UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Den trifidů budete poslouchat celou noc

Den trifidů budete poslouchat celou noc
12.06.2018

Náš nezničitelný audiorecenzent Honza Procházka se podíval na zoubek Dni trifidů od Johna Wyndhama.

John Wyndham – Den trifidů

  • Tympanum 2018
  • Čte: Norbert Lichý
  • Stopáž: 6h 15min.

Recenze Honzy Procházky

Den trifidů, který napsal anglický spisovatel John Wyndham v roce 1951, se řadí spolu s Malevilem Roberta Merleho k základním pilířům žánru postapo. Příběh Billa Massena, který se po zdařilé operaci zraku probudí do světa, jehož většina obyvatel náhle oslepla, je natolik známý, že ho snad nemusíme našim čtenářům představovat.

Chci se jen krátce zastavit u formy vyprávění. Wyndham, stejně jako Merle popisuje nejen svět po katastrofě, ale především pád civilizace (kdy očima hlavního hrdiny pozorujeme především Londýn a jeho obyvatele) a morální dilemata postav. Tím se spolu s Malevilem Den trifidů odlišuje od většiny pozdějších (především amerických postapo románů). Akce je zde zkrátka až na druhé koleji.

„Tak už se tedy nebudeme

Za noci toulávat.

Ač oba dosud milujeme,

Ač stejně bude luna plát.“

Pod režijním vedením Tomáše Soldána se role narátora, vypravěče a hlavního hrdiny Billa ujal známý herec a držitel ceny Thálie Norbert Lichý.

Jeho příjemný a uchu lahodící hlas nás provede nejen minulostí hlavního hrdiny, ale především po zkáze propadajícímu Londýnu. Domnívám se, že ve chvílích, kdy popisuje nešťastníky, kteří bezcílně bloumají ulicemi metropole, nebo si v návalu zoufalství berou život, je jeho přednes nejsilnější. Tomu ještě dopomáhají jako podkres melancholické a místy až temné tóny violoncella.

Režisér se rozhodl narátorovi svěřit jak mužské, tak i ženské party a já mám za to, že obojí zvládl Norbert Lichý více než dobře. Bohužel je v textu několik situací, kdy by se spíše hodilo, aby ženské party (především postavu Billovy přítelkyně Joselly) namluvila zkušená narátorka. Především milostné scény by pak vyzněly mnohem věrohodněji.

K hudebním předělům snad mohu ještě podotknout to, že jsou občas zbytečně dlouhé a narušují tak požitek ze skvělého příběhu a působivého přednesu.

Verdikt: 85 %
Jan Procházka, redaktor Vanili.czKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.