UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Digitálně restaurovaný Baron Prášil zahájí zlínský filmový festival

Digitálně restaurovaný Baron Prášil zahájí zlínský filmový festival
15.04.2016

Filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně si jako zahajovací film vybral digitálně restaurovaný snímek Baron Prášil od významného filmového génia Karla Zemana.

Film prochází obnovou díky projektu Čistíme svět fantazie, partnerů Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a Česká televize ve spolupráci s Universal Production Partners (UPP). Projekt je financován Nadací české bijáky a podpořen Ministerstvem kultury a Státním fondem kinematografie České republiky.

„Jsme rádi, že se po 55 letech vrací film Baron Prášil, který je poctou fantazii, na místo svého vzniku,“ uvádí Ondřej Beránek, spoluzakladatel Muzea Karla Zemana. Fantaskní příběh Barona Prášila, lháře a romantického vypravěče, potěší na slavnostní premiéře 27. května 2016 ve Zlíně takřka 1000 diváků v jeden okamžik. „Přemýšleli jsme, jak bychom poděkovali všem donátorům, kteří přispěli a stále přispívají


na projekt Čistíme svět fantazie, a tak ještě v předvečer slavnostní premiéry bude pro sponzory v kině Lucerna promítnut digitálně restaurovaný Baron Prášil v rámci exkluzivní dárcovské předpremiéry. Pevně věřím, že se tato akce stane každoroční tradicí,” dodává předseda správní rady Nadace české bijáky Petr Šikoš.

Digitální restaurování Barona Prášila je nyní ve fázi finalizace. „Přestože je Baron Prášil barevný film, z velké části byl natočen na černobílý negativní materiál, do kterého se barva doplňovala až dodatečně, proto je digitální restaurování snímku velmi specifické,“ uvádí Ivo Marák, hlavní restaurátor ze společnosti UPP. Barva má u snímku zcela zásadní kompoziční a symbolický význam, který dotváří danou scénu a plní stejnou funkci jako kulisy nebo herci.

 

Cílem projektu Čistíme svět fantazie je digitálně zrestaurovat tři vybrané filmy z produkce Karla Zemana, představit je široké veřejnosti a zajistit jejich uchování v nejvyšší možné kvalitě i pro budoucí generace. V létě 2015 byl úspěšně dokončen Vynález zkázy, a po digitálním restaurování Barona Prášila naváže film Cesta do pravěku. Více se o digitálním restaurování a projektu Čistíme svět fantazie dozvíte na www.bijaky.cz nebo na www.muzeumkarlazemana.cz.

Diváci se mohou také zapojit přispěním prostřednictvím SMS v ceně 30 Kč ve tvaru DMS BIJAKY na číslo 87 777. Při zaslání jedné SMS (DMS ROK BIJAKY) bude
na účet Čistíme svět fantazie pravidelně každý měsíc po jeden rok přicházet hodnota jedné zaslané DMS.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.