UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Belzebubové – I blackmetalisté jsou jen lidé.

Belzebubové – I blackmetalisté jsou jen lidé.
25.03.2020

Nejroztomilejší satanistická rodinka přichází i do vašich knihovniček.

Přísahám při satanových rozích, že si doma na lino nemaluji pentagramy, na zdi nad postelí nemám obrácený kříž a moje dcera nenosí na obličeji corpse paint, zato má zcela fádní jméno Hana. Přesto jsem se na české vydání sbírky komiksových stripů Belzebubové těšil asi tak jako čtyř jezdci apokalypsy na Armagedon. Impulzem k tomu byla celkem nedávná recenze na webu Obscuro.cz. Šlo o recenzi desky fiktivní blackmetalové kapely Belzebubs – Pantheon of the Nightside Gods. https://obscuro.cz/recenze-belzebubs-pantheon-of-the-nightside-gods/ Tahle kapela je velice úzce spjata s finským komiksovým kreslířem JP Ahonenem. Belzebubové se však odehrávají ještě před vydáním téhle skvělé desky. Ostatně ta vyšla až v roce 2019, zatím co stripy rodáka z Tampere baví na internetu těch čtvrtmilionu fanoušků už nějaký čásek. Knižně vyšly v roce 2018 a u nás je letos v luxusním provedení vydalo nakladatelství Paseka. Ale o tom až později.

„Jednoduše řečeno, když byl někdo jako satanista vychován, zdaleka už to nemělo tu šťávu. Bylo to prostě něco, čím jste se mohli v sobotu večer zabavit. A zbytek času jste se snažili válčit se životem, jak nejlépe to šlo, stejně jako kdokoliv jiný.“ (Terry Pratchett, Neil Gaiman- Dobrá znamení)

Sløth neprožívá zrovna veselé období. Se svou kapelou Belzebubové nahání kšefty, kde se dá, ale bez bubeníka se moc koncertovat nedá a zástupce nahrávacího labelu také není zrovna nejvstřícnější. Navíc mamka Lucyfera žárlí na potenciální fanynky a touží alespoň na chvíli vypadnout od potomků a užít si dovolenou s manželem. Puberťačka Lilith pro změnu řeší svou školní lásku a benjamínek Leviatan prostě řádí jako utržený ze řetězu. A navíc se kamarádí s nekalými křesťanskými živly. Do toho si připočtěte nemrtvého dědečka a máte temný obraz jak vyšitý.

Podle výše uvedené anotace by se mohlo zdát, že jsou Belzebubové vlastně uceleným příběhem Sløthovy rodiny. Ale to jen na první pohled. Samozřejmě, že většina knihy je věnována téhle blackmetalové rodince, ale protože jde o sérii stripů, nejsou v knize poskládány v ucelený příběh (ačkoliv přinejmenším linie Lilithiny lásky ze střední a hledání bubeníka, se dají celkem s přehledem vysledovat. Přesto v nich nehledejme žádnou chronologii. V knize jsou poskládány tak, jak je Ahonen zveřejňoval na internetu. Občas se vyskytne trapně infantilní vtípek, ale většina stripů hraje na rodinnou či ryze blackmetalovou notečku.  Protože autor si ze svého oblíbeného žánru a jeho stoupenců dokáže dělat legraci.

Ve své nejtemnější podstatě jsou však Belzebubové úsměvným rodinným komiksem s občasným odkazem na Lovecrafta a příjemně morbidním humorem. Ten však není ani zdaleka tak sžíravě ironický jako například v domácím komiksu Pac a Pussy.

Závěrem bych se rád zmínil o českém vydání. Když jsem celou věc konzultoval s Karlem Doležalem, který vlastní originální verzi komiksu, shodli jsme se jednohlasně, že překlad Nadi Špetlákové je prostě geniální. Nejlépe se to dá poznat na mapě pekelného města Dis. Domácí potřeby Hrdlořez či Antikristvariát mluví za vše.

Stejně jako originál je také české vydání opatřeno pevnou vazbou, ale na rozdíl od anglického se honosí luxusním hebkým černým sametovým přebalem, se kterým by se pomazlila ráda každá succuba.  A karmínově rudý font je také k nakousnutí. Za takovou péči si stejně jako za překlad zasluhuje nakladatelství Paseka VIP dovolenou v pekle se všemi výhodami. To myslím smrtelně vážně.

Hodnocení: 8 z deseti pentagramů

Jan Procházka

PS: Tuto recenzi věnuji Miladě Střítezské a Karlu Doležalovi, protože ti za ni můžou.

Žánr

HororyHumorKomiksy

Vydáno

2020, Paseka

Orig. název

Belzebubs, 2018

 

Počet stran

128

Jazyk vydání

český

Překlad

Naďa Špetláková

Ilustrace/foto

J. P. Ahonen

Autor obálky

J. P. Ahonen

Vazba knihy

pevná / vázaná

ISBN

978-80-7637-064-7


IMAGE:
IMAGE:Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.