UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Buffy v Comics Centru ví, že střední je peklo

Buffy v Comics Centru ví, že střední je peklo
15.03.2021

Stojí za to naskočit do rozjetého rychlíku v jeho komiksové podobě?

Kdo by neznal Buffy Přemožitelku upírů? Nehlaste se všichni. Od roku 1992 kdy scénárista Joss Wheddon přivedl na svět neohroženou středoškolačku z kalifornského městečka Sunnydale, se tahle blonďatá holčina stala nejen symbolem neohrožených dívek bojujících s monstry, ale ovlivnila solidně i popkulturu. Přinejmenším mezi teenagery si však více než film získal řadu fanoušků stejnojmenný seriál. Jeho sedm řad odvysílaných v letech 1997–2003 je dost slušný výsledek. Navíc na rozdíl od filmu, který tak trochu zapadl (ačkoli v něm hrály takové hvězdy jako Donald Sutherland či Ben Affleck) získal seriál nejen dvě ceny Emmy, ale byl také zařazen mezi kultovní díla. Samotná hlavní hrdinka byla zařazena na třetí místo v žebříčku největších popkulturních postav let 1990–2010.

Pro ty, kteří snad na Buffy nedej Sarrah Michelle Gellar nevyrůstali a nejsou jejím kultem zasaženi, shrnu v následujících řádcích, o koho jde a možná i vysvětlím čím, okouzlila tolik fanoušků.

Vlak jménem Buffy.

Psala se osmdesátá léta dvacátého století a zatím nijak zvlášť uznávaný scénárista (seriál Firefly, filmy Toy Story: Příběh hraček a Avengers byli tehdy v nedohlednu) unavený stále stejnými klišé filmových slasherů stvořil Buffy. Ta se stala pravým opakem hloupé a nadržené blondýnky, jejímž jediným smyslem je nechat se (nejlépe v temné uličce, chatě v lese, nebo v nočním parku) brutálně zabít. Protože přesně tohle byla ta největší klišé hororů osmdesátých let. A tak se ve Wheddonově mysli zrodila sebestředná a povrchní středoškolačka, která časem a trochu proti své vůli dozraje v silnou přemožitelku upírů. Protože přesně to je její poslání.

Příběh nepovedeného filmu a následného veleúspěšného seriálu pak Wheddon situoval do kalifornského města Sunnydale nedaleko Los Angeles. To mělo samozřejmě svůj důvod, protože tohle na první pohled obyčejné městečko bylo vystavěno na konci 19. století v místě Pekelné brány, tedy portálu vedoucím do dimenzí patřící démonům. Právě tenhle portál přitahuje do Sunnydale a jeho okolí nadpřirozené bytosti. Především upíry, démony a vlkodlaky. O takových potvorách se vyprávějí legendy, ale nikdo na ně nevěří, natož aby s nimi dokázal bojovat. A proto je v každé generaci vyvolena jedna dívka, která za pomoci svých superschopností bojuje s výše zmíněnými stvořeními temnoty. Proč? Inu proto, že těmhle potvorám se na Zemi moc líbí a nejraději by ji ovládli. Taková vyvolená dívka se honosí titulem The Slayer – Přemožitelka. A protože taková práce není žádná legrace, na výcvik i práci každé přemožitelky dohlíží určený rádce a pozorovatel. A Buffy, která se přistěhuje s matkou do Sunnydale, nafasuje jako svého Watchera, knihovníka místní střední školy. Že se jí její poslání nezamlouvá a že je opravdu sakra těžké ho skloubit s životem normální středoškolačky, to je jasné hned od prvního dílu seriálu. No a během těch 144 epizod se o tom nesčetněkrát přesvědčili nejen diváci, ale především skupina přátel, které si Buffy během svého působení na Sunnydalské střední najde. Alex, Sammy, Willow a další sami záhy poznají, že přátelství s Buffy je tak trochu o život.

Zjednodušeně řečeno je sice Buffy na první pohled jenom popcornovou zábavou o dívce bojující s upíry a démony, ale zároveň je to příběh o přechodu z dětství do složitého světa dospělých. Do světa, v němž člověk musí převzít zodpovědnost za své činy a mnohdy i za životy svých blízkých. Navzdory tomu, že dnes může seriál může působit hloupoučce a zastarale, i tolik let po své premiéře nepřestává být Buffy populární.

