UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Čtenáři horroru pozor! Zubař na palubě!

Čtenáři horroru pozor! Zubař na palubě!
20.07.2017

Do literárního projektu „Ve špatný čas na špatném místě aneb výbor toho nejlepšího, co vás může potkat v horroru“ se zapojil oceňovaný zubní lékař, chirurg, vědecký pracovník a autor mnoha odborných publikací - MUDr., MDDr., PhD. Jiří Šedý!

Ne každý ví, že má na kontě také několik horrorových prací. Není pochyb, že nám s profesionalitou sobě vlastní pěkně pocuchá nervy.

Podíváme se autorovi Jiřímu Šedému trochu na zoubek...

Ve špatný čas na špatném místě je horrorový sborník, který chystá nakladatelství Netopejr ve spolupráci s organizátory HorrorConu. E-magazín Vanili.cz je mediálním partnerem projektu i HorrorConu.

Co považuješ za svůj doposud nejúspěšnější literární počin?

Nejvíc se těším na mininovelku „Doktor Karies“, kterou právě chystáme se Zuzanou Gajduškovou jako spoluautorkou a Věrou Kopkovou jako ilustrátorkou v nakladatelství Netopejr. Je to hororový příběh o tom, co dokáže lidská psychika. A začíná, jak jinak – hodně bolavým zubem. Pak se těším na povídku „Doktorovo dilema“, kterou teď chystáme v rámci antologie „Ve špatný čas na špatném místě“. A který počin je nejúspěšnější? To mohou posoudit jen a jen čtenáři. 

Jak se z „dentisty“ stane „horrorista“?

Na začátek se musím ohradit proti označení „dentista“. My jsme zubní lékaři – dentisté byli zubní technici, kterým bylo kdysi dávno, v době nedostatku zubních lékařů, dovoleno vykonávat některé zubařské výkony. Ale hned mě to napadá jako námět na horor – zhrzený zubní technik, který začne vykonávat ilegálně zubolékařskou praxi a ač umí dobře preparovat zubní tkáně a dělat výplně, chybí mu znalosti z oblasti anestezie… úplně už vidím ten horor. A jak se ze zubního lékaře stane spisovatel hororů? Vždy jsem rád četl a později i psal příběhy – a ty hororové byly mé nejoblíbenější, protože dobrý hororový příběh je podle mého nejúspěšnějším žánrem ve smyslu udržení pozornosti čtenáře. Stejně jako mě zajímá, co si myslí pacient, tak i horor má pro mě význam, pokud se v něm pracuje s psychikou lidí – bezduché krváky mi nic neříkají, ty nepovažuji za horory. A na psaní hororů o zubařské problematice mě přivedl právě majitel nakladatelství Netopejr, Karel Petřík – poté co usedl do mého zubařského křesla, vysvětlil mi, že lidé se nebojí zombíků nebo jiných nemrtvých… ale právě těch moc a moc živých... zubařů.

Věříš v existenci mimozemských nebo nadpřirozených bytostí?

Já věřím hlavně ve zdravý rozum. Podle mě by bylo příliš naivní si myslet, že jsme ve vesmíru jediné živé bytosti, to je prostě velmi nepravděpodobné. A nadpřirozeno? Jak by se na naše letadla, mobily nebo antibiotika díval středověký rytíř? To je jen o úhlu pohledu či definici, určitě je na světě spousta věcí, o kterých ještě nevíme – a až je pochopíme či objevíme, přestanou nám připadat nadpřirozené.

A co smůla – Murphyho zákony?

Murphyho zákony vnímám jeden z nejmoudřejších souborů humoristických příběhů. Mám je velmi rád, stejně jako Švejka nebo předpověď počasí. Baví mě stále dokola.

Máš v zásobě nějakou děsivou „doktorskou“ příhodu?

Naštěstí zatím mé hororové představy či povídky vždy předčily skutečnost, za což jsem velmi rád. S oblibou říkám: „Dlouho jsem trénoval na to, aby ošetření byla pro pacienty nuda.“ Někdy jsou moji pacienti dokonce „zklamaní“, že třeba vytržení zubu trvalo tak krátce. V těchto situacích mě v duchu napadá onen pověstný výrok „jestli chcete, můžu vám ten zub trhat i hodinu“, ale nahlas samozřejmě nic takového neříkám. A navíc – má fantazie stále jede na plné obrátky, takže když zažijeme v ordinaci nějakou nepříjemnou příhodu nebo, častěji, když nějaké zabráníme, mozkové závity mi ji v hlavě rozehrají ve stokrát horších barvách – a já si pak musím sednout a vypsat to ze sebe, abych měl čistou hlavu na další pacienty.

Jaká je tvoje nejoblíbenější filmová nebo knižní horrorová postava?

Celé dětství to byl Dracula, ale od přečtení Mlčení jehňátek je to jednoznačně Dr. Hannibal Lecter. Té postavě okolnosti přály – stvořil ji literární génius a zahrál ji herecký génius.

Co můžeme v projektu Ve špatný čas na špatném místě očekávat právě od tebe?

Jak jsem uvedl výše, stvořil jsem pro vás povídku „Doktorovo dilema“, jež zpracovává námět, který mi nedal spát už pěknou řádku let a já pořád nevěděl, jak ho uchopit – a pak se ukázalo, že jen stačí umístit určité postavy ve špatný čas na špatné místo. Tentokrát jsem vydal z oblasti zubní poněkud zpět v čase – do dob studií, na teoretické ústavy nejmenované lékařské fakulty a pohrál si vědeckými dilematy mladého vědce. Více neprozradím, jen popřeji pěkné čtení a hrůzostrašné sny. 

Děkujeme za rozhovor

Článek pro vás připravili Honza Vavřička a Kristina Haidingerová.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.