UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Bílý vlk podle Šeherezády.

Bílý vlk podle Šeherezády.
11.09.2019

Jak se to má s novým komiksem Zaklínač: Z masa a ohně?

Co si budeme namlouvat, Geralt z Rivie je hrdina, který zdomácněl snad ve všech médiích. Kromě knih a audioknih tu máme tři skvělé počítačové hry, nepovedený seriál a mizerný film. (Jaký bude připravovaný seriál z produkce Netflixu se dozvíme brzy.) A tak se není co divit, že se Bílý vlk dostal do hledáčku lidí, kteří vydávají komiksy. Nakonec se ho povedlo ulovit stáji Dark Horse. Takže od roku 2015 pod jejich hlavičkou vychází komiksové příběhy zaklínače a jeho přátel. Ovšem teprve pod čtvrtým sešitem s názvem Zaklínač: Z masa a ohně najdeme nikoliv anglická jména autorů, ale jména polská, navíc ženy. Jsou to Aleksandra Motyk a Marianna Strychovská. 

Ti kdo hráli Divoký hon, teď možná zbystřili. Aleksandra Motyk je absolventkou Jagellonské univerzity v Krakově. S proslulou postavou se však prvně „zapletla“ nikoliv na univerzitní půdě, ale jako členka scénáristického týmu stojícím za hrou Zaklínač 3: Divoký hon. Mariannu Strychovskou po předchozím společném projektu přilákala k práci na čtvrtém Zaklínači editorka Megan Walker z Dark Horse.

Příběh čtvrtého zaklínače by v psané formě vydal na delší povídku. Když jeden starý známý požádá Geralta, aby zjistil, kdo mu brousí za dcerou, je to jen začátek dobrodružství, které Geralta a Marigolda (Kdo jiný by také usiloval o čest spanilé blondýnky než sukničkářský truvér), zavede až do dálného orientu. Je to tak. Záletný šumař ke svým výletům za děvčaty využívá kouzelnou létající truhlici. Právě díky ní jsou oba hrdinové přeneseni až do dálného království Ofiru, které jakoby vypadlo z pohádek o Aladinovi. Teprve zde začíná to pravé dobrodružství. Zatím co se Marigold s drzostí sobě vlastní zaplétá do sítě palácových intrik, Geralt je nucen spojit síly s královou osobní čarodějkou, aby porazil temné síly, které sužují královský trůn i harém. Detektivní pátrání se samozřejmě pěkně zamotá a nebohému zaklínači půjde zase o život a to zdaleka ne jen díky obludám a nadpřirozeným bytostem.

Příběh mi trochu připomněl některé starší Sapkowského povídky a to především díky ironickému humoru, který je v něm přítomen. Dálný orient je pak zajímavým pokusem implantovat Geralta do pro něj nového prostředí.

Grafická stránka: Kresba se drží (jak říká sama Strychowská) toho, jak vypadají hrdinové v počítačových hrách.  A není jí v podstatě co vytknout.  Ale chtěl bych zmínit texty v bublinách. Aby autoři zdůraznili, že v Ofiru se nemluví obecnou řečí, použili pro zdejší jazyk ozdobný font, který jakoby vypadl ze hry Prince of Persia. To hezky dokresluje atmosféru exotické krajiny, jak ji známe z pohádek Tisíce a jedné noci.  Ještě více se to snažil zdůraznit překladatel Martin D. Antonín a to následovně. Když mluví ofiřané obecnou řečí, mluví zkomoleně jako mistr Yoda ze Star Wars. „Ale král ji mít za krásná, co on myslet jedině to důležité.“ Zatím co když dvořané mluví svým rodným jazykem, je text uveden spisovně s poznámkou „Přeloženo z ofirštiny.“ Chápu překladatelův záměr, ale právě díky Yodovské češtině jsem se občas v textu i příběhu lehce ztrácel.

Sečteno a podtrženo, Zaklínač: Z masa a ohně je příjemná jednohubka, kterou slupnete na posezení. Zasazení příběhu do prostředí podobného Dálnému Východu však může ortodoxním fanouškům Zaklínače trošku vadit.

Hodnocení: 75%

Série:
Zaklínač - grafický román (4.)
Žánr: Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno: 2019, 
Orig. název: The Witcher: Of flesh and flame (2018)
Počet stran: 96
Jazyk vydání: český
Překlad: Martin D. Antonín
Ilustrace/foto: Marianna Strychowska
Autor obálky: Marianna Strychowska
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-807449-741-4Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.