UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Čarodějův učeň - Ottfried Preussler

Čarodějův učeň - Ottfried Preussler
21.03.2019

„Mlýn zase mele!“

Myslím, že mezi námi není snad nikdo, kdo by neznal příběh čarodějova učně Krabata. A to především díky skvělému animovanému filmu Karla Zemana z roku 1977. Ten, stejně jako německý film Krabat: Čarodějův učeň z roku 2008, vychází ze skvělé knihy Otfrieda Preußlera, jemuž (stejně jako například Juriji Brězanovi a jeho knize Čarodějný mlýn, jenž se stal v roce 1975 předlohou německého filmu Černý mlynář) byla inspirací lužickosrbská pověst o chlapci Krabatovi.

Příběh čarodějova učně, který ve starém mlýně poznává stinné stránky temné magie, je nejen příběhem o boji dobra a zla, ale také pěkně ukazuje realitu života na přelomu 17. A 18. století. Stejně jako chod ročních dob v přírodě. Ale jestli má tento starý příběh nějaké poselství, pak je to téma očistné síly lásky a přátelství.

Knihu u nás vydalo roku 2003 Argo v překladu Radovana Charváta. Obálku zdobil obrázek Ludmily Zemanové odkazující na film jejího otce, ten také použilo audio vydavatelství Tympanum na obal své audioknihy.

Nebudu chodit kolem horké kaše a napíšu to rovnou. Lukáš Hlavica, který knihu načetl, odvedl dobrou práci. Přestože je jeho hlas jemný a hladí něžně jako matčina ruka, dokáže na patřičných místech zhrubnout. Jindy pak jen mírnou změnou v hlase navodí napětí či pocit strachu. Zkrátka a dobře, z každé jeho věty je slyšet, že má cit pro příběh. Ovšem to, co dělá z této audioknihy opravdu skvělý zážitek, je hudební a zvukový doprovod. Nejen posmutnělé piáno, něžný dívčí vokál a žestě, ale především místy drásavé tóny, strašidelné zvuky či krákání havranů posluchače vtáhnou do děje a navozují ve správný okamžik tu melancholickou, tu strašidelnou či až hororovou atmosféru.

Často se u audioknih stává, že je hudební doprovod hlasitější než narátorův hlas. Tento počin je ale čestnou výjimkou. Hlasitost hudby, zvuků a mluveného slova je zde ve vzácné rovnováze. Přestože Čarodějův učeň v režii Aleše Vrzáka vyšel již v roce 2010, jsem rád, že jsem jej mohl, byť s odstupem času, slyšet.

Hodnocení: 95% Jan Procházka

Autor: Ottfried Preussler
Čte: Lukáš Hlavica
Režie: Aleš Vrzák
Stopáž: 1 mp3 CD | 6 h 22 min
Verze: Nezkrácená
E-shopKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.