UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Brian Jay Jones – George Lucas: Život stvořitele Star Wars

Brian Jay Jones – George Lucas: Život stvořitele Star Wars
20.07.2018

Kdysi dávno v předalekém státě Kalifornie…

Kniha Briana Jay Jonese je klasický životopis. Ačkoliv nás hned v úvodu zavede na plac natáčení Star Wars, hned v zápětí se vrací na začátek Lucasova života. Vlastně ještě hlouběji do minulosti.

Autor nám nejdříve představí rodinné zázemí budoucího režiséra. Historie rodiny budoucího režiséra je bezesporu velmi zajímavá. Jones nás v několika málo kapitolách provede Lucasovým dětstvím a mládím. Právě díky těmto kapitolám člověk pochopí, co ho přivedlo k filmu. Pro mě byla velice zajímavá hlavně druhá část knihy, která popisuje Lucasovo studium na University of Southren California, kde začalo jeho celoživotní přátelství s Francisem Fordem Coppolou. Star Wars a Lucas Filmu se věnuje třetí a nejdelší část.

Brian Jay Jones je zkušený autor. Před Lucasem napsal dvě biografie věnované ikonám americké populární kultury. Washington Irving (2008), Jim Henson (2013). Přesto se zdá, jako by se snažil omlouvat všechny chyby, kterých se slavný filmař v životě (ať již profesním či osobním) kdy dopustil. I tak je ale jeho vyprávění svižné a má spád. Zároveň je těch 560 stran nabito informacemi, které průměrného filmového fanouška mohou dost obohatit. Skalní Fanoušci Star Wars se však pravděpodobně nedozví nic nového.

Knihu u nás vydalo v roce 2017 nakladatelství Paseka, a pokud nebudete postrádat těch zhruba deset fotografií, které v knize jsou, můžete si Lucasův životní příběh klidně pustit do uší.

Audioknihu v nezkrácené verzi vydala Audiotéka ve spolupráci s nakladatelstvím BOOKMEDIA a načetl ji herec Zdeněk Kupka. Ten pro Audiotéku již načetl detektivku Honicí psi.

Jestliže jsem výše psal, že mi Jonesovo vyprávění nepřijde nestranné a působí na mě dojmem, že se autor snaží říci: Veliký režisér nikdy žádnou chybu neudělal, a když, tak to jeho chyba nebyla… Tak narátorův nadšený hlas tomuto dojmu ještě přispívá. Zdeněk Kupka zkrátka zní jako největší Lucasův fanoušek na světě. Což kupodivu dodává celé audioknize mile osobní ráz. Vadou na kráse je však špatná výslovnost, která tahá za uši. Nejvíce patrné je to především u C-3PO, jehož jméno vyslovuje narátor jako Cé tři Pé O. Což kazí celý dojem z jeho jinak dobrého přednesu. Zpracování bych zařadil spíše k těm průměrným, ale pokud se chcete dozvědět o režisérovi Star Wars víc, než jen to, že natočil tři dobré a tři špatné filmy, a nemáte v knihovně dost místa na takřka šest set stran tlustý životopis, má pro vás tato audiokniha smysl.

Informace o audioknize:

Délka: 20 hodin 51 minut
Autor: Brian Jay Jones
Interpret: Zdeněk Kupka
Kategorie: Vzpomínky a biografie
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Typ: Audiokniha kompletní
Formát: MP3 ke stažení
Hodnocení 80%
Recenze Jan ProcházkaKam dál?

Objevte blog o intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.