UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Conan – Mor na čaroděje!

Conan – Mor na čaroděje!
24.08.2019

Dvojitá porce meče a magie, tentokrát z pera Ondreje Trepáče alias Andyho Cnockera.

Conan Roberta E. Howarda je na světě přibližně od roku 1928. Já sám jsem se s ním poprvé setkal v sešitu Conan: A zrodí se čarodějka… a jiné povídky, s obrázkem Káji Saudka na obálce. To bylo v roce 1989. Tehdy mi černovlasý barbar z Cimmerie učaroval. A od té doby mě v různých podobách (film, comics, PC hra) provází dodnes. Poměrně dlouho po Howardově smrti vzkřísil Conana v roce 1955 Lyon Sprague de Camp a rozvinul tak barbarův příběh a univerzum v šesti románech a mnoha povídkách. Oba otce neohroženého Conana pak následovalo mnoho autorů, kteří se pokusili tu lépe, tu méně zdařile vyprávět vlastní příběhy o Conanovi. K těm mužům pera či klávesnice, kteří žijí v našich končinách a spojili svůj literární osud se slavným hrdinou, patří například Juraj Červenák, Vlado Ríša či Leonard Medek. Právě v jejich stopách se vydal knihovník, spisovatel a zakladatel SFK Orion Ondrej Trepáč, jehož knihy Conan: Acheronská dýka a Conan: Tři klíče k Asambale vydalo nakladatelství Brokilon.

Conan: Acheronská dýka.

Stačila jedna nepovedená loupež a Conan trčí v okovech v domě Eruckého čaroděje Toorana, ve společnosti svého mrtvého přítele. Ovšem ne na dlouho. Záhy po svém velkém útěku se spolu se svou novou přítelkyní vydává po stopách zlého mága. Stopy vedou do pouště, která ukrývá trosky dávného města Hallekar. Cesta za pomstou se zkomplikuje ve chvíli, kdy párek mstitelů zjistí, že ten zatracený mág není sám, ale má k ruce společenství dalších pěti výtečníků, kteří se s jeho pomocí snaží obnovit temnou říši Acheron. Ovšem Conan a Dareena nejsou ani zdaleka jediní, kdo k Hallekaru míří. Zvítězí meč nebo magie?

Po pomalejším rozjezdu a nezbytném představení hlavních hrdinů začíná vlastní pronásledování. To je zpestřeno několika málo dějovými odbočkami, jež nám představí nejen společníky hlavního záporáka, ale také jeho nepřítele. Naštěstí Trepáč vše podřizuje hlavní zápletce a šikovně splétá všechny nitě příběhu v tlustou konopnou smyčku, takže to poměrně rychle dospěje k variaci Deseti malých černoušků. Akorát, že tady je jich šest a jsou to mágové.

Už tu padlo jméno Dareena. Ovšem hraběnka Dareena není žádná palácová květinka. Dcera pouště, vychována v klášteře, kde podstoupila mimo jiné také bojový výcvik, je Conanovi rovnocennou partnerkou a občas dokáže překvapit i černovlasého barbara. A to nejen v zacházení s dýkou, ale také mrštným jazykem. V podstatě se tak řadí po bok pirátky Belit a filmové válečnice Valerie. Navíc několikrát opravdu pěkně a nečekaně pohne dějem.

Příběh nabírá především ve své druhé polovině slušné grády, a přestože se záporní hrdinové nechovají dvakrát logicky, čtenář nad tím díky ústřední dvojici, mezi níž to zatraceně jiskří, a veskrze temné atmosféře příběhu nejspíš přivře oko.

Ondrej Trepáč má evidentně hodně načteno a nakoukáno, takže nešetří odkazy na jiná Conanova literární a filmová dobrodružství, což potěší především skalní fanoušky slavného barbara. A text samotný je psán v tradičním archaickém Howardově duchu.

Conan: Tři klíče k Asambale.

Zatímco Acheronská dýka je komorní historkou o pomstě a autor si v ní vystačil s několika málo čaroději a městem zasypaným pískem, Tři klíče k Asambale přinášejí mnohem epičtější příběh.

Záhy po návratu do Erúku dostihla Conana jeho temná minulost. Místní vládce jej jakožto nebezpečného piráta nechal uvěznit a chystá jeho veřejnou popravu. Ovšem ještě dříve, než se mu na pomoc vydá jeho věrná družka Dareena, nebohého barbara z vězení vytáhne někdo jiný. Maminka jistě Conanovi vtloukala do hlavičky, aby se netahal s čaroději. Ale když jde o záchranu vlastního krku, je i mág dobrý. A co na tom, že chce za odměnu nějakou pitomou čarodějnou knihu? Původní plán chytit udavače, který mileneckému páru zkazil líbánky, jde záhy do kytek, protože tím „dobrodincem“ není nikdo jiný než mág Rahmazoole, který se pomocí kouzelné knihy snaží získat vládu nad celým světem. Conanovi a jeho milé tedy nezbývá nic jiného než opustit město, vypravit se do vzdálených Himeliánských hor a tu sketu čarodějnickou zastavit.

To, že jsou Tři klíče k Asambale přímým pokračováním předchozí autorovy knihy, by bylo jasné i slepému žebrákovi u městské brány. Trepáč čtenáře hned od začátku vtáhne do děje. Poměrně rychle si odbude úvodní seznámení se situací a záhy vysílá své hrdiny na strastiplnou cestu plnou překážek. Odvážné dvojici tak do cesty staví nejen přírodní překážky v podobě řek a temných hvozdů, ale i nadpřirozené bytosti včetně čarodějnic a opravdu hnusných magických potvor. Aby na své pouti nebyli Conan a Dareena sami, staví jim po bok turánského prince, či šamanku horského kmene. Kromě akčních scén se tak najde i místo pro opravdu strašidelné chvilky, při nichž se bude čtenář o život hrdinů opravdu bát. Škoda jen příliš krátkého finále, které je oproti první třetině knihy hodně uspěchané. 

Co se stylu týká, platí také zde striktně Howardowský styl psaní. A i tady je několik hezkých odkazů na známé Conanovské příběhy. Možná jen těch slovních potyček mezi Dareenou a Conanem by mohlo být trošku víc.

Jak už jsem předeslal, Klíče jsou epičtější a komplikovanější než dýka. A já jen doufám (už kvůli otevřenému konci), že autor pilně pracuje na třetím dílu.

Ačkoli Ondrej Trepáč coby vypravěč lehce pokulhává za Medkem a Červenákem, jeho knihy se čtou pěkně a do mozaiky Conanova světa hezky zapadly.

Hodnocení: Acheronská dýka 79%
                   Tři klíče k Asambale 81%

Jan Procházka

Série: Conan (knižní série)
Žánr: Romány, Fantasy
Vydáno: 2015, Brokilon
Počet stran: 256
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Tibor Paštrnák
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7456-228-0

Série: Conan (knižní série)
Žánr: Romány, Literatura slovenská, Fantasy
Vydáno: 2018, Brokilon
Počet stran: 271
Jazyk vydání: český
Překlad: Robert Pilch
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7456-426-0Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.