UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Bojovník na Marsu podle Vlastislava Tomana

Bojovník na Marsu podle Vlastislava Tomana
21.11.2017

Tak je to tady! Dobrodružství Johna Cartera na Marsu v dokonalém kompletu - a ještě přívažek.

S výjimkou seriálů Marťan (časopis Ohníček 1963) a Odesilatel neznámý (který psal Vlastislav Toman roku 1965 pro někdejší Pionýrské noviny a jenž kreslil Jan Kristofori), byly komiksy v knize nazvané Vlastislav Toman – Dobrodružství na Marsu i Zemi (na obálce, pravda, stojí Dobrodružství na Marsu i na Zemi) uveřejňovány v časopise „ABC mladých techniků a přírodovědců“ a prvořadě jde o jedenapadesát stran adaptace románů Edgara Rice Burroughse o „hrdinovi dvou světů“. Jen ve dvou stech vybraných výtiscích předchází carterovské sáze (formou „Pamětního listu“) výše zmiňovaný Marťan - na motivy Tomanovy povídky ztvárněný Miroslavem Liďákem (1934-1983).

„Dobrodružství Johna Cartera“ uzavřel Toman až po letech zbrusu novým komiksem Dobrodružství s Cartrisem (2013, 29 stránek - k oněm jedenapadesáti), jenž vystřihl na stránkách ABC mladý výtvarník Václav Šlajch.

Je i zde. A co následuje?

Legenda o Bílé velrybě z kreslířské dílny Karla Zemana, a to navzdory tomu, že tenhle seriál původně (1965) kreslil (pod titulem Pověst o Bílé velrybě) Jiří Hanuš. Což si lze připomenout ukázkou z jeho práce v doslovu.

Další seriál je od emigranta (1969-1989) Jana Kristoforiho, zove se Zajatci Torů a uveřejňován byl prvně roku 1966. Komiks Zajatec ptáka Mauk vycházel v letech 1971-1972 a Dobyvatelé hlubin mezi roky 1986 a 1987.

Mauk“ ovšem je adaptací prózy Leonida Dmitrijeviče Platova (1906-1979) Údolí Sedmi trav (1954, česky 1959, 1965) a „Hlubinami“ Toman zpracoval román Grigorije Borisoviče Adamova (1886-1945) Tajemství dvou oceánů (1939, česky 1954, slovensky 1952 a 1956, ruský film z roku 1955 šel i u nás).

Zatímco „Mauk“ je - dost možná – nejnudnější (byť i tak stále interesantní) sekvencí nové knihy, přepracování „Dvou oceánů“ bohužel doplácí na někdejší zdravotní problémy jinak báječného kreslíře Františka Kobíka (1933-2006).

Oproti těmto taktickým úlitbám Rusku má ovšem Toman Burroughsovy romány v krvi, a to takřka od narození. Už jako kluk totiž navštívil jeden plzeňský antikvariát a ejhle, měli první pětici těch o Marsu. Štěstí? Ano. A jaké. Nebo spíš osud. A pokud vás takto propálí fantaskno, nezapomenete. A Toman, jak jej znám, oplývá fantazií dodnes. I jak asi Burroughse vstřebával už tenkrát? To si lze jen představovat.

A komiksové adaptace „carterovek“?

Byly Ábíčkem zveřejňovány v letech 1968-1971 a sledují linii prvého Burroughsova románu, dvou třetin románu druhého, závěru románu třetího a takřka celičkého románu čtvrtého (Dobrodružství Thuvie z Ptarhu). Vše kreslili Jiří Veškrna a pak Milan Ressel, s jehož svolením nyní další kreslíř Jiří Filípek konečně koloroval sedmou část „Thuvie“ Uprostřed bojů. Pro závadu v tiskárně totiž léta letoucí existovala jen v rudo-černém vybarvení.

Co dlužno dodat závěrem? Pro tuto stručnou referenci jsem čerpal i z rozsáhlého doslovu Milana Krejčího, který završují detailní medailony Vlastislava Tomana (*17. 7. 1929), Jana Kristoforiho (17. 7. 1931-23. 3. 2004), akademického malíře Milana Ressela (*1. 12. 1934), Václava Šlajcha (*1980), akademického malíře Jiřího Veškrny (24. 4. 1931-tragicky 29. 9. 1996) a Karla Zemana (*30. 11. 1950). Jen údaje o akademickém malíři Otakaru Procházkovi se jednoduše nepodařilo dohledat.

A nyní už opravdu jen jedno hnidopišství. Ač to autor doslovu nepochybně nezamýšlel, protože správná data zná, na straně 154 působí text tak, jako by Toman chystal svou sbírku povídek Příchod bohů (1966) k vydání až koncem roku 1967. Podobně jako v současně připravené knize komiksů Milana Ressela odvedl Milan Krejčí, pravda, skvělou práci, a jedině snad bych měl výtku k jeho faktografickým vsuvkám u Bílé velryby a sněžného muže (ta je v Resselově knize). Zvláště sekvence o „jetim“ u seriálu Desetioký se odklání od meritu věci, když hovoří o podobných „mužích“ na mnoha místech světa, místo aby se soustředila na pár konkrétních pozorování, jež příběh inspirovala. A vsuvka o Bílé velrybě? Jistěže obstojí, autor ale měl dohledat a uvést datum, kdy byl prvně pozorován (skutečný) Mocha Dick, místo aby označil celé období jeho „vlády“ poněkud matoucím způsobem za (jedinou?) „událost“.

A Vlastislav Toman? Ten může a musí mít obrovskou radost, protože jeho komiksové dílo bylo touto knihou shrnuto už takřka kompletně. I oceněn byl v posledním desetiletí opakovaně. Roku 2007 cenou Muriel, před devíti lety Cenou Akademie science fiction, fantasy a hororu a roku 2009 tzv. Klíčem k Fantazii. A co víc, Vlastislav Toman dál píše a v ABC mu právě nyní vychází Petrem Šrédlem kreslený cyklus Příběhy psané střelným prachem III.

Vlastislav Toman: Vlastislav Toman – Dobrodružství na Marsu i Zemi. Autoři námětů: Edgar Rice Burroughs, Leonid Dmitrijevič Platov, Grigorij Borisovič Adamov, Vlastislav Toman. Kreslili Jiří Veškrna, Milan Ressel, Jiří Filípek, Jan Kristofori, Otakar Procházka, František Kobík, Václav Šlajch, Karel Zeman a také (v doslovu) Jiří Hanuš, Václav Čutta, Karel Vaca, Jiří Petráček, Bohumil Bimba-Konečný, Vladimír Pergler a Miroslav Liďák.
Nakladatelství Josef Vybíral. Žalkovice 2017. 168 stran. ISBN 978-80-88098-22-5
Článek připravil:

Ivo Fencl

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Objevte blog o intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.