UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Bezmála dvacet hodin v muslimském vesmíru

Bezmála dvacet hodin v muslimském vesmíru
06.10.2020

Hlas muezzinů a Martina Zahálky se nese vesmírem až do vašich uší v audioknize Poutník z Mohameda. (Recenze)

Knihy Leoše Kyši (aka Františka Kotlety) Poutník z Mohameda a Alláhův hněv vyšly nejdříve ve dvou svazcích pod jménem jednoho a po několika letech v jednom svazku pod jménem druhého z rozdvojené osobnosti Bruntálského řezníka. Četl je kde kdo. Přesto si dovolím lehce nastínit, kam se jejich hlavní hrdina Daniel Kalandra vlastně vypravil a proč.

Kalandrův život, vesmír a vůbec jsou ovládány Muslimy. Je to prosté. Nejdřív vyznavači Islámu vyhráli válku na Zemi a po té se pustili do obsazování dalších planet. Naštěstí je vesmír dost velký, aby v něm našli místo i jiné národy a jiná náboženství. A tak tu máme ruské planety, americké a dokonce i pár židovských. Kalandra jakožto bývalý člen Ruské tajné služby při svých eskapádách zkříží cesty a zbraně nejen s musulmany, ale třeba taky s křesťanskými Křižáky. Zatímco v první knize (nebo první polovině audioknihy) Křižáci unesli Kalandrovu dcerku a náš hrdina musí splnit jejich zakázku, aby ji dostal zpátky, druhý příběh (nebo druhá část audio knihy) je vlastně akčním a špionážním dramatem.

Poutník z Mohameda – stejně jako všechny audioknihy z Kotletova pera – vznikl ve spolupráci nakladatelství Epocha a portálu a audio vydavatelství Audiotéka.cz. Tentokrát do narátorského křesla usedl herec Martin Zahálka. Ten je nejen členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech, ale věnuje se také dabingu a má na svém kontě poměrně slušnou řádku audioknih. Po prvních pár minutách poslechu si člověk může říct, že Zahálkův sametový a distingovaný hlas prostě ke Kotletovi nesedne. Ale opak je pravdou. Netrvá to ani moc dlouho a posluchač si uvědomí, že Kalandra není jen pašerák a bouchač, ale především muž, který se na vražednou cestu vydal spíš pod tlakem okolností, než z touhy zabíjet. A k někomu takovému Zahálkův hlas sedne perfektně. Navíc jako jeden z mála narátorů zvládá dobře i ženské party. Takže ať už jde o Kalandrovu cikánskou družku, či šéfku izraelské rozvědky (nebo jakoukoli ženu v hidžábu nebo bez něj), nemáte problém mu ji uvěřit. Co se týká popisu akcí, vygradování dramatických scén, či kleteb a sakrování… i s tím si poradil na výbornou.  Kromě výběru narátora bylo také dobrým krokem využití zpěvu muezzinů jako úvodní znělky. Zdá se, že k dokonalé audio knize zbývá Poutníkovi z Mohameda málo.

Tím, co jsem opravdu postrádal, byl nějaký zvukový předěl mezi scénami. Když narátor takřka plynule přejde z popisu milostných hrátek mezi Kalandrou a jeho milenkou k přípravě teroristické akce, je to pro posluchače docela šok. Tady je zkrátka vidět nedostatečná práce režiséra a mistrů zvuku. Nicméně je to asi jediná věc, která mi při poslechu Kalandrových dobrodružství v muslimském vesmíru vadila.

Sečteno a podtrženo - poutník z Mohameda možná není nejlepší audiokniha roku, ale rozhodně zatím nejlépe načtená a zpracovaná kniha Františka Kotlety.

Hodnocení: 89%

Jan Procházka

Poutník z Mohameda

Formát:MP3 ke stažení

 

https://audioteka.com/cz/audiobook/poutnik-z-mohameda-allahuv-hnev

https://www.epocha.cz/kniha/frantisek-kotleta-poutnik-z-mohameda-audiokniha-prvni-vydani-cd/Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.