UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Bezpečnost práce nemusí být scifi, i když ji scifi filmy řeší příkladně

Bezpečnost práce nemusí být scifi, i když ji scifi filmy řeší příkladně
11.12.2015

Všimli jste si někdy, jak je v mnoha vědeckofantastických filmech důkladně sestaven interiér kosmické lodi? Ať už se děj samotného filmu odehrává kdekoliv, patří k dobré tradici těchto snímků pochlubit se vždy dobrou prací trikových specialistů, vizážistů, maskérů, architektů ale i třeba osvětlovačů.

Producenti a režiséři pak velmi rádi sestavují jednotlivé záběry tak, aby bylo možné divákovi zprostředkovat práci výše zmíněných specialistů s co největší mírou účinnosti, aby byl výsledný efekt pokud možno dech beroucí. Toto se pozná samozřejmě na akčních a dramatických scénách, ale velmi často spolu jednotlivé tvůrčí společnosti soupeří i v interiérech kosmických lodí, kde se myslelo i na ty nejmenší detaily, díky čemuž má divák pocit, že je daná loď skutečná. Co však zaujalo nás je skutečnost, na jak vysoké úrovni se některé scifi filmy vypořádávají s úkoly bezpečnosti práce. Připravili jsme pro vás proto několik rozborů, sice spíše pro pobavení, nicméně si u některých z nich můžeme ukázat, jakým způsobem můžete i na příkladů sci-fi filmů přistupovat k řešení BOZP ve Vaší firmě.

Bezpečnost práce na lodi Enterprise (Star Trek)

Klasika série Star Trek je trošku nebezpečná plocha na jakýkoliv komentář vzhledem k tomu, do jaké hloubky znají technické detaily tohoto plavidla skalní fanoušci celé série, proto nám doufám odpustíte drobné nepřesnosti, pokud se jich dopustíme. Celý interiér lodi Enterprise působí velmi bezpečným a prosvětleným dojmem. Pokud vezmeme jako referenční situaci kapitánský můstek ze série „Nová generace“ musíme určitě pochválit neklouzavé podlahy, které jsou upraveny zátěžovým kobercem, velmi ergonomické zdravotní židle, které umožní posádce i delší službu během rozličných dobrodružství a zejména pak dostatečné osvětlení celého můstku, které tak pomáhá soustředění a zabraňuje únavě pozornosti. Poslední, co bychom k organizaci práce mohli podotknout jsou velmi vhodně připravená rozhraní řídících systémů, která příjemně kontrastují v jasných barvách bez přílišného jasu a neunavují oči ani při dlouhodobé práci.

 

Stejně jako kapitánský můstek je hezky zpracován i zbytek interiéru lodi, kde vedou světelné signalizační cesty pro případ výpadku hlavního osvětlení a taktéž jsou podlahy nastaveny jako neklouzavé. Jediné co by se k chodbám dalo vytknout je absence výraznějších směrovek a výstražné grafiky, zejména v místech, kde se jednotlivé chodby kříží, a ne zrovna velká koncentrace směrnic a evakuačních plánů. Nicméně se pořád pohybujeme v oblasti sci-fi, takže je možné, že je toto řešeno ještě jinak, aniž by nás s tímto tvůrci seznámili.

Nebezpečná směna na Nostromu (Vetřelec)

Oproti příjemnému a elegantnímu Startreku působí loď Nostromo značně temnějším dojmem, ostatně není divu, když ambicí Riddleyho Scotta bylo natočit sugestivní sci-fi se silnými prvky horroru, tak tomu musí zkrátka odpovídat i prostředí. Loď Nostromo je na první pohled poněkud zvláštní směsí chodeb, šachet, skladů, špatně osvětlených místností a různých neoznačených cest mezi kterými ovšem jako zářný příklad vyčnívá trasa kajuta posádky – kapitánský můstek – únikový modul, ke které nemáme jedinou výhradu až na neoznačené rámy a zárubně vertikálně vysouvacích dveří, o které byste se při horším osvětlení pravděpodobně několikrát přerazili ještě dříve než by Vás dostihla jakákoliv agresivní forma mimozemského života. Oblasti, kde se pohybuje onen nezvaný host, kterého mimochodem posádka vůbec neměla brát na palubu, jelikož na lodi chyběly nouzové směrnice a prostředky pro případ přesně toho, co se ve filmu stalo, jsou pochopitelně přizpůsobeny atmosféře filmu, nicméně volně ložená elektroinstalace, neoznačené a špatně osvětlené chodby jsou ideálním místem pro ukrytí nebezpečné životní formy nebo pro nepříjemný pracovní úraz a z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že jedná z úřady je ve druhém případě výrazně složitější a nepříjemnější.

 

Co ovšem musíme zhodnotit pozitivně nejenom u Vetřelce, ale u valné většiny scifi filmů jsou výborně připravená a zabalená krizová zavazadla a lékárničky, ve kterých posádka najde vše zabalené, srovnané, zrevidované a připravené k použití. Totéž by se dalo říci o většině únikových cest, zejména těch vedoucí k důležitým bodům ve filmu, jakou jsou únikové moduly. Dá se předpokládat, že posádka má evakuační procedury nacvičené, přesto srdce odborníka zaplesá, když je vidět, že se po spuštění alarmu rozsvítí celá nouzová cesta, aniž by nějaká zářivka či LEDka vypověděla službu.

Řešte BOZP jako ve filmu, nic tím nezkazíte

Existují zkrátka dva způsoby, jak přistupovat k povinnostem BOZP, a zjednodušeně se dá říci, že to může být jako ve Star Treku, kdy se snažíte myslet na většinu událostí a máte vytvořený systém školení BOZP a vedenou přesnou dokumentaci BOZP tak, abyste dokázali pružně reagovat na krizové situace nebo to necháte tak nějak náhodě jako v případě Vetřelce. Rozdíl ovšem oproti filmovému zpracování těchto situací tkví v tom, že nad Vaší společností bdí většinu času neviditelná entita, v podobě Státního úřadu inspekce práce, který Vám může kolikrát dost zavařit, a tak stejně, jako šlo ve druhém filmu posádce díky nevítanému hostu o život, může jít o život i Vašim zaměstnancům, pokud nejsou nastaveny podmínky BOZP tak, aby nedocházelo k úrazům. Jak nás oba filmy dokázaly naučit, cennější než biologický náklad mimozemského predátora či skvěle technologicky vyvinutá kosmická lodi Enterprise jsou lidské zdroje v podobě hlavních hrdinů těchto snímků, a tak by se dalo stejně uzavřít i naše povídání, že nejcennějším majetkem každé firmy jsou její zaměstnanci, a proto je třeba dbát o jejich bezpečnost každý den.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.