdy se přes to nepřenesu,“ zaječel jsem. „Nikdy na to nezapomenu. Nejde to. Ty to víš. Víš to!“
„Zármutek může mít na lidi zvláštní dopad, to je všechno, co se snažím říct, synku.“
„Tohle není zármutek. Je to vzpomínka, která není moje. Proč mě neposloucháš?“
„Poslouchám tě,“ řekl tím přehnaně klidným hlasem, který nasazuje, když se vzteká. „A mám o tebe strach.“
„Ty mi nevěříš,“ odpověděl jsem mu.
„Věřím, že je něco špatně. Musíme zjistit, o co jde. Chtěl bys zajít k doktorovi?“
Opřel jsem se a pokrčil rameny. Neexistuje způsob, jak by vyšetření jako magnetická rezonance odhalilo, proč si vybavuju vzpomínky někoho jiného.
 
PETER F. HAMILTON – OKNO DO ČASU
Vydal: Nakladatelství Epocha, Planeta9
Praha 2017
Překlad: Michael Talián
Obálka & ilustrace: Kristýna Hasíková
Odpovědný redaktor: Pavlína Kajnarová
128 stran, formát 135x190, pevná vazba

- - -
Recenzi připravil Michal Březina
 
 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.