To dokazuje i to, že neunikl ani komiksovému zpracování. Komiksových sérií, na kterých se Wheldon autorsky podílel je docela dost a jsou součástí kánonu. Ale já se chci věnovat komiksové sérii z roku 2019, která tvoří zcela novou příběhovou linii, tedy jejímu prvnímu dílu Buffy přemožitelka upírů – Střední je peklo, který u nás v překladu Alexandry Niklíčkové vydalo nakladatelství Comics Centrum o rok později.  

Buffy v komiksu.

Řekněme si to na rovinu. Buffy přemožitelka upírů – Střední je peklo je regulérní reebot. Děj se přenesl do současnosti, a ačkoli jsou hrdinové stejní jako v seriálu, doznali jistých změn a to především ohledně svých charakterů. (Příkladem může být Willov, která se z vystrašené, měkké intelektuálky stala lesbickou gotičkou aspirující na post prezidentky školy.) Stejně tak nemusíme čekat celé první čtyři sešity, než Buffy zjistí, kdo je, a co má dělat. Což je dobře, pro ty, kteří se seriálem nepřišli do styku, na druhou stranu fanoušci seriálu budou nejspíš lehce zmateni. Stejně jako z toho, že se v komiksu hned od začátku objevili nepřátelé, kteří se v seriálu objeví až později. Ačkoli s tím scénáristka Jordie Bellaireová počítala a příchod jednotlivých záporáků v textu dokázala logicky zdůvodnit a vysvětlit. Příběh sám o sobě zatím působí jako pilot k seriálu. Autorka nám naznačila, o čem to celé je, seznámila nás s hlavními postavami a ve čtvrté kapitole rozjela hodně zajímavou zápletku, která bude mít nejspíš hodně zajímavé pokračování. Že by se čtenář dozvěděl něco víc o fungování světa, ve kterém hrdinové žijí, to ani náhodou. Scénář ovšem pokulhává ještě v jedné věci. Buffiini spolužáci se strašně rychle smíří s tím, že je jejich kamarádka přemožitelkou upírů. Ano, hned v prvním sešitě jim sice zachrání život, ale stejně, se s celým problémem srovnali rychleji než sama hrdinka. Nicméně, jakožto reboot slavného seriálu tenhle komiks působí dobře a je rozhodně příjemným rozšířením Whedonova universa. Zároveň působí správně brakově a oprostil se od toho, čemu mi staříci říkáme teenegerská pitomost.

Dan Mora pracoval především pro DC. Jeho kresba je mainstreamově průměrná, nicméně věrně ztvárnil seriálové postavy, za což mu budou fanoušci vděční. Nicméně některé ženské postavy se mi pletly, protože si jsou docela podobné. Co ale opravdu lahodí oku je kvalitní coloring. Samostatnou kapitolou je pak celkem obsáhlá galerie alternativních obálek odkazujících na konkrétní díly Buffy a opravdu povedený hravě morbidní obal tohoto dílu.

Buffy přemožitelka upírů – Střední je peklo působí mírně rozpačitým dojmem. Jako rozšíření Wheldonovského universa funguje celkem dobře (ale záleží na tom, jaká budou zbývající čtyři pokračování). Jako YA comics se řadí do skupiny lehce nadprůměrných.

Hodnocení: Příběh - 80%

Zpracování- 75%

Jan Procházka

Série

Buffy, přemožitelka upírů 1.

Žánr

Literatura světováKomiksy

Vydáno

2020, Comics Centrum

Orig. název

High School Is Hell, 2019

 

Počet stran

126

Jazyk vydání

český

Překlad

Alexandra Niklíčková

Ilustrace/foto

Dan Mora

Vazba knihy

pevná / vázaná s přebalem

ISBN

978-80-7652-031-8

https://www.comicscentrum.cz/9788076520318-buffy-premozitelka-upiru-1-stredni-je-peklo?flypage=flypage_comics.tpl

 IMAGE: IMAGE: IMAGE:

 

 

 

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.