UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Další ponurá lekce z alternativní historie

Další ponurá lekce z alternativní historie
14.07.2020

Jako nálada když odchytnou poslední kus, šedá je beznaděj, hrůza i moje blues

Přestože se Dalibor Vácha zabývá především dějinami československých legií v Rusku a meziválečnými dějinami Československa, čas od času si odskočí k fantastice. A tak si kromě jeho třinácti knih věnovaných výše zmíněným tématům můžeme přečíst žánrovou povídkovou sbírku Jizvák Jim a další noční můry a postapo román Nikam. Nyní k těmto dvěma starším sestřičkám přibyla kniha nová, tentokrát věnovaná alternativní historii. Jmenuje se Šedá a stejně jako Jizvák Jim vyšla pod křídly nakladatelství Epocha.

Československo se nerozpadlo. A přestože je pár let po Sametové revoluci, staré struktury se nevzdávají bez boje. Navíc Sovětský svaz dokonává svou existenci v křečích občanské války a ve východní Evropě se objevila řada esperů, lidí nadaných vyjimečnými schopnostmi. Možná se tak stalo v důsledku haváriií v jaderných elektrárnách Černobyl a Temelín. Kdo ví? Pravdou však je, že po těchto nehodách začala do světa prosakovat „šedá“, která umožňuje esperům číst myšlenky, posouvat či zastavit čas, nebo je třeba dokáže obdařit telekinetickými schopnostmi. A stejně jako v kultovních X- Men se tihle jedinci musí skrývat, aby neskončili jako výzkumné subjekty ve vědeckých laboratořích, nebo jako členové speciálních vojenských jednotek. Protože NATO i KGB po esperech prahnou víc, než nacisti po Arše úmluvy.

Jednou z takto obdarovaných je i šestnáctiletá Jenovéfa. Ta se svým podivínským otcem a zádumčivou matkou žije v bezvýznamné vsi kdesi za Českým Krumlovem. Život středoškolačky s paranoidním tátou v zádech a divným jménem na triku není žádná legrace. A to už ani nemluvíme o neustálých výpadcích paměti. Zdálo by se, že tu máme další tuctovou Young Adult na téma „Zázračné dítě.“ Ovšem to by Šedou nesměl napsat člověk, který má nejen fantazii, ale především doktorát z Historie. Takže další variace na superhrdinský román pro náctileté se díky tomu zvrhne v hodně zajímavou lekci z alternativní historie, v níž se bývalí agenti StB přetahují o lidi s nadpřirozenými schopnostmi a to na pozadí rychle se hroutícího východního bloku. To vše završeno opravdu skvělou závěrečnou bitvou. Jenže než se k ní Vácha propracuje, musí čtenář překonat zhruba 390 stran textu, který není ani zdaleka tak lehký, jak by se mohlo zdát. Protože děj plyne zvolna a sleduje příliš mnoho dějových linek.

Vácha, nás seznamujeme s Jenovéfou, která má v hlavě dost velký zmatek, ale také s muži a ženami na druhé straně pomyslné barikády. A těch není málo. Nejen bývalí agenti StB, ale také vedoucí projektu, který se zabývá výzkumem esperů  jsou jen některými z těch, kteří vstoupí Jenovéfě a jejím rodičům do života. Trvá tedy poměrně dlouho, než se čtenář jakžtakž zorientuje a začne si jednotlivé díly téhle mozaiky skládat dohromady.

Občas však těch bezmála čtyři sta stran textu autor proloží sugestivně podanou bitkou, či oficiálním, nebo naopak přísně tajným dokumentem, který čtenáři více přiblíží svět, jenž Vácha stvořil. A to jsou chvíle, kdy si tísnivou a depresivní Šedou čtenář opravdu užije.

Tento příběh neoslní ani postavami s nimiž by se jeden mohl ztotožnit (neboť příliš mnoho postav zemře dřív, než je stačí pořádně poznat), ani zběsilým tempem vyprávění. Ale pokud hledáte originální příběh z naší nedávné (byť alternativní) historie, mohla by vás Šedá navzdory svým nedokonalostem zaujmout.

Hodnocení: 80% Ti kdo si zamilovali knihu Červený kapitán Dominika Dána, si s klidem mohou přihodit 5%.

Dalibor Vácha - Šedá

Žánr

Literatura českáSci-fiHistorie

Vydáno

2020, Epocha (ČR)

 

1. vydání originálu:

2020

Počet stran

464

Jazyk vydání

český

Autor obálky

Jiří Arbe Miňovksý

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-7557-243-1Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.