UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Becky Chambers konečně uzavírá svůj volný cyklus space oper Poutníci

Becky Chambers konečně uzavírá svůj volný cyklus space oper Poutníci
04.11.2019

Všechno, co jste chtěli vědět o životě Exodanů (ale báli jste se zeptat), se dozvíte ve Zprávě o životě vesmířanů.

„Zničili jsme náš svět a vydali se ke hvězdám. Bylo nás jen pár. Náš druh byl rozprášen. Zůstali jsme jako poslední. Opustili jsme Zemi. Opustili jsme oceány. Opustili jsme vzduch. Sledovali jsme, jak se vzdalují. Sledovali jsme, jak se mění v pouhý světelný bod. A přitom jsme prozřeli. Pochopili jsme, kdo jsme. Pochopili jsme, co jsme ztratili. Pochopili jsme, co je třeba pro přežití. Nechali jsme za sebou svět našich předků. Nechali jsme tam i naši krátkozrakost. Nechali jsme tam i naši krvežíznivost. Znovu jsme se zrodili.“

Od chvíle, kdy poslední lidé opustili Zemi, uběhly už stovky let. Flotila Exodus, po mnoho generací putující nekonečným vesmírem, dosáhla cíle své cesty. Exoďané nejenže byli přijati do velkého mezidruhového Galaktického Společenství, ale dostali možnost opustit své staré generační lodě a odejít do nových kolonií či exotických měst. Mnoho jich tuto nabídku využilo, ale stále tu je dost těch, kteří nechtějí opustit léty prověřený způsob života. Katastrofa na palubě generační lodě Oxomoco však možná jejich dosavadní způsob života změní.

Život na palubách generačních lodí Flotily není zrovna jednoduchý. Řídí se přísnými, ale spravedlivými pravidly. „Práce je zčásti osobním uplatněním, avšak také, a to asi především, sociálním naplněním. Pokud se Exodan zeptá: ‚Co děláš?‘ ve skutečnosti se táže: ‚Co děláš pro nás?‘ “ Vzdáleně život na exodanských lodích připomíná komunitní život v kibucu. Chambersová sleduje osudy jen několika málo obyvatel jedné z nich.

Eyas Paratová je pečovatelka. Její prací a posláním je postarat se o zemřelé Exodany. Pečovatelství je vlastně složitým systémem kompostování lidských ostatků. V zásadě jde o recyklaci. Ostatně celý ekonomický systém na lodích Flotily s recyklací stojí a padá.

Archivářka Isabela se pro změnu stará o archivy Flotily a je zároveň matrikářkou a úřednicí střežící tradice Exodanů. Její nejnovější povinností je teď seznámit harmagiánskou etnografku Ghuh’looan se životem vesmířanů.

Šestnáctiletý Kip Madaky je naopak nezodpovědný puberťák, který by Flotilu nejraději co nejdřív opustil. Vždyť jakou budoucnost tu má? Práce, povinnosti, práce a nuda.

Tessa Santosová, která pracuje v nákladišti, pro změnu řeší problém s tím, že má být na své pozici nahrazena Umělou Inteligencí. K tomu musí řešit problémy se svou malou dcerou, jež se stále ještě nevzpamatovala ze šoku, který prožila při výbuchu a totální zkáze jedné z lodí Flotily.

Becky Chambers je známá tím, že se v jejích knihách nikdy nestane nic zlého. Není to až tak úplně pravda. Kromě zkázy Oxomoco se všech hlavních hrdinů posledního dílu Poutníků dotkne také setkání s násilnou smrtí mladého muže, který se vydal poznat život na lodích flotily na vlastní kůži.

Ovšem dalek pravdy by byl ten, kdo by se domníval, že se kniha zvrhne v detektivku. Stejně jako úvodní katastrofa jedné z exodanských lodí a návštěva harmagiánské etnografky slouží i tato smrt autorce coby záminka pro meditaci o existenciálních dilematech hrdinů.

Jestliže bylo tématem cesty na Malou rozzlobenou planetu najít své místo v mezidruhovém společenství a tématem knihy Dvě místa na Slunci bylo především hledání vlastní identity, je tématem Zprávy o životě vesmířanů touha po změně versus lpění na dosavadním životě.

Zpráva o životě vesmířanů je hezkým závěrem této hluboce lidské space opery a její fanoušci budou jistě spokojeni.

„Od začátku jsme bloudili a dodneška bloudíme. Navzdory všemu našemu putování nejsme ztraceni. Letíme s odvahou a vůlí nezdolnou.“

Hodnocení: 85%
Jan Procházka

Originální název: Record of a Spaceborn Few, 2018
Série: Poutníci 3
Žánr: Literatura světová, romány, sci-fi
Překlad: Michaela ŠprtováKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.