UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Dámy a pánové, přichází Terrence Norr

Dámy a pánové, přichází Terrence Norr
30.06.2018

Recenze od Jana Procházky

Slovenští autoři, kteří se věnují fantastice, nemají ve své domovině rozhodně na růžích ustláno. Slovenský knižní trh je poměrně malý a tak je zde také málo vydavatelství specializujících se na domácí fantastiku. V podstatě jediná velká jsou Artis Omnis a Hydra. Proto si autoři nemohou tolik vybírat a mnohdy je pro ně schůdnější vydat si knihu samonákladem.

Jedním z nich je undergroundový autor Peter Jelínek. Roku 2016 vydal samonákladem svůj povídkový román Norr ochraňuj Britániu! Peter Jelínek má rád steampunk a autory jako například Howard, Lovecraft a Doyle. Norr byl vlastně poctou těmto autorům. Ve své druhé knize Alternauti se tedy vrací ke svému hrdinovi, ovšem nyní pod křídly mladého vydavetelství ENRIBOOK.

Kdo tedy jsou Terrence Norr a šlechtična Cate Havebridgeová?

Jedná se o dvojici externích spolupracovníků Scotland Yardu, kteří vyšetřují zločiny s paranormálním pozadím. Jejich živobytím je boj s démony, potírání temných kultů a likvidace nadpřirozených potvor, které se snaží do Albionu vloudit z jiných dimenzí. Zatímco Norr je zástupcem té drsnější poloviny lidstva a má na starosti především střelné zbraně či pěstní souboje, jeho kolegyně Cate je nadanou telepatkou. Tuto nesourodou dvojici doplňuje astrální stvoření známé pod jménem Ábel. Norr je současníkem Sherlocka Holmese a operuje tedy především v Londýně.

Autorova prvotina byla vlastně sbírkou osmi povídek, v nichž hlavní hrdinové řeší detektivní případy, při nichž se Terrence a Cate utkávají s pestrou směsicí bytostí, jako jsou Cthulhu, elfové, vampýři či démoni.

Jestliže jsem autorovi u jeho předchozí knihy vyčítal zpřeházenou chronologii, tady k ničemu takovému nedošlo. Protože novelu Alternauti tvoří jen jeden případ.

Ten začíná zcela netypicky na výstavě létajících strojů pořádané továrníkem a vášnivým aviatikem Treecreeperem. Právě na palubu jeho vzducholodě Alfréd Veliký jsou přivoláni Norr a Cate, protože zde došlo k šílenému, brutálnímu a záhadnému masakru.

Tím začíná zapeklitý případ, který nás i naše hrdiny zavede nejen no nebeských výšin, ale také do svatyní prastarých pohanských kultů a dokonce i do jiných světů. To když se přidají ke skupině cestovatelů do jiných dimenzí Alternautů. To že se utkají s pestrou směsicí potvor, které jako by vypadly z povídek pánů Howarda a Lovecrafta, je nad slunce jasnější.

Stejně jako autorova předchozí kniha jsou i Alternauti mixem detektivky, akční jízdy a magie v kulisách Viktoriánské Anglie. Navíc obohacené místy až hororovou atmosférou.

Oproti předchozí knize však přibylo násilí a brutality.

Jak píše v úvodu jedné z kapitol sám autor. „Vážený čitateľ, radšej sa obrň proti sexuálne explicitným scénam, ktoré prznia literatúru. Priprav sa i na hygienicky neúnosné fekálne state, ktoré Ťa nadmieru pobúria.“

Ovšem ani jedna z těchto „problematických“ scén není samoúčelná, ale slouží pouze jedinému účelu. Vzdát hold pulpovým krvákům, které nejen autor a jeho hlavní hrdina s takovou radostí hltají na záchodě. Navíc vše do sebe perfektně zapadá a vlastně jediné slovo či situace nepůsobí nepatřičně a netvoří pouhou vatu. A že nám příběh trošku více potemněl, rozhodně není na škodu. Knize také dodává spád, když se dvojice vyšetřovatelů rozdělí. Dynamika příběhu je tak jedna z věcí, ve které se autor oproti své předchozí knize o dost zlepšil.

Bonusem této necelých 180 stran dlouhé novely je samostatná povídka Dračia žena a Terrence Norr. V té se ranař Norr musí utkat s partou irských gaunerů, kteří jako by vypadli ze seriálu Peaky Blinders. Ta by mohla sloužit nejen jako důstojné intro k novele (což autor zvažoval), ale je především skvělou ukázkou toho, co dokáže Peter Jelínek, když ho políbí spisovatelská múza. Dokonce je podle mého soudu je ještě o vlkodlačí chlup lepší než Alternauti. A to už je co říct!

Také se mi hodně líbily citáty trefně uvozující každou kapitolu. Ty se řadí k té řádce skrytých i očividných popkulturních odkazů, které Alternauti čas od času vnímavějšímu čtenáři nabídnou.

Na rozdíl od opravdu pěkné obálky Jaroslavy Adamcové jsou ilustrace v knize stejně pulpovými perokresbami jako v předchozí autorově knize.

Sečteno a podtrženo. Návrat Terrence Norra splnil všechna má očekávání. A Peter Jelínek ve spisovatelském řemesle pokročil zase o kousíček výše.

Teď by to ovšem chtělo najít šikovného vydavatele, který by svérázného vyšetřovatele představil i českým milovníkům fantastiky.

Hodnocení: 90%

Info o knize:
Autor: Peter Jelínek
Obálka: Jaroslava Adamcová
Formát: měkká, brožovaná
Počet stran: 224
Cena: 8,46 € Nakladatel: ENRIBOOK www.enribook.sk
ISBN: 978-80-89948-01Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.